کد خبر: 665304
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۰۹:۰۱:۰۹
| |

کلاهبرداری گسترده مافیای خارج‌نشین در مشهد

پلیس مشهد باند خرید کارت‌های بانکی سرقتی را درحالی متلاشی کرد که مشخص شد سرکردگان مافیای کلاهبرداری‌های گسترده از طریق فضای مجازی در خارج از کشور لانه کرده‌اند.

کلاهبرداری گسترده مافیای خارج‌نشین در مشهد
کد خبر: 665304
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۰۹:۰۱:۰۹

پلیس مشهد باند خرید کارت‌های بانکی سرقتی را درحالی متلاشی کرد که مشخص شد سرکردگان مافیای کلاهبرداری‌های گسترده از طریق فضای مجازی در خارج از کشور لانه کرده‌اند.

به گزارش روزنامه خراسان، جانشین رئیس پلیس خراسان رضوی روز گذشته در تشریح دستگیری اعضای باند کلاهبرداری و خرید و فروش کارت های بانکی سرقتی گفت:چند روز قبل مردی از اهالی شاهین شهر اصفهان در حالی که حکم جلب پیرزنی 80 ساله را در دست داشت،به پلیس مشهد مراجعه کرد و از کلاهبرداری210 میلیون تومانی از طریق فروش خودرو در سایت دیوار پرده برداشت.

سرتیپ دوم احمد نگهبان افزود: با توجه به حساسیت موضوع و شناسایی مخفیگاه پیرزن 80 ساله در غرب مشهد،بلافاصله گروه تخصصی از افسران دایره تجسس کلانتری الهیه با هدایت و نظارت مستقیم سرهنگ محمد فیاضی(رئیس کلانتری الهیه)وارد عمل شدند و به پیگیری پرونده پرداختند اما وقتی پیرزن80ساله با دستور قضایی بازداشت شد در همان لحظات اولیه بازجویی پسر معتادش را به پلیس لو داد وگفت:پسر 44ساله ام که به مواد مخدر اعتیاد دارد،کارت بانکی مرا سرقت کرده و من هم به خاطر حفظ آبرویم این موضوع را پیگیری نکردم با وجود این،من فعالیتی در فضای مجازی ندارم و از مبلغی هم که به کارت بانکی ام واریز شده  است چیزی نمی دانم!

این مقام ارشد پلیس خراسان رضوی اضافه کرد:با اظهارات منطبق با واقعیت پیرزن،بی درنگ عملیات دستگیری «محسن-ع»در دستور کار قرارگرفت ونیروهای انتظامی با هماهنگی های قضایی موفق شدند پسر پیرزن را در یکی از پاتوق ها دستگیر کنند و به مقر انتظامی انتقال دهند.این متهم در بازجویی های فنی اعتراف کرد کارت بانکی مادرش را سرقت کرده  وآن را در قبال دریافت 700هزار تومان به مردی در محله نهضت فروخته است که در زمینه خرید و فروش کارت های بانکی معتادان کارتن خواب و کارت های سرقتی فعالیت دارد.سردار نگهبان تصریح کرد:این ماجرا حکایت از آن داشت که پلیس با یک باند زیر زمینی و مافیایی کلاهبرداری روبه رو شده است،بنابراین شیوه عملیات تغییر کرد و موضوع در چند شاخه اطلاعاتی بررسی شد. به همین دلیل افسران تجسس در پوشش فروش کارت سرقتی با «صفا-ح»تماس گرفتند وبا بیان فروش وسوسه انگیز چند کارت بانکی،او را به محل قرار صوری کشاندند.

جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی ادامه داد:به محض این که مرد جوان وارد کمین نیروهای انتظامی شد،حلقه های قانون نیز بر دستان وی خودنمایی کرد و در عملیات بازرسی نیز 9قطعه انواع کارت بانکی سرقتی،چندقطعه سیم کارت و 3دستگاه گوشی تلفن بدون سیم کارت کشف شد که فقط از شبکه واتساپ آن استفاده می شد.

سرتیپ دوم احمد نگهبان با اشاره به شگردهای مکارانه از فضاهای مجازی برای دستبرد به حساب های بانکی مردم خاطرنشان کرد:این متهم نیز در اعترافات خود مدعی شد کارت های بانکی را برای فروش به فردی به نام «حسین»خریداری می کند واو تنها یک واسطه سودجو است چراکه همه کارت ها را برای انجام کلاهبرداری های گسترده به آن فرد تحویل می دهد اما  گروه دیگری از این شبکه مافیایی در فضای مجازی فعالیت دارند و در شهرهای مختلف کشور،تصاویر خودروهایی را در سایت های واسطه گر به نمایش می گذارند و مدعی فروش زیر قیمت می شوند اما بعد شماره کارت های بانکی سرقتی را در اختیار خریدار می گذارند و به محض واریز وجه آن را برداشت می کنند و در همان هنگام نیز تصویر خودرو را حذف کرده و از سایت واسطه گر خارج می شوند.

این فرمانده حافظان امنیت در پلیس خراسان رضوی اضافه کرد:بررسی های بیشتر پلیس نشان داد که سرکردگان این شبکه مافیایی در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس لانه کرده اند و از طریق شبکه های اجتماعی مانند واتساپ به جرایم خود در فضاهای مجازی و کلاهبرداری از مردم ادامه می دهند.

سردار نگهبان با اشاره به اقدامات پلیس برای شناسایی این افراد در خارج از کشور خاطرنشان کرد:واکاوی در شگردهای دیگر اعضای این باند برای سرکیسه کردن طعمه های مجازی نشان داد که یکی از اعضای باند تصویری با پوشش افسر ارشد نیروی انتظامی در پروفایل خود قرار داده بود و زمانی که با درخواست خرید از سوی طعمه خود مواجه می شد برای جلب اعتماد وی،عکسی از کارت شناسایی جعلی فراجا را نیز برای طعمه می فرستاد. وی می گفت:در برخی از موارد نیز اعضای این باند مافیایی با تبلیغ ماساژ در شبکه تلگرام در منطقه شریعتی و نهضت،بیعانه هایی را دریافت می کردند و سپس طرف مقابل را در فهرست سیاه گوشی خود قرار می دادند که تحقیقات درباره دیگر جرایم آن ها همچنان ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها