کد خبر: 656990
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۵ ۱۲:۰۵:۳۶
| |

شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی:

حوادث تروریستی اخیر با همکاری اتباع داخلی رخ داده است؛ در مورد شاهچراغ و کرمان هم که مسجل شد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: در حادثه کرمان، شاهچراغ و چابهار، سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی ما اعلام کردند که این حوادث با حمایت و همکاری اتباع داخلی بوده است و عده‌ای در داخل از آنها حمایت می‌کردند که این همکاری در دو مورد شاهچراغ و کرمان مسجل شد.

حوادث تروریستی اخیر با همکاری اتباع داخلی رخ داده است؛ در مورد شاهچراغ و کرمان هم که مسجل شد
کد خبر: 656990
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۵ ۱۲:۰۵:۳۶

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم در خصوص حملات تروریستی اخیر، اظهار داشت: ما باید در ارتباط با  جریانات تروریستی که در کشور و استان سیستان و بلوچستان رخ داده ۲ موضوع را به طور تخصصی پیگیری کنیم. اول اینکه بنیه اطلاعاتی کشور باید تقویت و نهادهای اطلاعاتی باید اشراف بیشتری پیدا کنند.

به گزارش شفقنا، بخش هایی از گفت و گوی حیدری را در ادامه می خوانید:

 

  • موضوع دیگر  عملکرد دستگاه دیپلماسی است؛ چراکه جریانات تروریستی در کشور ثالثی مثل پاکستان آموزش می بینند و تجهیز و حمایت می شوند و تا روز عملیات، پشتیبانی عملیاتی و اطلاعاتی دارند. این بار این عملیات متفاوت تر از عملیات‌های قبل بود که در یکساعت همزمان در چند نقطه انجام شد و تفاوت دیگر این عملیات، تلفات سنگین جریان تروریستی بود.
  • در خصوص دیوار کشی بین ایران و پاکستان، «مرز» با دیوار کنترل نمی‎‌شود بلکه مرزها باید هوشمند شود و سیستم‌های «حسگر الکترونیکی» «اپتیکی» و مجموعه ای از ابزار و امکانات در مرزها اعم از پهپاد و سیستم های هوشمند که در اختیار بعضی از کشورها است استفاده شود. زمانی که خودم مدیرکل مرز بودم با روسیه توافق کردیم که بخشی از مرزها را هوشمند کنیم متاسفانه عده ای از داخل گفتند که ما این سیستم را خودمان داریم و می توانیم اقدام کنیم که متاسفانه نداشتند.
  • با وجود اینکه این سازمان تشکیل شده، اما چارتش در حد همان اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی است؛ درحالی که نهایی کردن این سازمان بیشتر از هر امر دیگری در دولت ضرورت دارد؛ چراکه نزدیک به ۸ الی ۹ میلیون نفر اتباع خارجی در کشور ما جولان می دهند که بخشی از آنها هنوز ساماندهی نشده اند. بنابراین حتی اگر یک دهم درصد از این اتباع، قصد خرابکاری و همکاری با سرویس های بیگانه را داشته باشند اتفاقات ناگواری رخ می دهد.
  • در حادثه کرمان، شاهچراغ و چابهار، سرویس های اطلاعاتی و امنیتی ما اعلام کردند که این حوادث با حمایت و همکاری اتباع داخلی بوده است و عده ای در داخل از آنها حمایت می کردند که این همکاری در دو مورد شاهچراغ و کرمان مسجل شد. بنابراین سازمان امور استخدامی، برنامه بودجه و دولت باید همکاری کنند تا چارت این سازمان در استان و مرکز تشکیل شود. زیرا یکی از چالش های  بزرگ ضد امنیتی ما در آینده همین موضوع اتباع غیر مسوول است که در کشور حضور دارند.
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها