اسماعیل گرامی‌مقدم، عضو حزب اعتمادملی‌، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

تکرار سردی انتخابات در سال 1400 فاجعه‌ای همه‌گیر خواهد بود

اسماعیل گرامی‌مقدم گفت‌: برای مشارکت بالا احتیاج مبرم داریم که فضای سیاسی باز شود؛ به عنوان مثال آزادی محصوران از حصر و حضور صداهای مختلف در صداوسیما می‌تواند مردم را نسبت به بهتر شدن شرایط امیدوار کند و به آنها این پیام را بدهد که تک‌تک رأی‌هایشان در آینده کشور تاثیرگذار است. تکرار سردی انتخابات در 1400 فاجعه‌ای همه‌گیر خواهد بود.

تکرار سردی انتخابات در سال 1400 فاجعه‌ای همه‌گیر خواهد بود
کد خبر: 437176
|
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ ۰۷:۰۰:۰۰

اعتمادآنلاین| «انتخابات 1400 یکی از مهم‌ترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی است.» این وضعیت بر این اساس شکل گرفته که کشور در شرایطی خاص قرار دارد. شرایطی که مردم را به معنای واقعی کلمه گرفتار کرده است تا این نگرانی تشدید شود که شاید انتخابات 28 خرداد 1400 هم مثل انتخابات هشتم اسفند 98 در فضایی سرد برگزار شود؛ اتفاقی که می‌تواند ضربه‌ای هولناک باشد.

اسماعیل گرامی‌مقدم، عضو حزب اعتمادملی‌، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: انتخابات 1400 به دلیل شرایط فعلی کشور نسبت به انتخابات‌ چند دوره ریاست‌جمهوری مهم‌تر است و می‌توان گفت استثناست. چون ما به لحاظ مشارکت در یک سراشیبی قرار داریم که از انتخابات دوره اول مجلس یازدهم شروع شد و در دوره دوم میزان مشارکت در برخی از حوزه‌های انتخاباتی حتی به رقم نازل 2 یا 3 درصد هم رسید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: میزان مشارکت در انتخابات 98 که در تاریخ 42ساله نظام بی‌نظیر بود اگر در انتخابات 1400 تکرار شود و مردم رئیس سیزدهمین دولت را با رأی‌های پایینی انتخاب کنند، مشروعیت نظام به طور جدی تحت ‌تاثیر قرار خواهد گرفت. به همین دلیل همه جریان‌های سیاسی، ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید چاره‌اندیشی کنند تا به هر طریق ممکن از ریزش رأی جلوگیری شود. بنابراین فارغ از اینکه چه کسی و از کدام گروه سیاسی در انتخابات پیش رو برنده خواهد شد، مهم میزان مشارکت است.

او تصریح کرد: مشارکت بالا «ماندن جمهوریت» و «بقای مشروعیت نظام» را تضمین خواهد کرد. به همین دلیل تمام هم‌ و غم همه باید این باشد که شرایط را برای کاهش نارضایتی‌ها و افزایش اطمینان‌ خاطر و‌ آرامش عمومی و در نتیجه رغبت همگانی برای حضور در پای صندوق‌های رأی فراهم کنند تا ان‌شاءالله کشور انتخاباتی با متر و معیار مردم‌سالاری را به نمایش بگذارد.

عضو حزب اعتمادملی در ادامه تاکید کرد:‌ به همین منظور هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان باید کاری کنند که امید از دست رفته مردم بازگردد تا برای رأی دادن انگیزه کافی داشته باشند. البته در این میان اصلاح‌طلبان به دلیل شرایط موجود سهم ناچیزی در این مهم دارند. در واقع اصولگرایان و البته حاکمیت سهم بزرگ‌تری دارند تا شرایط را برای ازدیاد مشارکت مهیا کنند. لازمه این مهم ایجاد تغییر و تحول‌هایی در امور است تا مردم عملاً به این نتیجه برسند که قرار است مشکلات‌شان حتی‌المقدور کمتر شود.

گرامی‌مقدم در ادامه افزود: البته این را هم نباید نادیده بگیریم که انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ یا بایدن می‌تواند در میزان مشارکت انتخابات ایران سهمی چشمگیر داشته باشد؛ یعنی اگر مردم ایران ببینند جو بایدنی که طرفدار برجام است به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شده است، پیش خود می‌گویند، باید در انتخابات شرکت کنیم و رئیس دولتی را برگزینیم که عقیده‌اش برقراری رویکردی تعاملی با نظام بین‌الملل باشد. همچنین باید گفت، با برنده شدن بایدن وضعیت دلار بهتر می‌شود و در نتیجه وضعیت معیشت مردم هم بهبود خواهد یافت.

او توضیح داد:‌ برای مشارکت بالا احتیاج مبرم داریم که فضای سیاسی باز شود؛ به عنوان مثال آزادی محصوران از حصر و حضور صداهای مختلف در صداوسیما می‌تواند مردم را نسبت به بهتر شدن شرایط امیدوار کند و به آنها این پیام را بدهد که تک‌تک رأی‌هایشان در آینده کشور تاثیرگذار است.

اسماعیل گرامی‌مقدم در پایان گفت: تکرار سردی انتخابات در 1400 فاجعه‌ای همه‌گیر خواهد بود.

چکیده گفت‌وگو با اسماعیل گرامی مقدم

-به لحاظ مشارکت در یک سراشیبی قرار داریم

-مشارکت بالا ماندن جمهوریت و بقای مشروعیت نظام را تضمین خواهد کرد

-اصولگرایان و اصلاح‌طلبان امید از دست رفته مردم را بازگردانند

-پیروزی ترامپ یا بایدن در مشارکت انتخابات ایران سهمی چشمگیر دارد

-برای مشارکت بالا در انتخابات احتیاج مبرمی به باز شدن فضای سیاسی داریم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها