کد خبر: 542102

چرا تانک‌های ارتش روسیه در اوکراین حرف «Z» دارند؟+ عکس

کارشناسان نظامی کلمه «Z» را مخفف«Za pobedy» خوانده‌‌اند که به زبان روسی، «برای پیروزی» استفاده می‌‌شود و برخی دیگر آن را «Zapad» به معنای «غرب» تفسیر کردند.

در اواخر فوریه، چند روز قبل از آغاز حمله نظامی همه‌‌جانبه نیروهای روسی به اوکراین، ویدئوها و عکس‌‌هایی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌‌داد تانک‌‌ها، کامیون‌‌های ارتباطی و موشک‌‌اندازهای روسی به حرف «Z» مزین شده‌‌اند.

 

حرف زد

 

به گزارش دنیای اقتصاد، کارآگاهان و کارشناسان دیجیتال درباره آنچه با الفبای رومی و نه سیریلیک نوشته شده است، درباره حرکت بعدی مسکو دست به حدس و گمان‌‌هایی زده‌‌اند.

 

z (2)

 

کارشناسان نظامی کلمه «Z» را مخفف«Za pobedy» خوانده‌‌اند که به زبان روسی، «برای پیروزی» استفاده می‌‌شود و برخی دیگر آن را «Zapad» به معنای «غرب» تفسیر کردند.

 

حرف زد

 

آریک تولر، محقق این حوزه که از هشت سال پیش که مسکو به جنگ در شرق اوکراین دامن زد و عملیات نظامی روسیه را زیر نظر داشت، می‌‌گوید: «این گروه نمی‌‌داند نماد Z به چه معناست. قبلا استفاده نشده بود.» او در توییتر هم نوشت: «می‌‌توانم حدس‌‌هایی بزنم؛ اما می‌‌ترسم. شما بدترین را فرض کنید.»

راب لی، کارشناس سیاست دفاعی روسیه از زمانی که نیروها در مرز با اوکراین مستقر شدند، خودروهای «Z» را ردیابی کرده است. او حدس می‌‌زند که این نماد ممکن است به نیروهای نظامی اختصاص داده‌شده برای نبرد در این کشور اشاره داشته باشد.

لی، دانشجوی دکترای دپارتمان مطالعات جنگ کالج کینگ لندن، در ۱۹ فوریه در توییتی نوشت: «به نظر می‌‌رسد نیروهای روسی در نزدیکی مرز، نشانگرها-در این مورد «Z»- را روی وسایل نقلیه برای شناسایی نیروهای عملیاتی یا رده‌های مختلف حک می‌‌کنند. اما در روزهایی که مسکو دستور حمله به اوکراین را صادر کرد، چیزی که به‌عنوان یک نماد نظامی مرموز در ابتدا مورد بررسی قرار گرفته بود، حالا به نشانه‌‌ای از حمایت مردمی از جنگ در روسیه تبدیل شده است و تحلیلگران از آن به‌عنوان گسترش یک جنبش ملی‌‌گرایانه جدید یاد می‌‌کنند.

 

حرف زد

روس‌‌ها علامت «Z» را روی خودروهای خود چسبانده‌‌اند، یا روی هودی‌‌های مشکی‌‌شان این نشان نقش بسته و حتی سنجاق‌‌های موقتی «Z» برای چسباندن به لباس‌‌ها و یقه‌ها طراحی کرده‌‌اند که همه اینها نشانه‌‌ای از حمایت مردمی از ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه و تلاش‌‌های او برای گسترش قلمرو مسکو تا کی‌‌یف محسوب می‌‌شود.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی