کد خبر: 652135
|
۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ۱۲:۴۱:۱۴
| |

«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

خبر فوری | وکیل بابک زنجانی خواستار عفو و آزادی او شد

کوهپایه‌زاده با تاکید بر این مسئله که موکلش، بابک زنجانی از ابتدا هم تمایل داشته که بدهی خود را به دولت پرداخت کند، درباره وضعیت حقوقی زنجانی تاکید کرد که مطابق دادنامه قطعی صادره از سوی دیوان عالی کشور موکلش امکان استفاده از ماده 114 قانون مجازات اسلامی و درخواست عفو و بخشش را دارد.

خبر فوری | وکیل بابک زنجانی خواستار عفو و آزادی او شد
کد خبر: 652135
|
۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ۱۲:۴۱:۱۴

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی بلافاصله بعد از اعلام خبر پرداخت دیون موکلش با ارسال فایل صوتی برای خبرنگاران ضمن تشکر از قوه قضاییه و ریاست دستگاه قوا خواستار بخشش و آزادی بابک زنجانی شد.

به گزارش اعتمادآنلاین، کوهپایه‌زاده با تاکید بر این مسئله که موکلش، بابک زنجانی از ابتدا هم تمایل داشته که بدهی خود را به دولت پرداخت کند، درباره وضعیت حقوقی زنجانی تاکید کرد که مطابق دادنامه قطعی صادره از سوی دیوان عالی کشور موکلش امکان استفاده از ماده 114 قانون مجازات اسلامی و درخواست عفو و بخشش را دارد.

او افزود: در دادنامه قطعی صادره از سوی دیوان عالی کشور ذکر شده چنانچه که ایشان بتواند بدهی خود را پرداخت کند استحقاق بهره‌مندی از مقررات ذیل ماده 114 قانون مجازات اسلامی را دارا خواهد بود.

کوهپایه‌زاده در ادامه درباره ماده 114 گفت: ماده 114 ق م به تخصیص عفو و بخشش اشاره می‌کند. با توجه به اینکه موکل از سال 1392 تا امروز به مدت 10 سال در بازداشت به سر می‌برده است امیدوار هستیم طبق قوانین و مقررات این مهم مد نظر قرار گیرد و حقوق شرعی و قانونی موکل نیز احقاق شود. 

امروز غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز 30 بهمن در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اعلام کرد که پس از 10 سال از باداشت بابک زنجانی بالاخره بدهی او به دولت پرداخت شد. 

ماجرای بازداشت و بدهی بابک زنجانی چه بود؟

گفتنی است که بابک زنجانی 9 دی ماه سال 1392 به اتهام اختلاس و کلاهبرداری از دولت و وزارت نفت بازداشت شد. او در دولت محمود احمدی‌نژاد و با وسعت گرفتن تحریم‌ها نفت ایران را می‌فروخت و پول آن را باید به دولت پرداخت می‌کرد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت آن زمان  ۱۹ شهریور 1392 ، (۱۰ سپتامبر ۲۰۱۳) گفت بابک زنجانی، تاجر ایرانی بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مسئله هستند. اگرچه بعد از آن اعلام شد که این مبلغ چیزی حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دلار است.

محسنی اژه‌ای که آن زمان سخنگوی وقت قوه قضائیه بود روز یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده‌است. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شاکی (شرکت ملی نفت ایران ) و جزای نقدی معادل یک چهارم پول‌شویی نیز محکوم شده‌اند.

پس از اینکه بعد از مدتی امکان پرداخت ردمال فراهم نشد روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد.

اما به دلیل تلاش‌ها برای ردمال و پرداخت بدهی او به شرکت ملی نفت که وکیل او هم بارها به آن تاکید کرده بود تا به امروز که رئیس قوه قضاییه خبر پرداخت بدهی را اعلام کرد، اجرای حکم متوقف شده بود. 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
 • مریم ارسالی در
  دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲

  خوبه خدا رو شکر بنده خدا جووونه خبر خوشحال کننده ای بود امیدوارم هر چه زودتر مورد عفو قرار بگیر با پرداخت بدهی بسیار عالی از این فکر خوب و آیده ال

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲

  بعد از فراری دادن خاوری نوبت رهایی دادن بابک زنجانی شد

 • محمد علی محمدی م.ریحان ارسالی در
  سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲

  از چند روز پیش مقدمه چینی رسانه ای برای آزادی ایشان آغاز شده و بعید نیست به زودی شاهد تشکر قوه قضاییه از همکاری بابک زنجانی در استرداد طلب مالباختگان هم باشیم.

 • محسن ارسالی در
  سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲

  توی قران گفته دزد جماعت باید دستشو ببری، حالا این آقای بیشرف از کل ملت دزدی کرده باید اعدام بشه نه بهش عفو بدهند، این کار خداپسندانست ، اعدام امثال این فرد باعث عبرت برای بقیه میشه.

 • ناشناس ارسالی در
  سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲

  بابک زنجانی چرا رفته زندان این که خودیه

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  خواندنی ها