کد خبر: 659859
|
۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ۰۹:۱۴:۱۵
| |

ادعای رافائل گروسی:

در ژانویه گذشته گفتم ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید سلاح دارد؛ هنوز هم می‌گویم چه بسا بیشتر

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال «شما ژانویه گذشته گفتید ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید چند سلاح اتمی دارد. آیا این هشدار همچنان پابرجاست؟» ادعا کرد: بله همینطور است و چه بسا بیشتر؛ چون آن‌ها به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهند. اما باید این مساله را روشن کنیم این بدین معنا نیست که آن‌ها در مقطع کنونی سلاح هسته‌ای دارند.

در ژانویه گذشته گفتم ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید سلاح دارد؛ هنوز هم می‌گویم چه بسا بیشتر
کد خبر: 659859
|
۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ۰۹:۱۴:۱۵

رافائل گروسی مدیر ک آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: همکاری‌ها با ایران در سطحی که باید باشد، نیست. اینکه بگوییم هیچ تعاملی وجود ندارد، صحیح نیست و بازرسی‌های آژانس در ایران جریان دارد، اما من می‌گویم که بازرسی ما در سطحی که باید دید داشته باشیم نیست. بنابراین ما در این زمینه کمبود داریم.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به سفر اخیرش به ایران و دیدار با مقام های ارشد کشورمان افزود: یکی از دلایلی که من به ایران رفتم این بود که ببینم آیا می‌توانیم شرایط را بعد از یک دوره طولانی، این فقدان گفت‌وگو را بهبود ببخشیم.

مدیرکل آژانس در پاسخ به سووالی درباره سطح دسترسی‌های آژانس در ایران گفت: بازرسی‌هایی که در حال حاضر انجام می‌دهیم متناسب با توافقات ابتدایی پادمانی است. اما در خصوص ایران، فعالیت‌های هسته‌ای گسترده‌تر است و مسائلی وجود دارد مانند سانتریفیوژهای نسل جدید که مقدار قابل توجهی اورانیوم غنی شده و نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای تولید می‌کنند و ما در این زمینه دید نداریم.

وی بیان داشت: این بخش از بازرسی‌های بیشتر، قسمتی از توافق تقریبا غیر فعال برجام است که بعد از خروج آمریکا از این توافق و سپس ایران، به حاشیه رانده شد. بنابراین ما در شرایطی هستیم که آژانس دید زیادی را نسبت به فعالیت‌های راهبردی در ایران از دست داده است و ما به رغم اینکه برجام اجرا نمی‌شود، در تلاش هستیم این روند را احیا کنیم؛ از این جهت شرایط دشوار است.

گروسی در پاسخ به این سووال «شما ژانویه گذشته گفتید ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید چند سلاح اتمی دارد. آیا این هشدار همچنان پابرجاست؟» ادعا کرد: بله همینطور است و چه بسا بیشتر؛ چون آن‌ها به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهند. اما باید این مساله را روشن کنیم این بدین معنا نیست که آن‌ها در مقطع کنونی سلاح هسته‌ای دارند.

وی سپس توضیح داد تولید سلاح هسته‌ای مراحلی دارد که غنی‌سازی اورانیوم یکی از مراحل است و «مسائل ضروری دیگری وجود دارد که شما بتوانید یک کلاهک هسته‌ای فعال داشته باشید.»

مدیرکل آژانس ادامه داد: «ما در تلاش هستیم که سطحی از فعالیت‌ها، بازرسی‌ها و نظارت در ایران را بازسازی کنیم که آژانس بتواند درباره تهدید آمیز نبودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به جامعه جهانی اطمینان لازم را بدهد.»

گروسی ادعا کرد: «این ها مذاکرات پیچیده‌ای است که گفت‌وگوهای سیاسی و بسیار فنی را شامل می‌شود و ما تلاش می‌کنیم که به یک راه‌حل مناسب برسانیم.»

او همچنین در پاسخ به این سووال «آیا جنگ غزه کار آژانس را دشوار کرده است؟» افزود:‌ «بله، چون ما در خلا کار نمی‌کنیم. سطح تنش‌ در حدی است که همه می دانیم و اصفهان، جایی که من رفته بودم هدف تبادلات اخیر آتش میان اسرائیل و ایران بود.»

وی با اشاره به اینکه شماری از تاسیسات اتمی ایران در اصفهان مستقر است افزود: «باید بگویم که هیچ‌کدام (از مراکز اتمی) بر اثر موشک‌ها، راکت‌ها یا هرچه که بود، آسیبی ندیده است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
 • نجم دین ارسالی در
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  جاسوس غرب شما صد ژانویه دیگه هم گفته باشی حرفت پشیزی ارزش نداره..به حول قوه الهی ایران جزء باشگاه هسته ای جهان است مسلما بمب اتم هم کنارش داریم.شما بسوز و بگاز

 • آشنا ارسالی در
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  مرده شور خودتو ببره و جامعه ی جهانی تون
  شما یه فرانسوی ترسوی از آمریکا و اسرائیل هستی که حکم مأمور استعمارگران و استثمار گرانی

 • آشنا ارسالی در
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  جنگلی که شما اسمشو جامعه جهانی میذارین فقط چند کشوره وگرنه این همه اعتراض جهانی به اسراییل اقلا وجدان شما و اربابت آمریکای ستمگر رو بیدار میکرد
  جامعه جهانی فقط برای ایرانی هسته ای هست یا اسراییل کودک کش را هم شامل میشه؟

 • جانباز ارسالی در
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  چرا نمیسازید بمب یا کلاهک هسته آیی دنیا منتظر ساخت سلاح اتمی ایران است بسازید نترسید این جاسوس ( گروسی) هرگز نباید به ایران بیاید ساخت سلاح هسته ای هند و پاکستان را فراموش کردید : تعادل جهانی به ساخت سلاح هسته آیی ایران ختم میشه بازم ترس بازم ترس

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  خواندنی ها