کد خبر: 661923
|
۱۴۰۳/۰۳/۱۱ ۱۳:۵۷:۵۳
| |

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد:

مردم باید در گام اول انتخاب خود به میزان اطاعت‌پذیری فرد از رهبری و ولایت فقیه توجه کنند؛ وگرنه پشیمان خواهند شد/ سیره شهید رئیسی نماد حکمرانی دینی است

امام جمعه مشهد تصریح کرد: برادران و خواهران، دوره مسولیت شهید رئیسی به ما نشان داد که مردم باید در گام اول انتخاب خود به میزان اطاعت پذیری فرد از رهبری و ولایت فقیه توجه کنند زیرا اگر غیر از این محقق شد، جز ندامت و پشیمانی در پی نخواهد داشت.

مردم باید در گام اول انتخاب خود به میزان اطاعت‌پذیری فرد از رهبری و ولایت فقیه توجه کنند؛ وگرنه پشیمان خواهند شد/ سیره شهید رئیسی نماد حکمرانی دینی است
کد خبر: 661923
|
۱۴۰۳/۰۳/۱۱ ۱۳:۵۷:۵۳

سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به سانحه اخیر سقوط بالگرد و شهادت خادم ملت، شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی اظهار کرد: نسبت به حوادثی که اخیراً صورت گرفته است، بنده وظیفه خودم می‌دانم که از سنگر نماز جمعه، از همه افراد، شخصیت‌ها و اقشار مختلف مردم که در خصوص شهادت این عزیز ابراز لطف کردند، تشکر کنم؛ به‌خصوص از رهبر معظم انقلاب که نهایت محبت را نسبت به داغ‌دیدگان این حادثه عنایت کردند و انفاس قدسیه ایشان، واقعیت‌ها را برای مردم روشن کرد.

به گزارش مهر، امام جمعه مشهد افزود: در وهله بعد، تشکر می‌کنم از همه مسؤولان و مدیران و همه شما مردم شهیدپرور این شهر که اگر فرزندی از تبار و سرزمین شما در مسیر خدمت به شهادت رسید، همه شما نسبت به او این همه هیجان، محبت و عاطفه نشان دادید. در این بین، مخصوصاً از تولیت آستان قدس رضوی حضرت حجت‌الاسلام مروی و همه عزیزان خدمتگزار استان تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به چهار خصوصیت رفتاری شهید جمهور خاطرنشان کرد: موضوعی که انگیزه هیجانات، الطاف و محبت‌های فوق‌العاده و پرفوران شما مردم بود، چهار نکته و خصوصیتی است که همه شما به اتفاق وجود آن‌ها را در شخصیت رئیس‌جمهور شهید تأیید می‌کنید. خصوصیت اول او مربوط به شخصیت خدمتگزار خدمات بی‌سابقه‌اش بود و خصوصیت دوم به توجهی مربوط می‌شد که او نسبت به محرومان و تأمین مستضعفان در همه رده‌ها و اقشار داشت.

علم الهدی ادامه داد: خصوصیت سوم شهید جمهور، تلاش خستگی ناپذیرش در همه ابعاد و مراحل مختلف دوران مأموریت و مسئولیتش بود که حتی در فرمایشات مقام معظم رهبری هم موردتوجه قرار گرفت. خصوصیت چهارم نیز اخلاق، روش و خضوع و خشوع کامل او در برابر همه مردم بود که به خصوص در قبال اقشار مستضعف بروز و ظهور داشت.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: بنده در مقام تبیین این خصوصیت‌ها نیستم. این مسائل را همه شما قبول دارید و درباره هرکدام، بسیاری از شما عزیزان خاطرات ارزشمندی دارید که گوشه و کنار بیان می‌کنید. در این شرایط، آن‌چه مهم است، این است که عامل رقم‌خوردن این خصوصیات چه بود یعنی چه چیزی باعث می‌شد فردی دو ساعت در روز بخوابد و در مقابل این استراحت، ساعت‌ها بی‌وقفه کار کند و بی انگیزه و خسته هم نشود.

وی تأکید کرد: این موضوع تلاش خستگی‌ناپذیر در کلام مقام معظم رهبری هم مورداشاره قرار گرفت. ایشان در دیداری که با خانواده شهید داشتند، تصریح کردند که آقای رئیسی به سفر می‌رفت و حجم عظیمی از خدمات، پروژه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌ها را اجرا می‌کرد اما در مسیر برگشت نه تنها موردتمجید قرار نمی‌گرفت بلکه حجم عظیمی از تمسخر و توهین را به چشم می‌دید و بازهم مسیر خدمت را ادامه می‌داد.

علم‌الهدی گفت: بنده در طول این ۴۱ سال که با ایشان محشور بودم، به چشم می‌دیدم در هر مسئولیت کارهای بزرگی انجام می‌داد اما آنها را اظهار نمی‌کرد. یک زمان در حالی که یک جوان حدوداً ۲۵ ساله بود، مأموریتی از طرف امام راحل به او واگذار شد، آن را انجام داد و با نتایج قابل توجه و مهم نزد امام بازگشت اما هیچکدام از آنها را بعداً بر زبان نیاورد. در طول این سال‌های مسئولیت نیز همین گونه بود و خدمتی را که انجام می‌داد، آن را مطرح نمی‌کرد تا بر پیکر اخلاصش ضربه وارد نشود.

امام جمعه مشهد بیان کرد: یک ایراد مرسومی که به دولت سیزدهم می‌گرفتند، این بود که همه می‌گفتند رسانه آقای رئیسی ضعیف است. بعد از شهادت او معلوم شد که رسانه ضعیف نبود بلکه این آقا خودش اخلاص داشت و اجازه نمی‌داد همه چیز گفته و همه عکس‌ها منتشر شود. کارش برای خدا بود. اگر به خانه محرومان می‌رفت، فکر می‌کرد انتشار این محتوا ممکن است این طور بشود که از فقر محروم، پلکانی برای شهرتش ساخته شود.

وی با اشاره به خاطراتی از شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی اظهار کرد: در طول سال، روزی نبود که روزه اش مستحب باشد و ایشان قائل به روزه آن نباشد. همواره در عین دوندگی و بحران کار، روزه دار بود و حتی افراد خانواده اش، نزدیک زمان مغرب متوجه می‌شدند روزه دار است. یک ویژگی دیگر ایشان آن بود که فقیه و مجتهد بود. از سالیان قبل و در طول مجالس چهارم و پنجم، نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری و عضو هیئت رئیسه خبرگان بود. کتاب قواعد فقه در باب قضا و شهادات، یکی از تألیفات تخصصی ایشان است تاکنون دوبار تجدید چاپ شده و در اختیار فضلا قرار دارد.

علم الهدی افزود: یک خصوصیت دیگر ایشان، ولایتمداری و تبعیت از رهبری بود. ایشان دکترای حقوق داشت اما می‌گفت طلبه هستم. خودش را سرباز مقام معظم رهبری می‌دانست و همیشه اصرار داشت همه محبت‌ها باید به سمت رهبر معظم انقلاب باشد. بر همین مبنا نیز در بسیاری از مسائل راهبردی حتماً تقید داشت خدمت حضرت آقا برسد و نظر ایشان را عمل کند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه سیره شهید رئیسی نماد حکمرانی دینی است، خاطرنشان کرد: عامل رقم خوردن این ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری، براساس تبعیت او از مبانی حکمرانی دینی بود. برادران و خواهران جوان و تحصیل کرده، عزیزان من، اگر می‌خواهید یک نماد از حکمرانی دینی ببینید، به سیره شهید رئیسی نگاه کنید. این عمل، نماد حکمرانی دینی بود که به سراغ محرومان و مستضعفان می‌رفت و در مقام انجام وظیفه، از تلاش و فعالیت خسته نمی‌شد و مجاهده، او را از پا در نمی‌آورد.

وی ادامه داد: ما هر زمان در برابر جریان‌های روشنفکر از ولایت فقیه صحبت می‌کنیم، آن را ناظر بر ابعاد فکری می‌دانند و نسبت به تحقق ساحت عملی آن تشکیک می‌کنند اما با عمل این شهید بزرگوار دیدیم این امکان وجود دارد که آقایی در صدر امور اجرایی کشور قرار بگیرد در حالی که فقیه، حقوقدان، مجاهد و ذوب در مقام ولایت باشد و در رفع مشکلات مردم نیز شب از روز نشناسد.

علم الهدی تصریح کرد: برادران و خواهران، دوره مسؤولیت شهید رئیسی به ما نشان داد که مردم باید در گام اول انتخاب خود به میزان اطاعت پذیری فرد از رهبری و ولایت فقیه توجه کنند زیرا اگر غیر از این محقق شد، جز ندامت و پشیمانی در پی نخواهد داشت.

امام جمعه مشهد تأکید کرد: خدایا تو را شکر می‌کنیم؛ در این داغ جانکاهی که می‌توانست همه ما را از پا دربیاورد نه تنها صبر می‌کنیم بلکه بالاتر از آن شکر می‌کنیم زیرا دستاوردهایی که شهادت او برای اسلام ایجاد کرد، حتی از خدمات و مجاهدت‌هایش مؤثرتر و مفیدتر بود و با شور پر عاطفه شما مردم، دنیا به چشم دید که این انقلاب با جان و دل ملت عجین است. خدا به شما اجر بدهد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها