کد خبر: 664539
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۰۹:۳۸:۵۳
| |

جعفر گلابی، روزنامه نگار:

آقای خاتمی باید با مردم صحبت کند تا موج ایجاد شده تکمیل شود؛ پزشکیان یک فرصت بزرگ و شاید تکرار نشدنی برای ایران است

جعفر گلابی در اعتماد نوشت: خانم منصوری! لطفا و مصرا درخواست می‌کنم جای خالی یک صحبت آقای خاتمی با مردم واقعا خالی است، تو را به خدا از ایشان بخواهید تا روز دوشنبه با مردم صحبت کند تا موج ایجاد شده تکمیل شود و تا روز جمعه بتوانیم میلیون‌ها بار تکرارترش کنیم. چقدر قانع کردن افراد برای شرکت در انتخابات سخت شده است؟!

آقای خاتمی باید با مردم صحبت کند تا موج ایجاد شده تکمیل شود؛ پزشکیان یک فرصت بزرگ و شاید تکرار نشدنی برای ایران است
کد خبر: 664539
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۰۹:۳۸:۵۳

جعفر گلابی در اعتماد نوشت: خانم منصوری! لطفا و مصرا درخواست می‌کنم جای خالی یک صحبت آقای خاتمی با مردم واقعا خالی است، تو را به خدا از ایشان بخواهید تا روز دوشنبه با مردم صحبت کند تا موج ایجاد شده تکمیل شود و تا روز جمعه بتوانیم میلیون‌ها بار تکرارترش کنیم. چقدر قانع کردن افراد برای شرکت در انتخابات سخت شده است؟!

گاهی منطق و استدلال هر چند روشن و بدون خدشه باشد، کارگر نمی افتد و مشخص می‌شود که مخاطب، ناراحت و ناراضی و عصبانی است.آنقدر بد عمل کرده‌ایم، با مردمان نامهربان بوده‌ایم که گاهی عده‌ای خسارت به کشور را می‌پذیرند تا به ساختار موجود کمکی صورت نگیرد! می‌گویم بد عمل کرده‌ایم، چون از هر دو طرف تندی و افراط و زور، محور برخی اعمال و سخنان و تصمیم‌ها بوده است. در این سو برخی متولیان خواستند با قلدری و تحکم برجام که از نان شب برای ما واجب‌تر بود را اجرا کنند... 

 از دیپلماسی داخلی و لابیگری و توجیه و توضیح استفاده نکردند و عده‌ای هم قلدرانه مقابله کردند و نگذاشتند برجام دوباره پا بگیرد و در این میان چوبش را مردم خوردند و هر کس محروم‌تر بود، زخم بیشتر خورد.بیگانگان حداکثر استفاده را بردند و بسیاری از مردم شریف هنوز سرخورده انواع سختی‌هایی هستند که کشیدند و دلیلش را نمی‌دانند که به کدام گناه باید این همه فشار را تحمل کنند؟! اگربرجام اجرا می‌شد فصلی تازه از زندگی کم دغدغه در مردم به وجود می‌آمد و شاید دفتر تشنج‌های بزرگ در روابط بین‌المللی برای همیشه بسته می‌شد.

اگر برجام کاملا اجرا می‌شد به احتمال زیاد هیچ اعتراض گسترده‌ای تحقق نمی‌یافت و حتی زمینه و علتی برای بروزش به وجود نمی‌آمد.نمی‌دانم چه کسی فکر حاکمیت خطرساز یکدست به فکرش خطور کرد و چرا این فکر غلط تا مرحله اجرا هم پیش رفت ولی در کنار خودخواهی‌ها و تقدم منافع شخصی و جناحی و گروهی نباید از عنصر نفوذ هم غفلت کرد. برای بیگانگان و حتی رقیبان دوست‌نما چه از این بهتر که ایران سپر دفاعی مردم‌سالاری را از دست بدهد، نیروهای داخلی انرژی‌های خود به وسیله یکدیگر را خنثی کنند و ایران عزیز قطب اقتصادی و گردشگری و سیاسی و از همه مهم‌تر مرجع فرهنگی منطقه نباشد.ما آنقدر با یکدیگر درگیر شدیم و جفاها بر مردم رفت و از اخلاق و لوازم میهن‌دوستی دور شدیم که کینه‌ها عمیق شد و عده‌ای فارسی زبان جلو چشم ملت خویش شرم نکردند و در زمان بلای کرونا به رییس‌جمهور امریکا نامه نوشتند که مبادا کرونا باعث شود تحریم‌ها را شل کنید!!! یک ایرانی اگر از دیدن این مقدار بی‌وطنی از غصه بمیرد نباید او را سرزنش کرد.

حالا که انتخابات ریاست‌جمهوری با نسبتی از رقابت در حال انجام است و امید مردم رو به شکوفایی است متاسفانه عمق برخی کینه‌مندی‌ها و دشمنی‌ها قابل مشاهده است.افراد باسواد و محترمی که می‌توانند ملجأ شور و نشاط مردم باشند گاهی تا توهین به ملت خویش پیش می‌روند. می‌گوییم مردم تصمیم به شرکت در انتخابات دارند آیا این دلیل نمی‌شود که شما هم همراه آنان شوید و فصلی تازه از دفتر دموکراسی را باز کنید؟ نهال نورس مردم‌سالاری را تقویت کنید و از باد خزان نجاتش دهید؟ پاسخ، ناامید‌کننده و حتی توهین‌آمیز است! کسانی که تاریخ خوانده‌اند و بهتر از ما مراحل سخت دستیابی به مردم‌سالاری را می‌دانند به ملت خویش پشت می‌کنند و از به کار بردن الفاظ ناشایست پرهیز نمی‌کنند.آقای جامعه‌شناس محترم، مردم بحق به صندوق‌های رای روی می‌آورند، چون بسیاری از آنها زندگی مرفه شما را ندارند. آیا اگر جای شما با محروم‌ترین اقشار جامعه عوض شود باز هم این‌گونه و جسارت‌آسا از اندک امیدها اعراض می‌کنید؟! متاسفانه جامعه در تاریخ معاصر خود کمتر از خدمات فرهنگی روشنفکران سود برده است. برای همین است که دیپلمات برجسته و دنیا دیده ما فریاد برمی‌آورد و نهیب می‌زند که مردم فریب روشنفکرنماها را نخورید و از تلاش برای ساختن ایرانی بهتر ناامید نشوید.

اکنون که با انواع چالش‌های بزرگ روبه‌رو هستیم و امکان برآوردن دولتی کارآمد و پاکدست و متعهد فراهم آمده است با وجود تنگی وقت باید این پیام به گوش همه مردم برسد که موقعیتی نجات‌دهنده به وجود آمده است، موقعیتی که می‌تواند ایران را از خطرها و تهدید برهاند، موقعیتی که در آن ترامپ نامتعارف خیره سر بیاید یا نیاید امکان آسیب به کشورمان را نخواهد یافت. ما می‌خواهیم با انتخاب طبیبی دردآشنا و باتجربیات فراوان اجرایی و تقنینی از سویی مشکلات داخلی را فرو بکاهیم و از طرفی به جهان پیام صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز را برسانیم. تورم به عنوان گزنده‌ترین درد همه مردم باید از راه‌های علمی و تجربه شده کاهش چشمگیر پیدا کند. نظام سلامت صعود کند و نظام آموزشی از گزند تنگ‌نظری‌ها برهد و با روش‌های روزآمد شکوفا شود.

آقای پزشکیان آمده است تا بر اساس منافع ملی و نه هیچ چیز دیگر روابط متوازن و عزتمندانه با شرق و غرب عالم برقرار کند.اگر با همتی والا وآگاهانه کمکش کنیم و یاورش باشیم بی‌تردید او خواهد توانست همه امکانات و ظرفیت‌های کشور را در جهت رفع تنگناها شکوفا کند.

مشکل اصلی کشور توهم قدرتی است که برخی دارند و می‌خواهند با آزمون و خطا سرنوشت 85 میلیون ایرانی را به بازی بگیرند. هیچ کشوری با هر میزان از کارآمدی مدیریت‌ها نتوانسته است بدون ارتباط گسترده با همه کشورهای جهان به توسعه برسد و مشکلات و موانع را از جلو پای خویش بردارد.

چین به عنوان قدرت اقتصادی دوم دنیا با وجود اقیانوسی از نیروهای انسانی و امکانات غیر قابل باور هر روز در جهت ارتباط بیشتر با کشورهای مختلف گام برمی‌دارد و حتی امریکایی که بخشی از خاک مورد ادعایش را همچنان جدا می‌خواهد از قلم نمی‌اندازد. ما با واقع‌گرایی و دوری از توهم حتی با بخشی از امکانات و ظرفیت‌های‌مان می‌توانیم به رقبای‌مان برسیم و از آنها عبور کنیم.ما بر اثر خودمحوری‌ها وخودخواهی‌ها از قافله پیشرفت‌های برق‌آسا عقب مانده‌ایم، مردم باید بدانند که وقت نداریم و اگر باز هم درجا بزنیم چه بسا برای رسیدن به مطلوب‌های رفاهی و ایمنی و امنیتی و آبادی و آزادی دچار مشکلات غیرقابل جبران شویم. دکتر پزشکیان اگر هیچ کار نکند از گسترده شدن شکاف‌های عمیق داخلی و خارجی جلوگیری به عمل می‌آورد. او  و انتخابش یک فرصت بزرگ و  شاید  تکرار نشدنی  برای  ایران  است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها