کد خبر: 664973
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۱۸:۴۵:۵۰
| |

چرا مناظره ترامپ و بایدن زودتر برگزار می شود؟ همه آنچه باید در مورد این مناظره بدانیم

نخستین مناظره انتخاباتی بین جو بایدن و دونالد ترامپ ساعت ۲۱ پنجشنبه به وقت شرقی آمریکا ساعت ۴:۳۰ صبح جمعه به وقت تهران و ۳:۰۰ صبح جمعه به وقت اروپای مرکزی از شبکه تلویزیونی سی.ان.ان. بدون حضور تماشاگران استودیویی، پخش می‌شود.

چرا مناظره ترامپ  و بایدن زودتر  برگزار می شود؟ همه آنچه باید در مورد این مناظره بدانیم
کد خبر: 664973
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۱۸:۴۵:۵۰

 بایدن ۸۱ ساله و ترامپ ۷۸ ساله، در تاریخ انتخابات ایالات متحده آمریکا مسن‌ترین نامزدهایی هستند که قصد دارند به ریاست جمهوری برسند و در این راستا قرار است نخستین امشب مناظره انتخاباتی برای انتخابات ۲۰۲۴ را برگزار کنند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز،مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا احتمالاً تنها سه بار در تاریخ ایالات متحده بر نتیجه انتخابات تأثیر محسوس گذاشته است که البته آن سه مورد هم تنها چند هفته یا چند روز قبل از انتخابات برگزار شده بود و شاید هم به همین دلیل تاثیرگذارتر بود. این موارد شامل مناظره سال ۱۹۶۰ میلادی بین جان اف کندی و ریچارد نیکسون، مناظره سال ۱۹۷۶ میلادی بین جیمی کارتر و رئیس جمهور وقت جرالد فورد، و مناظره سال ۱۹۸۰ میلادی بین رونالد ریگان و رئیس جمهور وقت جیمی کارتر است.

 

اما این بار جو بایدن تلاش کرد که تاریخ مناظره خود با دونالد ترامپ را ۴ ماه پیش از زمان رای‌گیری در پنجم نوامبر (۱۵ آبان) برگزار کند و حتی  ‌منتظر برگزاری کنوانسیون‌های انتخاباتی دو حزب نیز نماند. دلیل آن هم این است که امروزه تعداد بالایی از آمریکایی‌ها رای‌های خود را به صورت پستی ارسال می‌کنند. در ضمن این نخستین بار در تاریخ آمریکا است که یک رئیس‌جمهور مستقر با سلف خود یعنی رئیس‌جمهور سابق در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده تلویزیونی مناظره می‌کنند.

مناظره ها کی و کجا برگزار می‌شود؟

نخستین مناظره انتخاباتی بین جو بایدن و دونالد ترامپ ساعت ۲۱ پنجشنبه به وقت شرقی آمریکا ساعت ۴:۳۰ صبح جمعه به وقت تهران و ۳:۰۰ صبح جمعه به وقت اروپای مرکزی از شبکه تلویزیونی سی.ان.ان. بدون حضور تماشاگران استودیویی، پخش می‌شود.

شبکه خبری تلویزیونی اِی.بی.سی. نیز اعلام کرد که میزبان دومین مناظره ریاست جمهوری در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) خواهد بود.

جیک تاپر و دانا باش، دو مجری مناظره اول در شبکه سی.ان.ان خواهند بود.

به طور سنتی، سه مناظره ریاست جمهوری برنامه ‌ریزی می‌شود ولی هنوز هدر مورد مناظره سوم بین ترامپ و بایدن برنامه‌ای اعلام نشده است.

 

آیا برای برپایی مناظره زود نیست؟

به گزارش بی بی سی، از سال ۱۹۶۰ میلادی تاکنون، این زودترین مناظره تلویزیونی است که قبل از یک انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

همچنین از اواخر دهه ۱۹۸۰، این اولین باری است که مناظره توسط میزبان سنتی آن، کمیسیون دو حزبی مناظرات ریاست جمهوری (CPD) سازماندهی نشده است.

برای این‌که بفهمیم چرا این اتفاق افتاده، باید به چهار سال پیش بازگردیم.

در رقابت سال ۲۰۲۰، جو بایدن و دونالد ترامپ دو بار با یکدیگر بر روی صحنه مناظره روبه‌رو شدند.

آن دو مناظره، بسیار تند و زننده بودند و با انتقاد گروه بزرگی از بینندگان روبه‌رو شدند.

حالا در سال ۲۰۲۴، ماه‌هاست که رقابت دوباره جو بایدن و دونالد ترامپ، اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها، از این‌که دوباره جو بایدن و دونالد ترامپ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری‌اند، راضی نیستند. به همین دلیل، چه جو بایدن ۸۱ ساله و چه رقیب ۷۸ ساله‌اش، بسیار مشتاق هستند که به هر ترتیبی شده، رای‌دهندگان خسته‌ را به هیجان بیاورند و شور و حرارت لازم را برای کارزارهای انتخاباتی‌شان ایجاد کنند.

هر دو گروه در هفته‌های اخیر در مبارزه‌های انتخاباتی به شکلی عمل کرده بودند که نشان می‌داد این دو نفر تمایلی ندارند با هم مناظره کنند.

تا این‌که در ماه مه، آقای بایدن اعلام کرد که حریف می‌طلبد.

همزمان ستاد انتخاباتی بایدن، یک رشته شکایت درباره عملکرد کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی در جریان برپایی مناظره‌های سال ۲۰۲۰ بیان کرد. آن‌ها گفتند که کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی، رویکردی کهنه دارد و بیشتر به دنبال برپایی یک «نمایش عظیم» بوده تا این‌که بخواهد یک «مناظره خوب» برگزار کند.

آن‌ها همچنین گفتند که مناظره‌های کمیسیون، بسیار دیر و نزدیک به زمان رای‌گیری برگزار می‌شوند، در حالی که در برخی ایالت‌ها، برخی شهروندان همین حالا هم رای خود را داده‌اند.

تنها ظرف چند ساعت که ستاد بایدن اعلام کرد او آماده مناظره است و به اصطلاح حریف می‌طلبد، ترامپ با حضور در دو مناظره انتخاباتی موافقت کرد. مناظره سی‌ان‌ان، یکی از این دو برنامه خواهد بود و مناظره دوم نیز در ماه سپتامبر توسط کانال تلویزیونی ای‌بی‌سی نیوز برگزار خواهد شد.

هر دوی این رویدادها به طور کلی برپایه مقرراتی خواهند بود که بیشترشان توسط ستاد انتخاباتی بایدن تعیین شده‌اند.

ستاد ترامپ خواستار برپایی مناظره‌های بیشتر، با حضور تماشاچی شده، اما تاکنون رقیبش با این خواسته موافقت نکرده است.

پنج‌شنبه، نخستین باری خواهد بود که ظرف چهار سال گذشته، هر یک از این دو نفر پا بر روی صحنه یک مناظره می‌گذارد.

 

 

چرا نامزد سوم در این مناظره غایب است؟

سی ان ان اعلام کرده است که فقط بایدن و ترامپ شرایط شرکت در این مناظره را احراز کرده‌اند.

این شرایط بدین گونه است که نامزدها باید از رای کافی در سبد ایالتی برخوردار باشند تا شانس واقعی برای کسب تعداد لازم آرای الکترال را داشته باشند و همچنین در چهار نظرسنجی ملی جداگانه، باید حداقل ۱۵ درصد از حمایت‌ها را دریافت کرده باشند.

با این تفاسیر، رابرت اف کندی جونیور، کاندیدای مستقل ریاست جمهوری این معیارها را برآورده نکرد.

 

قوانین چیست؟

در مناظره ۹۰ دقیقه‌ای پنجشنبه شب به وقت محلی، نامزدها در یک تریبون متحدالشکل ظاهر می‌شوند، به آنها خودکار، کاغذ و بطری آب داده می‌شود ولی حق ندارند از وسایل یا یادداشت‌های از پیش تهیه شده استفاده کنند.

میکروفون‌ها در طول مناظره به جز برای نامزدی که نوبت صحبت کردن او است خاموش خواهد شد و مجریان برنامه از همه ابزارهایی که در اختیار دارند برای اجرای زمان‌بندی و اطمینان از یک بحث متمدنانه استفاده خواهند کرد.

بایدن در سمت راست صفحه تماشاگران روی صحنه قرار خواهد گرفت و ترامپ نیز بر اساس پرتاب سکه، ‌این فرصت را دارد که به عنوان نفر آخر، حرف‌های تمام کننده خود را بزند.

قرار است در طول این مناظره دو وقفه کوتاه تبلیغاتی پخش شود و در این مدت دستیاران کاندیداها مجاز به تعامل با آن‌ها نیستند.

قوانین مناظره دوم هنوز اعلام نشده است.

آخرین بار چه اتفاقی افتاد؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت و جو بایدن در طول رقابت‌های انتخاباتی در سال ۲۰۲۰ میلادی دو بار با هم مناظره کردند که اولین رویارویی تلویزیونی آنها به یک جدال لفظی پر هرج و مرج تبدیل شد.

سومین مناظره بین آن‌ها نیز پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش کووید-۱۹ ترامپ و گذراندن سه روز در بیمارستان لغو شد. ترامپ از شرکت در یک مناظره مجازی خودداری کرد.

 

موضوعات مورد بحث چه خواهد بود؟

موضوعات مورد بحث ممکن است شامل موارد زیر باشد: چگونه نامزدها می‌خواهند با چالش‌های ناشی از قیمت‌های بالای مواد غذایی، موج مهاجران در مرز ایالات متحده و مکزیک، و جنگ‌های جاری اسرائیل-حماس و روسیه-اوکراین مقابله کنند.

 نقش ترامپ در یورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا، تلاش برای مردود اعلام کردن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ و محکومیت ترامپ به ۳۴ فقره جرم برای مشارکت در پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های مستهجن؛ و همچنین مشکلات حقوقی پیش روی بایدن از جمله محکومیت پسرش، هانتر، ممکن است در طول مناظره مطرح شود.

به گفته سخنگوی ستاد انتخاباتی جو بایدن، کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا  دعوت شبکه خبری سی.بی‌اس. را برای مناظره بین معاونین رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۳ ژوئیه  و ۱۳ اوت (۲ و ۲۳ مرداد) را پذیرفته است.

 

بایدن و ترامپ چگونه برای مناظره آماده می‌شوند؟

تمرین برای حضور در مناظره، به شکلی بسیار جدی برای هر دو نامزد انتخابات آغاز شده است. اما گزارش‌هایی که از شکل آماده شدن هر کدام از آن‌ها منتشر شده نشان می‌دهد که از این نظر نیز بین آن‌ها تفاوت چشمگیری وجود دارد.

آقای بایدن، با گروهی از نزدیکترین مشاورانش در کمپ‌دیوید بود؛ اقامتگاه رئیس‌جمهور آمریکا که در کوهستان‌های ساکت ایالت مریلند قرار دارد.

گزارش‌ها حاکی است که دموکرات‌ها در جلسات آماده‌سازی به دقت مشغول جست‌وجو در پوشه‌های سوال و جواب هستند تا این انتخابات را به عنوان گزینه‌ای بین دو قطب کاملا مخالف، نشان بدهند.

مقام‌های ستاد بایدن تاکید کردند که او به رویکرد جدید و «هجومی‌تر» خود در برابر نامزد جمهوری‌خواهان ادامه خواهد داد و از او و کارنامه سیاسی‌اش، حسابرسی خواهد کرد.

اما به گفته ستاد ترامپ، او با انتخاب رویکردی متفاوت مشغول شرکت در «جلسات غیررسمی سیاستگذاری» است.

او در این جلسات، تعدادی از نمایندگان کنگره – از جمله دو رقیب درون حزبی‌اش، مارکو روبیو و جی‌دی ونس – را به همراه تعدادی از کارشناسان سیاست‌گذاری، مشاوران ارشد و متحدان بیرون از حزب جمع کرده و درباره طیفی از موضوعات گوناگون، از سقط جنین گرفته تا جرم و جنایت، با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، سطح توقعات را برای رقیب خود بسیار پایین آورده و او را «بدترین مناظره‌کننده‌ای که در عمرم باهاش روبه‌رو شدم» توصیف کرده و گفته که آقای بایدن «نمی‌تواند دوتا جمله سالم، پشت سر هم بگوید».

اما او از همین حالا مدعی است که احتمالا شرایط به ضررش خواهد بود، چرا که به گفته او، رسانه‌ها به شکل غیرمنصفانه‌ای با او برخورد خواهند کرد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها