پاسخ به یک شایعه/ ملکه انگلیس از نوادگان حضرت محمد(ص) است؟
کد خبر: 573481
۱۴۰۱/۰۶/۲۰ ۰۵:۰۵:۰۰

پاسخ به یک شایعه/ ملکه انگلیس از نوادگان حضرت محمد(ص) است؟

شجره نامه‌ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چرا که شجره‌نامه از حیث نسب باید حداقل در حدود ۴۲ نفر باشد و حال آنکه این شجره نامه ساختگی اینگونه نیست.

«ملکه الیزابت از خاندان پیامبر اسلام است». این جمله‌ای است که شاید پس از مرگ ملکه الیزابت دوم در گروه‌های خانوادگی یا کانال‌های تلگرامی به چشمتان خورده باشد. اما ادعای روزنامه مراکشی که در تایمز انگلیس به آن اشاره شده چقدر می‌تواند صحیح باشد؟

به گزارش فراز، اجداد ملکه یک مشت پادشاه و دوک‌ و ارل‌ بودند. این لیست چقدر می‌تواند شامل نام یک پیامبر مقدس نیز باشد؟

با مرگ ملکه بریتانیا، در سن ۹۶ سالگی، ادعای پیوند اجدادی او با حضرت محمد(ص) پس از چند سال دوباره در رسانه مطرح شد. یک روزنامه مراکشی در سال ۲۰۱۸، با ردیابی شجره‌نامه الیزابت دوم، ادعا کرد که ملکه پیشین انگلستان از نوادگان بنیانگذار اسلام است. بر اساس این ادعا، پادشاه بریتانیا از نوادگان بزرگ حضرت محمد (ص) است.

در ماه مارس ۲۰۱۸، گزارشی در روزنامه مراکشی Al-Ousboue اظهارات «هارولد بی بروکس بیکر»، مدیر یک انتشارات انگلیسی را تکرار کرد و مدعی شد ملکه چهل و سومین نواده مستقیم پیامبر اسلام است. در آن‌ زمان، «بیکر» برای مارگارت تاچر، نخست‌وزیر وقت انگلستان نوشت: «مردم انگلستان کمتر می‌دانند که خون پیامبر اسلام در رنگ‌های ملکه جاری است».

بر اساس این مطالعه، اجداد الیزابت دوم به ارل کمبریج در قرن چهاردهم، از طریق اسپانیای مسلمانان قرون وسطی، به حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر برمی‌گردد. برخی از مورخان در این ادعا تردید دارند، اما سوابق نسب‌شناسی از اسپانیای اوایل قرون وسطی آن را تأیید می‌کند. این ادعا همچنین توسط «علی گوما»، مفتی اعظم سابق مصر تایید شده است.

نسب الیزابت با محمد(ص)، برای اولین بار به طور رسمی در پژوهش «پیریج برک» عنوان شد. گفته می‌شد که ملکه از تبار «زایده»، شاهزاده خانم مسلمانی است که در قرن یازدهم از «سویا» گریخت و بعدها مسیحی شد. «زایده» چهارمین همسر پادشاه سویل، «المعتمد بن عبّاد» بود. زایده پسری به نام سانچو از او داشت که یکی از نوادگانش در قرن یازدهم، با ارل کمبریج ازدواج کرد.

شاهزاده خانم مسلمان، در جریان تهاجم آلمورایدها به امپراتوری عباسیان، به دربار آلفونسو ششم، پادشاه اسپانیاییِ لئون، کاستیل و گالیسیا گریخت. او مذهب کاتولیک رومی را پذیرفت، نام خود را به ایزابلا تغییر داد و سانچو پسری را به دنیا آورد که جد ریچارد کونیسبرو، سومین ارل کمبریج بوده و ادوارد چهارم، پادشاه انگلستان از نسل خونی او بود. باید گفت که اگرچه این ادعا به طور رسمی تأیید نشده، طبق بسیاری از گزارش‌ها، یک «جعل تصادفی» نیست و می‌تواند به عنوان «یک ادعای قابل مطالعه» در نظر گرفته شود.

اکثر خانواده‌های سلطنتی اروپا با یکدیگر فامیل هستند و زمانی، خاندان سلطنتی اسپانیا با خانواده‌های سلطنتی اسلامی روابط زناشویی و خونی داشتند. حاکمیت خلافت بنی‌امیه بر بسیاری از مناطق اسپانیا می‌تواند این ادعا را تقویت کند.

در سال ۲۰۱۸ و با انتشار ادعای روزنامه مراکشی در «تایمز انگلیس»،  هفته‌نامه اکونومیست در یادداشتی نوشت: «معلوم نیست چرا این ادعاها حالا دوباره مطرح شده‌اند. از سال ۱۹۸۶ صحبت‌هایی در این‌ زمینه وجود داشت». 

رئیس پژوهشکده انساب قم در سال ۱۳۹۷ در واکنش به انتشار شجره‌نامه‌ای از ملکه الیزابت دوم، که او را به خاندان اهل بیت(ع) منتسب کرده است، گفت: «شجره نامه‌ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چرا که شجره‌نامه از حیث نسب باید حداقل در حدود ۴۲ نفر باشد و حال آنکه این شجره نامه ساختگی اینگونه نیست.»

در ادامه فکت‌نامه می‌نویسد: نسب خانوادگی ملکه الیزابت دوم تا اوایل قرن ۱۵ میلادی کاملا روشن و مشخص است، اما درباره پیش از آن تردید و ابهام‌هایی وجود دارد. برای اعتبارسنجی این شجره‌نامه اغلب منابع غربی به ابهام‌ها درباره «زیده» که عامل ارتباط فرضی بین پادشاهی مسیحی و مسلمان اسپانیا معرفی شده، تاکید می‌کنند. اما ابهام بزرگ، نه «زیده»، بلکه نسب حاکمان مسلمان اندلس به پیامبر اسلام است که کل اعتبار شجره‌نامه را زیر سوال می‌برد.

در شجره‌نامه ادعایی، نسب حاکمان مسلمان سویل به فردی به نام «نعیم اللخمی» حاکم مسلمان اندلس رسیده. نام نعیم در تاریخ ابن‌خلدون نیز ذکر شده است. ابن‌خلدون هیچ اشاره‌ای به نسبت اللخمی با خانواده پیامبر اسلام نکرده است.

در سایر منابع اسلامی-عربی «موسی‌بن‌نصیر لخمی» یکی از فاتحان و اولین حاکم مسلمان سویل معرفی شده است. تبار موسی‌بن‌نصیر لخمی روشن است. در هیچ‌کدام از منابع تاریخی هم به ارتباط خانواده لخمی با فرزندان و نوادگان امام دوم شیعیان اشاره‌ای نشده است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد آنچه گفته می‌شود، بی‌پایه و اساس، و زایده ذهن و تخیل افرادی است که با کنار هم قرار اطلاعات درست و غلط، مدعی شده‌اند «نسب ملکه بریتانیا به امام دوم شیعیان و پیامبر اسلام می‌رسد.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 26 رای موافق و 22 رای مخالف

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  فرزندان ونوادگان شیطان است چرا که دراین دهه ها تا توانستند مسلمانان راکشتند وسرزمینهایشان رانابودکردند وبه پیغمبر توهین کردن وازکفارومشرکین وتوهین کنندگان به پیامبراعظم ص حمایت کردن خلاصه اینکه کلکسیونی ازخباثت ونکبت وذلالت وخفت وشیطان صفتی را به ارمغان بردن اخرش هم بادستانی الوده به خون بسیاری ازبیگناهان با حسرت وافسوس دهه ها جنایت به گورستان ابدی بادست خالی حتی گوشه ای ارثروتی که ازخون مظلومان وبیگناهان وچپاولهارا نتوانست کمکی به حالش کند ودستش کوتاه وکارنامه ای پرازظلم وجنایت که نکیرومنکر درشب اول قبرش ممکنه خیلی سوالها داشته باشند که این همه سال ها دهه ها جنایت ؟؟؟!!!!!!

 • x ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  بعیدهم نیست.چرا که آن زمان مسامانان به
  همه جا حمله می کردند وزنان راتصاحب
  می نمودند.

 • افشین ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  فرض محال درست باشه. پسر نوح پسر نوح بود

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  قطعا درسته

 • حمید ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  حالا برسدیانرسدچه فرقی می کند؟ مگرشما قرآن نخوانده ایدکه "انّا خلقناکم مِن ذکر وانثی و...

 • سعید ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  شاید درست باشه
  مگه شما علم غیب داری
  اگه درست باشه که کار بعضیا سخت میشه!!!!

 • مهرداد ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  آقا من می توانم قسم بخورم جد بزرگوارم حضرت آدم و حوا بوده اند و یقینا فرزندان آنها که شامل پیامبران نیز می باشند از فامیل های دور آنها هستند بنابر این من از نوادگان پیامبران و انبیا می باشم

 • آرش ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  حالا اگه شایعه هم باشه،ولی با اذعان به اینکه زمان فوت ایشان شب جمعه و هفتمش مصادف است با اربعین حسینی،....قطعا این بانوی گرامی به واسطه ی اعمال خیر و یا حسناتی که انجام داده،مورد لطف درگاه احدیت قرار گرفته است.

