کد خبر: 656480
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۰ ۰۹:۰۳:۰۲
| |

اعتماد گزارش داد:

چرا دولت رئیسی انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی را متوقف کرد؟

روزنامه اعتماد نوشت: با روی کار آمدن دولت رییسی، کم‌کم مشخص شد که نسبت دولت او با شفافیت چیست. در نخستین اقدام، بانک مرکزی دولت رییسی، انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی را متوقف کرد.

چرا دولت رئیسی انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی را متوقف کرد؟
کد خبر: 656480
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۰ ۰۹:۰۳:۰۲

روزنامه اعتماد گزارشی درباره توقف انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی در دولت رئیسی نوشت است.

به گزارش اعتماد، در بخشی از این مطلب آمده است: 

با روی کار آمدن دولت رییسی، کم‌کم مشخص شد که نسبت دولت او با شفافیت چیست. در نخستین اقدام، بانک مرکزی دولت رییسی، انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی را متوقف کرد. در دولت دوم حسن روحانی و پس از آنکه ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی اختصاص یافت، دولت خود را ملزم کرد تا برای شفاف شدن تخصیص‌ها و جلوگیری از فساد و همچنین نظارت افکار عمومی بر دریافت‌کنندگان ارزهای ترجیحی و نیمایی، تقریبا هر ماه فهرست به‌روز شده این افراد حقیقی و حقوقی را منتشر کند. این اقدام تا خرداد ماه 1400 ادامه داشت و آخرین فهرستی که منتشر شد، 12 خرداد ماه بر روی وبسایت بانک مرکزی منتشر شد. این فهرست‌ها، شامل اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه میزان و نرخ و نوع ارز دریافتی بود. همچنین نیمایی یا ترجیحی بودن ارز نیز در فهرست‌های جداگانه مشخص می‌شد.

اما بانک مرکزی پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رییسی، این شفاف‌سازی را متوقف کرد و حتی یک لیست هم برای نمونه منتشر نکرد.

انتشار چنین فهرست‌هایی به دلیل اینکه در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد، می‌تواند باعث تنویر افکار عمومی شده و مشخص کند که کدام اشخاص حقیقی و حقوقی از امتیاز ارز دولتی برای واردات استفاده کرده و می‌کنند؛ با توقف انتشار این فهرست‌ها اینگونه به نظر می‌رسد که انگار واهمه‌ای در مجموعه دولت از بابت اعلام اسامی وجود داشته باشد. اگر فهرست دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی و نیمایی و بعد از اردیبهشت 1401، فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی در اختیار افکار عمومی قرار می‌گرفت، شاید می‌توانست از فسادهایی که بیخ گوش ابراهیم رییسی در دولت رخ داده جلوگیری کند. یک مورد این فسادها، فساد گسترده در وزارت کشاورزی و در ماجرای واردات نهاده‌های دامی بود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها