کد خبر: 642671
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۸ ۰۷:۳۱:۵۰
| |

20 کشته در 8 سال درگیری 2 طایفه در خوزستان

درگیری طایفه‌ای در خوزستان بار دیگر قربانی گرفت و این بار 2 نفر جان‌شان را از دست دادند.

20 کشته در 8 سال درگیری 2 طایفه در خوزستان
کد خبر: 642671
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۸ ۰۷:۳۱:۵۰

آتش اختلافات اعضای 2طایفه که بعد از 8سال درگیری و جان‌باختن 18نفر و قصاص شدن 2نفر دیگر به صلح و‌سازش رسیده بود بار دیگر زبانه کشید و با مرگ 2نفر در درگیری مسلحانه وارد مرحله تازه‌ای شد.

به گزارش همشهری، درگیری اعضای این دو طایفه که در روستای پتک جلالی در نزدیکی باغملک و رامهرمز واقع در استان خوزستان زندگی می‌کنند، از سال 94 آغاز شد. آنها پیش از آن سال‌ها با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند اما درگیری کوچک بین 2 کشاورز، آتش یک درگیری بزرگ شده که با گذشت 8سال جان افراد زیادی را گرفته و هر روز قربانی تازه‌ای می‌گیرد.

اختلاف بین این دو طایفه ابتدا بر سر آب و زمین کشاورزی آغاز شده بود و شهریور‌ماه سال 94 چنان وسعت گرفت که به درگیری مسلحانه انجامید و 9نفر به قتل رسیدند. هرچند بزرگان هر دو طایفه از یک سو و حضور نیروهای انتظامی از سوی دیگر از ادامه این درگیری‌ها جلوگیری کردند، اما 2سال بعد، در سال 96 بار دیگر اختلافات بالا گرفت و این بار 4نفر در درگیری طایفه‌ای به قتل رسیدند. هر دو طایفه از این درگیری‌ها زیان زیادی کرده و در این مدت 17نفر جان باخته بودند؛ با این حال سال 98 نیز بار دیگر با بالا گرفتن درگیری‌ها یک نفر دیگر به قتل رسید اما این بار دستگاه قضایی رسیدگی جدی به این اختلافات را در دستور کار قرار داد و شمار زیادی از افرادی که در درگیری‌های خونین سال‌های گذشته دست داشتند دستگیر شدند. در این بین 2نفر از دستگیرشدگان که اتهام‌شان قتل عمدی بود بعد از محاکمه در سال 1400 قصاص شدند تا برای مدتی آرامش به این روستای آشوب‌زده بازگردد.

 دستگاه قضایی عزم خود را جزم کرده بود تا با ایجاد صلح و سازش بین اعضای این دو طایفه آرامش را به روستا برگرداند. در این مدت به‌دلیل ناامنی و درگیری‌های خونین، روستا خالی از سکنه شده بود اما وقتی قرار شد طرفین با یکدیگر صلح کنند خانواده‌های کوچ‌کرده به‌تدریج به محل اصلی زندگی‌شان بازگشتند. حتی شماری از افرادی که در این درگیری‌ها به زندان افتاده بودند نیز با قرارهای قانونی آزاد شدند. به‌تدریج همه خانواده‌ها به روستا بازگشته و زندگی در پتک جلالی به روال عادی خود بازگشته بود تا اینکه روز یکشنبه گذشته بار دیگر چند نفر از اعضای 2 طایفه در زمین کشاورزی با یکدیگر درگیر شدند. یکی از طرفین در حال برداشت گوجه فرنگی بودند که طرف مقابل برای برداشت گندم سررسیدند و وقتی با یکدیگر رودررو شدند با یک بگومگوی ساده درگیری آغاز شد.

روستای پتک جلالی بار دیگر به میدان جنگ تبدیل شد و درحالی‌که طرفین به انواع سلاح‌های گرم شامل‌ کلت، کلاشنیکف و وینچستر مسلح بودند 2نفر بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند و شماری مجروح شدند. همچنین چندین خانه طعمه آتش‌سوزی شد و به تاسیسات برق روستا نیز آسیب جدی وارد شد. بعد از آن بود که نیروهای انتظامی با حضور در روستا ضمن تامین امنیت، کنترل آنجا را به‌دست گرفتند. براساس این گزارش، با احتساب این دو جان‌باخته، در 8سال گذشته 20نفر از 2 طایفه در درگیری جان خود را از دست داده و 2نفر نیز قصاص شده‌اند. ‌

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها