کد خبر: 663383
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۴ ۱۱:۵۸:۱۱
| |

انتخابات ریاست جمهوری در رسانه‌های عربی|

روزنامه الیوم السابع مصر: پزشکیان برای تکرار دوره خاتمی می‌آید

آیا نامزد اصلاح طلب جایگاه محافظه کاران را تهدید می‌کند؟

روزنامه مصری الیوم السابع در گزارشی به تحلیل فعالیت‌های انتخاباتی در ایران پرداخت.

روزنامه الیوم السابع مصر: پزشکیان برای تکرار دوره خاتمی می‌آید
کد خبر: 663383
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۴ ۱۱:۵۸:۱۱

روزنامه مصری الیوم السابع در گزارشی به تحلیل فعالیت‌های انتخاباتی در ایران پرداخت.

به گزارش اعتمادآنلاین این رسانه در گزارش خود که امروز پنج شنبه منتشر شد، اعلام کرد، 6 نامزد انتخابات زودرس ریاست جمهوری فعالیت‌های تبلیغاتی خود را که قرار است 28 ژوئن برگزارش شود، ادامه می‌دهند، با این حال رقابت اصلی در این دوره بین مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مجلس و محمد باقر قالیباف رئیس مجلس خواهد بود.

با این حال قالیباف که نامزد جریان اصولگرای سنتی است با چالش‌های مختلفی مواجه است، یکی از این چالش‌ها تعدد نامزدهای جریان محافظه کار است، چهار نامزد دیگر هم همگی محافظه کار هستند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب، تنها نامزد اصلاح طلبان است که تایید صلاحیت شده است، او به انتقاد صریح از نهادهای مختلف معروف است، او قصد تکرار سناریو 23 مه 1997 است که در جریان آن ایران شاهد پیروزی محمد خاتمی اولین رئیس جمهور اصلاح طلب خارج از چارچوب پیش بینی‌های موجود شد.

پزشکیان در جریان ثبت نام در انتخابات اعلام کرد: این برداشت در مورد ایران چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی وجود دارد که مردم با صندوق‌های رای قهر کرده‌اند، هدف من از مشارکت در انتخابات افزایش مشارکت مردم پای صندوق‌های رای است.

در ادامه گزارش آمده است: پزشکیان تا سال 2001 شخصیت معروفی در سطح عمومی نبود، اما بعد از تشکیل کابینه دوم رئیس جمهور سابق خاتمی، او وزیر بهداشت شد.

پزشکیان که پزشک جراح قلب است، به عنوان شخصیتی بارز در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ظاهر شده است، از جمله دلایل آن گفتمان منحصر به فرد او، جایگاهش به عنوان یک چهره جدید در انتخابات و حمایت اصلاح طلبان از وی را می‌توان ذکر کرد.

پزشکیان حتی از همان انتخابات ریاست جمهوری سال 2001 هم به عنوان یک شخصیت متمایز خود را نشان داد، در آن زمان وقتی نامش به عنوان نامزد احراز پست وزارت بهداشت مطرح شد، تفاوت او با دیگر وزرا چه در نوع پوشش و چه رفتار شخصی کاملا نمایان بود و به ویژه عدم به تن کردن کت و شلوار مورد توجه قرار گرفته بود.

در سال 2003 پارلمان تلاش نافرجامی را برای عزل وی از وزارت انجام داد و تحت عنوان بی کفایتی در انتصاب‌ها و استفاده غیر مناسب از وام‌ها و مسایل دیگر سعی در استیضاح وی کرد.

بعد از مدتی پزشکیان عضو پارلمان شد و حتی معاون رئیس پارلمان شد.

پزشکیان تخصص جراحی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز گرفت و بعد از آن تخصص جراحی قلب را از دانشگاه علوم پزشکی ایرن گرفت، سپس رئیس بیمارستان قلب شهید مدینی شهر تبریز شد.

در پی انتخابات 2009 و اعتراضاتی که بعد از ان شکل گرفت، سخنرانی پزشکیان که در آن به انتقاد از از رفتار صورت گرفته علیه معترضین پرداخته بود، منجر به تعطیلی چند دقیقه پارلمان شد.

پزشکیان در حوادث سال 2022 که پس از مرگ مهسا امینی رخ داد، هم به انتقاداتش نسبت به نحوه اجرای قانون حجاب مشهور شد.

او در یکی از مصاحبه هایش گفت: ما هم می‌خواهیم که فرزنان مان با وقار باشند اما اگر رفتار ما باعث می‌شود تا آنها از دین متنفر شوند حداقل باید از این نوع رفتار دست بکشیم.

او در جلسات پارلمان هم معمولا به سخنان همکاران خود که خواهان مرگ علیه برخی از کشورها می‌شوند هم پاسخ داده و گوید: ما نیازمند تسامح با دیگران هستیم باید با جهان همکاری و تعامل داشته باشیم".

وی همچنین از حامیان توافق هسته‌ای ایران محسوب می‌شود.

در این دوره نیز پزشکیان اعلام کرد قصد دارد در صورت پیروزی افرادی همچون ظریف را وارد کابینه خود کند، ظریف نیز او حمایت کرد.

جبهه اصلاحات امید زیادی به نامزد خود برای جذب حداکثری مشارکت و کسب بیشترین آرای ممکن دارد، تا از این فرصت به دست آمده بعد از آنکه در مارس 2024 اکثر نامزدهایش رد صلاحیت شدند کمال استفاده را ببرد و با برگ تلاش پزشکیان برای تغییر شرایط فعلی از ناخرسندی اجتماعی گرفته تا بحران‌های اقتصادی و... بهره‌مند شود.

محافل ایرانی پیش بینی می‌کنند طی روزهای آینده شماری از نامزدها انصراف خود را اعلام کنند تا آرای جریان‌ها متششت نگردد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها