کد خبر: 652675
|
۱۴۰۲/۱۲/۰۶ ۱۲:۵۴:۱۵
| |

محمدی عراقی عضو مجلس خبرگان رهبری:

چرا مذاکرات مجلس خبرگان با مجمع تشخیص نباید افشا شود؟

یک عضو خبرگان رهبری می‌گوید: سوالم این است که چرا نباید مذاکرات مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی افشا شود؟ در حالی که باید به خبرنگاران اجازه داده شود در ۹۰ درصد جلسات و نشست‌های این مجلس حضور یابند. هیچ اشکالی ندارد که این نشست‌ها و مصوبات به اطلاع مردم برسد.

چرا مذاکرات مجلس خبرگان با مجمع تشخیص نباید افشا شود؟
کد خبر: 652675
|
۱۴۰۲/۱۲/۰۶ ۱۲:۵۴:۱۵

آیت‌الله محمدی عراقی عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این پرسش که با توجه در پیش بودن انتخابات اسفند ۱۴۰۲ رسانه‌های داخلی چه وظایفی دارند، گفت: وظیفه رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و نقش‌آفرینی برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات بسیار سنگین و حساس است. در سفری که چند روز قبل به جنوب شهر تهران، شهر قدس و پرند داشتم متوجه شدم مردم مومنِ انقلابی و طرفدار نظام با سوالات و ابهامات زیادی در شرایط فعلی کشور روبرو هستند. بنده در حد بضاعتم به سوالات طبقات اجتماعی مختلف در این مناطق پاسخ دادم اما به نظرم اگر رسانه‌ها نقش بیشتری در این زمینه ایفا کنند، گمان می‌کنم اتفاق بهتری در زمینه رفع ابهامات بیفتد. برخی فکر می‌کنند. مردم در این مناطق معتقدند انتخابات، تشریفاتی است در حالی که رهبری فرمودند «مردم در انتخابات شرکت کنند. یک رای هم در انتخابات تاثیر دارد.»

به گزارش ایسنا، بخش هایی از گفت و گوی آیت الله محمدی عراقی را در ادامه می خوانید:

 

 • معاون سیاسی وزیر کشور در سیمای جمهوری اسلامی تعداد واجدان شرایط شرکت در انتخابات اسفند را بیش از ۶۱ میلیون نفر اعلام کرد. رسانه‌های دنیا بلافاصله تحلیل‌های‌شان در این زمینه را شروع کردند. به نظر هدف‌گذاری رسانه‌های انقلابی داخلی نباید کف مشارکت کنندگان در انتخابات باشد بلکه باید به نحوی اطلاع‌رسانی کنند که بیش از نیمی از واجدان شرایط در انتخابات مشارکت خواهند داشت در این صورت دشمنان بر تاثیرگذار بودن فشارها و تحریم‌های‌شان پافشاری خواهند کرد.
 • خبرگان با مسائل روزه‌مردم به صورت ملموس سر و کار ندارند به همین دلیل عموم مردم نسبت به انتخابات مجلس خبرگان به صورت طبیعی اهتمام ندارند از این رو بر رسانه‌هاست که انتخابات خبرگان را نزد مردم با اهمیت نشان دهند. وظیفه مجلس خبرگان رهبری فقط انتخاب رهبر نیست بلکه طبق اصل ۱۱ قانون اساسی نمایندگان این مجلس موظفند هفت شرط رهبری را دائما رصد کنند.
 • مردم نمی‌دانند که کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ این مجلس چه وظایفی در این زمینه‌ها دارد. تشخیص اینکه شروط اصل ۱۱۱ در مقام معظم رهبری ساقط شده یا خیر، با مجلس خبرگان رهبری است. براساس آموزه‌های قرآن اگر جمهور با رهبری نباشند حتی اگر رهبر، پیامبر یا ائمه اطهار باشند باز حکومت محکوم چنین رهبری محکوم به شکست است. جمهوریت و اسلامیت لازم و ملزوم یکدیگر است و اگر جمهوری نباشد، اسلامیت نیز نخواهد بود و بلعکس.
 • مشکلات اقتصادی و گرفتاری‌های مردم در تمام نشست‌ها و اجلاسیه‌های پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و جلسات کمیسیون‌های آن در دستور کار اعضای این مجلس بود اما متاسفانه مذاکرات این مجلس طبق قانون «محرمانه» است در حالی که بیش از ۹۰ درصد این نشست‌ها جنبه محرمانگی ندارد و باید افشا و منتشر شود.
 • سوالم این است که چرا نباید مذاکرات مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی افشا شود؟ در حالی که باید به خبرنگاران اجازه داده شود در ۹۰ درصد جلسات و نشست‌های این مجلس حضور یابند. هیچ اشکالی ندارد که این نشست‌ها و مصوبات به اطلاع مردم برسد.
 • شما می‌توانید از فرصت انتخابات اسفند ۱۴۰۲ استفاده کنید و پیگیر این مسئله باشید یا می‌توانید پویش راه بیندازید یا جریان‌سازی کنید. ایسنا می‌تواند هم انتقادات و سوالات نخبگان و مردم از نظام را جمع‌آوری کند و به اطلاع خبرگان برساند و هم درباره شرح وظایف و اختیارات اعضای مجلس خبرگان رهبری را به جامعه، اطلاع‌رسانی کند. علما و بزرگان دینی ترجیح می‌دهند اگر فرد شایسته‌تری از خودشان وجود دارد در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کند و به همین دلیل است که پا به میدان رقابت نمی‌گذارند.
 • تغییر حوزه انتخابیه برخی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری این است که تعداد داوطلبان در برخی حوزه‌ها «زیاد» اما در برخی حوزه‌ها «کمتر» است به همین دلیل مسئله تغییر حوزه انتخابیه برخی داوطلبان از جمله بنده مطرح شده است. علت تغییر حوزه انتخابیه از کرمانشاه به تهران این بود که با مشورت با مردم کرمانشاه به آنان از وضعیت جسمی و لزوم حضور شخصی که بتواند به بخش‌های مختلف استان بزرگ کرمانشاه سر بزند، سخن گفتم و آنان قبول کردند در صورت داوطلب شدن چنین شخصی، با انتقال حوزه انتخابیه بنده به تهران موافقند و به حمدالله شخصی در استان داوطلب شد که ۱۶ سال سابقه در این بخش‌ها دارد.
 • بنده در طول ۸ سال نمایندگی مردم استان کرمانشاه در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری حداقل ماهی یک یا چند بار در خصوص مسائل اقتصادی، معیشتی، اجرایی و اشتغال و امثالهم با مردم شهرستان‌های مختلف استان نشست مشترک برگزار کردم و به نقاط دور و نزدیک استان سر زدم اما توان و ضعف بدنی دیگر امکان چنین کاری را از بنده سلب کرده است به همین دلیل با مشورت با مردم تصمیم گرفتم در دوره ششم انتخابات مجلس خبرگان از تهران کاندید شوم.
 • مردم و رهبری مطالبات به حقی از خبرگان دارند اما خبرگان با وجود همه اقدامات‌شان نتوانستند صددرصد به مطالبات رهبری و مردم عمل کنند. خبرگان ظرفیتش بیشتر از اقدامات انجام شده است. با مشاهده برخی صحنه‌ها از اغتشاشات پاییز سال ۱۴۰۱ برای اولین بار طلب مرگ کردم چون شعارها راس نظام را هدف گرفت. در یکی از نطقهایم در مجلس خبرگان به وظیفه نمایندگان این مجلس در صیانت از جایگاه مقام معظم رهبری تاکید کردم و بخشی از هجمه‌های سال گذشته را متوجه عملکرد خودمان در مجلس خبرگان دانستم. وقتی رهبری می‌گویند از من هم مطالبه کنید به طریق اولا مجلس، دولت و سایر مسوولان نظام نیز باید مورد مطالبه مردم قرار داشته باشند.
 • جایگاه مجلس خبرگان جایگاهی است که به قول مقام معظم رهبری می‌تواند درباره موضوعات مهم «قطعنامه» بدهد. اما هر چه تلاش کردم این اتفاق در مجلس پنجم نیفتاد چون برخی اعضا استدلال کردند: «اگر قطعنامه هم صادر کنیم، عمل نمی‌شود و این مسئله برای خبرگان خوب نیست.» در حالی که قطعنامه‌های شورای امنیت و مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی نیز در بسیاری موارد اجرا نمی‌شود اما موضع‌گیری این سازمان‌ها برای مردم بسیار اهمیت دارد. خبرگان دائما با مردم سر و کار دارند و به دلیل حضور در مسجد و سایر جاها محل مراجعه مستمر مردم هستند و بدون هیچ مانع و محافظی می‌توانند مشکلات مردم بشنوند و به مقامات و مدیران کشور انتقال دهند. نمونه آن آیت‌الله مشکینی رییس مجلس خبرگان رهبری بود که با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس‌جمهور وقت کشورمان درباره سیاست تعدیل به شدت مباحثه کردند.
 • وظیفه دوم خبرگان تیین وظایف دولت و مجلس برای جامعه است. ریشه گرانی‌ها را برای مردم در نشست اخیرم با مردم تبیین کردم. افزایش نقدینگی اولین عامل است. یک علت گرانی‌ها افزایش بی‌رویه حقوقهاست. این مسئله خود به خود قیمت اجناس و کالاها را افزایش می‌دهد. به آنان گفتم خیال می‌کنید دولت ۲۰ درصد روی حقوق‌های سال آینده گذاشت، منبع تامینش از کجاست؟ از جیب خودتان.
 • مسائل اقتصادی پیچیده و زنجیروار است. اگر روند افزایش دستمزدها به همین ترتیب پیش برود کلیه درآمدهای کشور باید صرف پرداخت دستمزد به شاغلان و بازنشستگان کند و پولی برای ساختن زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی باقی نمی‌ماند. افزایش دستمزدها سبب بی‌کار شدن کارگران واحدهای اقتصادی و کارنجات می‌شود. این مسائل باید برای مردم تبیین شود. مصرف انرژی و سوخت در ایران چند برابر دنیاست و اصراف‌های زیادی می‌شود. قاچاق سوخت هم اتفاق می‌افتد چرا که قیمت آن در کشورهای همسایه بیشتر از ایران است.
 • ایران، فقیر نیست و مردم ایران سزاوار فقر نیستند. پرداخت یارانه به ۵۰ - ۶۰ میلیون ایرانی اصلا افتخار نیست. باید کاری کرد که مردم درآمد عزتمندانه داشته باشند. طرحی در این خصوص داشتم که در شورای انقلاب فرهنگی مطرح کردم.
 • مجلس خبرگان مجلس خاص مردان یا روحانیان نیست نه مرد بودن و نه روحانی بودن جز شروط انتخاب اعضای خبرگان نیست. باید به این موضوع بیشتر پرداخته شود. چه خوب بود برای عضویت دانشگاهیان و بانوان در مجلس خبرگان، لیست داده می‌شد. جای سوال از شورای نگهبان است که با وجود داشتن بانوان دانشمند، چرا در مجلس خبرگان نیستند. امیدوارم شاهد حضور بانوان فرهیخته غیرروحانی در خبرگان باشیم. وارد کردن قشر دانشگاهیان در انتخابات وظیفه رسانه‌هاست. فضای دانشگاه‌ها در این باره خیلی سرد است. جریان‌های سیاسی و دولتها عملا کاری کردند که فضای دانشگاه‌ها سرد شد. همه مسوولان در همه سطوح باید با حضور در دانشگاه‌ها خودشان را در معرض سوال دانشجویان قرار دهند.
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

  خیلی ساده هست. مردم نامحرم هستند.

 • محمدعلی محمدی(م.ریحان) ارسالی در
  یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

  آقای محمدی عراقی برای رای آوردن مدافع انتشار مذاکرات خبرگان شده اند... سوابق مخالفتشان با آزادی دسترسی به اطلاعات فراوان است

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  خواندنی ها