کد خبر: 663988
|
۱۴۰۳/۰۳/۳۰ ۰۹:۵۱:۵۲
| |

سفر پوتین به پیونگ‌یانگ برای اولین‌بار و بعد از 24 سال + ویدئو

رئیس‌جمهور روسیه برای یک سفر رسمی دو روزه وارد پیونگ یانگ شد و از سوی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به گرمی مورد استقبال قرار گرفت.

سفر پوتین به پیونگ‌یانگ برای اولین‌بار و بعد از  24 سال + ویدئو
کد خبر: 663988
|
۱۴۰۳/۰۳/۳۰ ۰۹:۵۱:۵۲

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای یک سفر رسمی دو روزه وارد پیونگ یانگ شد و از سوی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به گرمی مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری ریانووستی، برنامه سفر پوتین به کره شمالی فشرده است و بخش اصلی آن امروز (چهارشنبه / ۱۹ ژوئن / ۳۰ خرداد) برگزار می‌شود. مذاکرات در قالب‌های مختلف و همچنین دیدارهای رسمی و غیررسمی رئیس جمهور روسیه و رهبر کره شمالی برای امروز برنامه‌ریزی شده است.

رئیس جمهور روسیه را در این سفر افرادی از جمله سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، آندری بلوسوف وزیر دفاع، دنیس مانتوروف معاون اول نخست‌وزیر، الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر، الکساندر کوزلوف رئیس وزارت منابع طبیعی، میخائیل موراشکو وزیر بهداشت و رومن استاروویت وزیر حمل و نقل همراهی می‌کنند.

همچنین نمایندگان شرکت‌های بزرگ داخلی از جمله یوری بوریسوف رئیس سازمان دولتی فضایی «روس کوسموس» (Roscosmos) و اولگ بلوزروف رئیس شرکت راه‌آهن روسیه در هیات همراه پوتین در این سفر حضور دارند.

به نوشته خبرگزاری ریانووستی، آخرین باری که پوتین در کره شمالی حضور یافت به سال ۲۰۰۰ بازمی‌گردد، زمانی که رئیس آن کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی بود.

به گزارش ایرنا، یوری اوشاکوف دستیار پوتین در امور سیاست خارجی پیش تر (دوشنبه ۲۸ خرداد) این سفر تاریخی را که پس از ۲۴ سال انجام می‌شود یک سفر رسمی و دوستانه خواند.

وی افزود که پوتین عصر سه‌شنبه به پیونگ یانگ خواهد رسید و در کنسرتی که به افتخار او برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. پس از آن در روز چهارشنبه اسناد مختلفی میان پوتین و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی امضا خواهد شد.

اوشاکوف اظهار کرد که هیات بزرگی شامل وزرای خارجه، دفاع، بهداشت، حمل و نقل و فضا پوتین را در این سفر همراهی می‌کنند و احتمال می‌رود که رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترکی با حضور کیم شرکت کند.

کیم ۹ ماه پیش در سفری به شرق دور روسیه با پوتین دیدار کرده بود.

سفر پوتین در حالی انجام می‌شود که روسیه و کره شمالی تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارند و گرم شدن روابط آنها موجب نگرانی در اروپا و آمریکا شده است.

غرب مدعی است که کره شمالی به روسیه سلاح داده و مسکو از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است اما مسکو و پیونگ یانگ این اتهام را رد کرده‌اند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها