کد خبر: 652815
|
۱۴۰۲/۱۲/۰۸ ۰۶:۲۰:۲۸
| |

تفنگداران آمریکایی عاشق این خودروی نظامی هستند + عکس و مشخصات

تفنگداران دریایی آمریکا ال ای وی-25 - یک کپی از موواگ پیرانا - را انتخاب کردند. این خودرو زرهی سبک توسط شرکت سوئیسی موواگ (Mowag) ساخته شده بود و شرکت جنرال موتورز دیزل آن را تحت لیسانس در آمریکا تولید کرد.

تفنگداران آمریکایی عاشق این خودروی نظامی هستند + عکس و مشخصات
کد خبر: 652815
|
۱۴۰۲/۱۲/۰۸ ۰۶:۲۰:۲۸

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به طور معمول از نخستین نیروهای اعزامی به نقاط دچار مشکل و بحران در سراسر جهان است. تفنگداران دریایی آمریکا توجه ویژه ای به تجهیزات سبک و قدرتمند دارند و یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه خودرو زرهی سبک ال ای وی-25 (LAV-25) یا پیرانا است. این وسیله نقلیه هشت چرخ برای پنج دهه در هر عملیات زمینی که نیروهای آمریکایی در آن درگیر بوده اند، شرکت داشته است.

به گزارش عصر ایران، در دهه 1970، پیرو جنگ ویتنام، سپاه تفنگدارن دریایی آمریکا توجه خود را به سوی خاورمیانه به عنوان یک صحنه بالقوه درگیری معطوف کرد.

در شرایطی که تفنگداران دریایی آمریکا تجربه چشمگیری در کمپین های نظامی راه دور داشتند، نیاز به جابجایی سریع نیروها از طریق دریا و هوا به مصر، عربستان و دیگر کشورهای خاورمیانه موجب شد تا انتخاب یک سامانه تسلیحاتی محافظت شده متحرک بیشتر برجسته شود. این وسیله نقلیه زرهی باید در فواصل طولانی قابل استفاده و از قدرت آتش بالایی برخوردار می بود.

تفنگداران دریایی آمریکا ال ای وی-25 - یک کپی از موواگ پیرانا - را انتخاب کردند. این خودرو زرهی سبک توسط شرکت سوئیسی موواگ (Mowag) ساخته شده بود و شرکت جنرال موتورز دیزل آن را تحت لیسانس در آمریکا تولید کرد.

 

این خودرو زرهی سبک درازا، پهنا و ارتفاعی به ترتیب برابر با 6.39 متر، 2.5 متر و 2.7 متر دارد. به لطف پیشرانه دیزلی توربوشارژ 6 سیلندر خورجینی با قدرت 275 اسب بخار و وزن حدود 13 تن، این یک خودرو زرهی سریع و چابک است. بیشینه سرعت آن در جاده 100 کیلومتر بر ساعت است. ارتفاع کف بدنه ال ای وی-25 از زمین نیز حدود 51 سانتیمتر است که امکان حرکت راحت در مسیرهای خارج جاده ای را فراهم می کند. این خودرو زرهی توانایی عبور از شیب 60 درصد، مانع عمودی 49 سانتیمتری و خندقی 200 سانتیمتری را دارد.

برجک ال ای وی-25 به یک توپ خودکار ام242 بوشمستر مجهز شده است. این همان سلاح مورد استفاده در خودرو رزمی پیاده نظام ام2 بردلی ارتش آمریکا است. ام242 دارای بیشینه برد موثر 1.93 کیلومتری و برای شلیک دقیق هنگام حرکت تثبیت شده است. این سلاح می تواند گلوله های انفجاری آتش زا را برای درگیری با پیاده نظام و اهداف نرم و گلوله های ضد زره با کفشک جدا شونده را برای استفاده علیه خودروهای زرهی شلیک کند. سلاح دیگر ال ای وی-25 یک مسلسل کواکسیال ام240 است.

خودرو

مشخصات و ویژگی های دیگر خودرو زرهی ال ای وی-25

وزن سبک و شکل به نسبت جمع و جور ال ای وی-25 موجب شده تا به راحتی قابل حمل باشد. یک هواپیمای سی-130 هرکولس می تواند یک دستگاه از این خودرو را درون بدنه خود حمل کند. هلیکوپتر سنگین سی اچ-53 سی استالیون نیز می تواند آن را به صورت محموله آویزان جابجا کند.

ال ای وی-25 یک وسیله نقلیه آبی خاکی با آماده سازی حداقلی است و توانایی عبور از نهرها، رودخانه ها و آبراهه ها را دارد. این خودرو زرهی را می توان طی چند دقیقه به یک گزینه کاملا آبی خاکی تبدیل کرد. این خودرو در آب می تواند با سرعت 10.4 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا از ال ای وی-25 به عنوان یک وسیله نقلیه جنگی در نقش های شناسایی و عملیات حمله و غربالگری بهره می برد. پیشاهنگانی که از این خودرو پیاده می شوند با قدرت آتش آن پشتیبانی می شوند.

ال ای وی-25 دارای بدنه و برجک جوش داده شده است. زره قوس جلویی محافظت در برابر گلوله های 12.7 میلیمتری را ارائه می کند. کل خودرو نیز در برابر گلوله های 7.62 میلیمتری و ترکش گلوله های توپخانه مقاوم است.

خودرو زرهی سبک ال ای وی-25 دارای سه خدمه است و می تواند 6 تفنگدار دریایی را در خود جای دهد. سربازان از درب عقب این خودرو زرهی وارد و خارج می شوند. همچنین دریچه های سقفی برای مشاهده، شلیک و خروج اضطراری وجود دارد.

این خودرو زرهی در دو پیکربندی 8 در 8 و 8 در 4 قابل انتخاب است. ال ای وی-25 به سامانه باد کردن لاستیک مرکزی و تایرهای پنچررو مجهز است.

خودرو

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها