کد خبر: 654236
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ ۰۷:۲۰:۰۰
| |

عباس عبدی:

در مشهد فرد بی‌پناهی مخزن زباله را روی سر قرار می‌دهد و تا صبح از سرما می‌میرد اما آنجا روحانی برای فیلمبرداری نبود

عباس عبدی نوشت: در مشهد که موقوفه‌های آن برای کمک به مردم تا بخواهید زیاد است و هزاران مسجد نیز دارد، فرد بی‌پناهی مخزن زباله شهری را سرپناه خود قرار می‌دهد و تا صبح یخ زده و می‌میرد و هیچ روحانی در آنجا برای تصویربرداری یا تلقین میت هم حاضر نیست.

در مشهد فرد بی‌پناهی مخزن زباله را روی سر قرار می‌دهد و تا صبح از سرما می‌میرد اما آنجا روحانی برای فیلمبرداری نبود
کد خبر: 654236
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ ۰۷:۲۰:۰۰

عباس عبدی در یادداشتی با عنوان «حراج میراث قرون» در روزنامه اعتماد نوشت: یکی از مشکلات علمای محترم قم این است که به علل گوناگون ازجمله بالا بودن سن، یا مسائل امنیتی یا مشورت اطرافیان، امکان چندانی ندارند که با مردم عادی کوچه و خیابان به صورت عادی مواجه شوند. البته اگر دفاتر آقایان درباره انتقال حقایق امین و آگاه باشند، می‌توانند با بازتاب اخبار و فیلم یا تجربیات زیسته روحانیون دیگر، آنان را نسبت به وضعیت بسیار خطیر جایگاه روحانیت نزد افکار عمومی آگاه نمایند.

این جایگاه به علل گوناگون تغییر کرده است ولی علت محوری آن که در سال‌های اخیر برجسته‌تر شده، مقابله با زنان است. در واقع نگاه به زن به عنوان ضعیفه و موجودی که هم‌تراز مرد نیست، مربوط به دوران گذشته است و این نه فقط از سوی زنان، بلکه از سوی اغلب مردان نیز پذیرفتنی نیست، ولی همچنان برخی آقایان چه در مقام قانونگذاری و فتوا، یا در مقام اظهارنظر سیاسی و از همه بدتر در مقام عملی در کوچه و خیابان به مواجهه با زنان می‌پردازند و توجه ندارند که در این مواجهه شکست نمی‌خورند، بلکه پیشاپیش شکست خورده هستند.

روحانیت به دلایل گوناگون از انعطاف‌پذیری تاریخی زیادی برخوردار بوده است. این البته نقطه ضعف نبوده و نیست، بلکه ویژگی مثبت آن است. به همین دلیل همیشه توانسته به عنوان یک نهاد موثر در جامعه عمل کند. کوشش روحانیت و علمای تراز اول، برای حفظ این نهاد، در مقاطع مهمی از تاریخ ایران سازنده بوده است، ولی میراث هزار ساله‌ای که به وسیله درایت علمای تراز اول به امروز رسیده، اکنون از سوی برخی طلاب تازه‌کار و متکی به رانت‌های سیاسی در خطر جدی قرار گرفته است. جالب است که گفته شود، به دلیل عملکرد منفی این نهاد در چند دهه اخیر، نوعی بازخوانی تاریخی نسبت به این نقش در گذشته نیز در حال رقم خوردن است. روحانیتی که در اغلب موارد در کنار مردم بود یا نقطه اتکای آنان و آرام‌بخش بود، اکنون به همان اندازه که در برابر انحراف‌های رسمی و سیاسی منفعل است و سکوت و حتی تایید می‌کند، در برابر مردم متصلب و حتی تهاجمی وارد عمل می‌شود و در این راه حتی بدیهیات امور شرعی را نیز نادیده می‌گیرند.

اینکه از یک مادر جوان که گوشه‌ای در درمانگاه فرزند به بغل نشسته روی زمین و او را شیر می‌دهد تصویربرداری کنند، جایگاه اخلاقی و معنوی خود را به سطح گزمه و عسس تقلیل می‌دهند و حتی در این اقدام خود چندین خلاف شرع نیز مرتکب شده‌اند و... بدتر اینکه حضرات آقایان هیچ حساسیتی نسبت به این رفتارها از خود نشان نمی‌دهند. این‌گونه اقدامات بی‌اعتبارکننده، منحصر به موضوع زنان نیست. هر روز ویدیوهایی از روحانیون منتشر می‌شود که داستان‌های وهن‌آمیز از ائمه(ع) و... را بالای منبر می‌گویند که موجب بی‌اعتباری دین و روحانیت می‌شود. حمایت‌های بی‌دریغ آنان از پدیده ضدعلمی به نام طب اسلامی که محلی برای تامین مالی است، بخش دیگری از اعتبار دین را نشانه می‌رود. اخیرا نیز امام جمعه محترمی نظریه اقتصادی داده‌اند و در عصر اقتصاد دیجیتال با ذهنیت اقتصادی‌ پیشامعیشتی به شهرداری و منابع طبیعی دستور می‌دهند که کاشت درختان مضر مانند کاج را متوقف و به جای آن پارک درختان مثمر احداث کنند یا در موردی دیگر در مشهد که موقوفه‌های آن برای کمک به مردم تا بخواهید زیاد است و هزاران مسجد نیز دارد، فرد بی‌پناهی مخزن زباله شهری را سرپناه خود قرار می‌دهد و تا صبح یخ زده و می‌میرد و هیچ روحانی در آنجا برای تصویربرداری یا تلقین میت هم حاضر نیست. 

ولی بدترین آنها مواجهه با زنان، حقوق زنان و از منظر مردسالاری افراطی و سنت‌گرایانه است که بیشترین ضربه را به آنان وارد می‌کند و چون آنان برای این اقدام خود از دین به عنوان سنگر و سپر استفاده می‌کنند، طرف مقابل هم به ناچار ابتدا دین را نفی و طرد می‌کند. این عده از روحانیون به جای آنکه سپر دین شوند دین را سپر خود قرار داده‌اند؛ درنتیجه، شواهد و قرائن فراوان در افول شدید دین و جایگاه روحانیت وجود دارد که در زندگی روزمره یا پژوهش‌ها دیده می‌شود. در هر حال از ما گفتن بود، بهتر است جلوی این حراج را بگیرید. خود دانید.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
 • خسرو ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  آقای عبدی این روحانی اگر فیلم برداری کرده اشتباه کرده و شما برای نجات آن فرد ذباله خواب چکار کردی چرا فیلم برداری نکردی تا به مسئولین نشان دهید اگر افرادی مثل شما و رفقای شما از گروه های مافیایی مثل گروه عظام در طول سه دهه که دولتها دست اصلاح طلبان بود حمایت نمی کردید کشور به این روز نمی افتاد

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  عالی بود..کاری که اینها با دین کردند برای دین گریزی جوانان هیچ قدرتی در دنیا نتوانست...

 • بازنشسته فرهنگی سال ۹۹ ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  تو هم دلت نسوخته گرد و خاک نکن . زمان دولت شما اصلاح طلبان و دولت ناامید شما هم وضع ما به همین نکبتی بود . هر کدوم شما اصلاح طلب یا اصول گرا فقط ما را بازی دادید .حقوق من بازتشسته وسط ماه تمام. ما خرجی و معیشت میخواهیم نه شعار و چرت و پرت . وعده وعید برای ما غذا و خرج زندگی ، جهیزیه دختر و پسر دم بخت نمیشود . همه تان بروید به قبرستان

 • علی‌محمد. ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  واقعیت‌انکار‌ناپذیر

 • عمار ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام درود بر همه آزاد مردانی که حق را گفتند و شریک ظالمان نشدند.

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  کجا مشهد همچین اتفاقی افتاد بیشرف کذاب ؛ تمامی کارتون خوابها الان گرمخانه با غذا دارند بس کن مزخرفات رو حیوان ناطق به ظاهر انسان ؛ حداقل مرد باش و دروغ نگو

 • هادی ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  نمی خواهم بگویم ایا آن روحانی عکس از افراد می گرفته یا خير وکارش درست بوده یانه ولی می‌توانست با آرامش سوال کند و طبق قانون از او شاکی شودآن طوری که در فیلم آمده در انظار عمومی کسی که رعایت جوانب شرعی نمی کند وسرش را برهنه می کندوبا زد و خورد روحانی را کتک کاری می کند ولی آقای عبدی چرا اینجا به حرف آمده و یک خانم محجبه که در پارکی تذکر لسانی به خانم کشف حجاب کرده می دهد توسط چندین خانم جلوی فرزندش مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.این را نمی بیند یا ایراد به کاشت در خت مثمر می گیرد در حالی که هر آدم عاقلی می داند اگر نهال مثمربکارند بهتر است که مردم استفاده کنند با این همه هزینه آب آقای عبدی موج سواری ممنوع.

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  تومردک خودت و پژوهشگر میدونی به خودت اول زحمت بده بررسی کن ببین جریان فیلم برداری اصلا ازجانب روحانی صورت گرفته ؟ بعد اظهار فضل کن همیشه مزدوری میکنی وازآب گل آلود میخوای ماهی بگیری توازنسل معاویه هستی قطعا!!

 • سید حسین هاشمی ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  قطعا بسیاری از حرف های آقای عبدی به جا و وارد است ، ولی اگر فرمان دست شما بود چه می کردید و چه کردید ؟؟

 • کریمی ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  آقای عبدی این ایران اسلامی از دست شما و امثال شماهم ،کم مصیبت نکشیده.
  مگر خود شما نبودین که در اوایل انقلاب پنیس به پیشانی همین دختران مملکت میکوبیدین.مگر شماها نبودین که بخاطر پوشیدن تیشرت توسط پسران، آنها را به باد کتک می‌گرفتین.
  پس لطفا لااقل شماها دم از حقوق ملت و بانوان نزنید و خفه شین

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  درودواحترام... آقایان صاحب نظر صاحب قلم درهمین شهرمقدس وسط صدمتری لابلای درختها چمنها زن ومرد ازهرسن سالی که دلتان بخواهد زندگی می‌کنند.یعنی می‌خورند، می‌خوابند، می‌کشند، قمارمیزنند،کلاهتان رابالاتربگذارید. چگونه صبح به صبح روبه حرم کرده وعرض ادب میکنید. وای برما، وای برشما

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  درود به شرفت

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  تو که دلت برای فقرا می‌سوزد از دوستان هزارمیلیاردیت بخواه که به آن فقرا خانه ۲۵ متری دهد.
  این چیزهایی که علما روی منابر می‌گویند آدرس وسند دارد؛ اما همکیشان جناب‌عالی چنان برنامه‌اتان لا ملو برده‌اید که آن اسناد در نظر بعضیها باطل و مسخره است.
  شما برو کتاب داستان‌های شگفت آیت‌الله دسغیب را بخوان تا ببینی چقدرش را باور می‌کنی؟
  همه جا خوب هست بد هم هست و نباید گناه یکی را با دیگری حساب کنیم.

 • م ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  😭😭😭😭😭

 • مهدی ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  خوب میرفت حرم میخوابید که یخ نزنه

 • رز ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  در مشهد گرمخانه های زیادی برای این افراد وجود دارد مشکل از خودش بوده که مراجعه نکرده. قرار نیست یه روحانی راه بیفته ازشون عکس بگیره تا توی غرب زده دهنتو ببندی

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  همگی خودمان را تحت الشعاع تبلیغات قرار داده ایم. پول ملی تبدیل به کاغذ شده فقر گریبان گیر مردم ' بانوان تحت فشارهای روحی و آزار و اذیت 'اعتبار کشور در جهان زیر پرسش' اما فرماندهان ارتش و سپاه صحبت از شجاعت و قدرت دارند. واقعا کجای کار گیر داشته و دارد و چه کسانی براستی پاسخگو.

 • محمد ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  آقای عباس عبدی یکی به نعل می زنی ویکی به میخ مردک مغرض پس نباید یک روحانی ازخودش دفاع کند که مثل تو وآن جوانک وزیر ارتباطات حسن روحانی حرف مفت می زنی شما وامثالتان از عمل عاص بدترید

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  درست گفتی

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  وظیفه شما جناب عبدی بعنوان یک انسان چیست چرا شما شبها کوچه گردی نمی کنی و بی سرپناهان را تو خونه خودت جای نمیدی

 • بنده خدا ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  عباس عبدی این دروغها رو از کجا در میاری میگی؟؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  میخواست بره خودشو به مکانهای شب خواب شهرداری برسونه تا نمیره از سرما
  براتون متاسفم با تفکرتون درمورد روحانیت

 • نیا ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  مرتیکه مزخرف خدام حرم امام رضا هر شب تا پاسی از نیمه از نیمه شب داخل کوچه پس کوچه ها سراغ بی پناهان هستند که ببرنشان مهمانسرا به هر صورتی رسیدگی می شود طوریکه بقیه شهرها حسرت می خورند ای کاش آنها هم حرمی در شهرشان بود که پناه بی پناهان می‌بود

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  خواندنی ها