  • ناشناس ارسالی در
   دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

   وای خدا تو رو کجا ی دلم بزارم ،خخخخخخخخ

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  غلط زیاد دوروغگویی کار انگلیس است

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  بالا نوشتی حداقل ۴۲ نسل باید بگذره پایین نوشتی نسل ۴۳ هست داری تایید می کنی یا رد؟

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  حالا چه اهمیتی داره اصلا رفتار ادم ها مهم است محمدی باشد تا نسب شان

 • دنیایی بدون نیرنگ ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  اگر ملکه عنگلستان به فرض محال از نوادهای پیامبر اکرم (ص) میباشد پس چرا این نوه ناخلف تا تونست مسلمانها راکشت این در دنیا وآخرت جهنمی بود دیگه از این عجوزه قدیسه نسازید کیه که این جنایتکار را نشناسه

 • حمیدرضا ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  اتفاقا برعکس نظر نویسنده با توجه به اینکه ایشان عمر خود را صرف رفاه و آسایش مردم خود کرد به پیامبر بسیار نزدیک تر است تا مسئولین بی کفایت ما

 • حسین شمسی رهنی ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  حالا باشد یا نباشد کچی ابولهب و ابوسفیان هم با پیامبر فامیل هستن دنبال چه میگردیم

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  ودر ضمن ازشیطنت های تاریخی و نیز طرفندهای واضح در تفرقه اندازی های اسلام انگلیسی در حال حاضرذ کاملاً روشن است که روباه مکار با جعل وساختن این قضیه در پی حیله جدیدی علیه مسلمانان است.

 • ایلیا ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  خدایا،ای خددددددا....غرب زده ها دیگه باید چیکار کنن واسه بزک کردن سردمدارای استکبار و استعمار...فقط باید تأسف خورد

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  اندازه ی مخاطبانت را بشناس !!!

 • حسن ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

  شجره نامه هیچ فردی به نظر حقیر هیچ ارزشی ندارد مهم رفتار و کردار و گفتار اشخاص است و عملکرد نهایی انها مگر نه اینکه پسر نوح داشتیم و سگ اصحاب کهف و..... البته قضاوت فقط مخصوص خداست و البته او براساس نیات قضاوت می کند و نه نتیجه کار و این کار مار را در مورد قضاوت سخت تر می کند باید برویم آن طرف و ببینم چکارییم وکی چکار کرده البته اگر کسی خیلی سفید باشد یا خیلی سیاه باشد می توان آرام اظهار نظر نکرد نه خیلی صریح وتند گرچه حقیر به این اصل پایبند نبوده و تند هستم متاسفانه

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

  بنی ادم اعضای یکدیگرند که در افرینش زیک گوهرند. جا داشت الان که یک طرف مذاکرات هسته ای انگلستان است دولت ایران ادب سیاسی وشیعی را رعایت می کرد ویک پیام تسلیت خشک وخالی برای مرگ پادشاه انگلستان می فرستاد. این یعنی تعامل ودوستی واخلاق مداری با جهان .

 • ی ارسالی در
  سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

  فقط میشه از طریق دی ان ای بفهمم حالا که مُرده باید هنوز هم تو قبر نزاشتن ازش بگیرن
  اگر هم خاکش کردن از فرزندانش بگیرن

 • علی ارسالی در
  سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

  خداروشکر یکی ازنوادگان پیامبر موفق بوده ماباقی که مالیدن😕

 • جوی ارسالی در
  چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  مهم اینه که هم محمد و هم ملکه انسان هستند و مخلوق خداوند . بقیش مهم نیست

 • ناشناس ارسالی در
  چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  ابوسوفیان و ابو جهل هم از خاندان بنی هاشم و نسب پیامبر در حالیکه در قرآن از ابوجهل چکونه یاد شده است. نه نژاد نه قوم هیج اهمیتی ندارد

 • جمشید هوشنگی ارسالی در
  چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  این دیدگاه خرافی شیعی هست که نطفه رو مقدس میدونه. در صورتیکه عملکرد انسان در زندگی مهمه. اگر اینطور بود کنعان فرزند پیامبر اولوالعزم به بیراهه کشیده نمیشد.

 • ناشناس ارسالی در
  جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱

  یا سید جسن ولی

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی