کد خبر: 659547
|
۱۴۰۳/۰۲/۱۸ ۱۳:۳۱:۳۲
| |

آکسیوس:

آمریکا مقامات اسرائیل را در جریان پیشنهادات آتش‌بس قرار نداده

مقامات اسرائیلی می‌گویند دولت آمریکا از شروط توافق آتش‌بس و آزادی اسرا که توسط مصر و قطر پیشنهاد شده و حماس آن را پذیرفته، اطلاع داشته اما تل‌آویو را نسبت به آن مطلع نکرده است.

آمریکا مقامات اسرائیل را در جریان پیشنهادات آتش‌بس قرار نداده
کد خبر: 659547
|
۱۴۰۳/۰۲/۱۸ ۱۳:۳۱:۳۲

مقامات صهیونیستی می‌گویند دولت آمریکا از شروط توافق آتش‌بس و آزادی اسرا که توسط مصر و قطر پیشنهاد شده و حماس آن را پذیرفته، اطلاع داشته اما تل‌آویو را نسبت به آن مطلع نکرده است.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری آکسیوس به نقل از مقامات صهیونیستی گزارش کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از شروط توافق آتش‌بس و آزادی اسرا که مصر و قطر پیشنهاد داده بودند، اطلاع داشته اما پیش از پذیرش این توافق توسط جنبش حماس، تل‌آویو را در جریان جزئیات قرار نداده بود.

یک مقام ارشد آمریکایی در واکنش به این گزارش گفت: «دیپلمات‌های آمریکایی با همتایان اسرائیلی خود مذاکراتی داشته‌اند و هیچ مسئله غافلگیرکننده‌ای وجود ندارد.»

پایگاه خبری آکسیوس در ادامه گزارش خود نوشت: «این مسئله ناامیدی و بدگمانی عمیقی را میان مقامات ارشد اسرائیلی درخصوص نقش آمریکا در مذاکرات آزادی اسرا ایجاد کرده و می‌تواند نقش منفی در مذاکرات آتی داشته باشد.»

این مقام آمریکایی در ادامه خاطر نشان کرد: «این مسیر بسیار سختی است که توسط میانجیگران در دوحه و قاهره انجام شده است. ایالات متحده معتقد است اسرائیل با حسن‌نیت در مذاکرات شرکت کرده و پیشنهاد اخیری که توسط اسرائیل در اواخر ماه آوریل ارائه شد، مورد استقبال زیادی قرار گرفت و حماس در مقابل آتش‌بس، باید گروگان‌ها را آزاد کند.»

آکسیوس ضمن اشاره به تعداد قربانیان جنگ غزه – شهادت بیش از ۳۴ هزار و ۷۰۰ فلسطینی – نوشت: «این مسئله تنش‌ها را میان دولت بایدن و رهبران اسرائیلی تشدید می‌کند.»

این پایگاه خبری در بخشی دیگر تاکید کرد «ویلیام برنز» رئیس سیا در زمان مذاکرات آتش‌بس در قاهره و دوحه بوده و به مصری‌ها و قطری‌ها در جریان مذاکرات ملحق شد.

این درحالیست که سه مقام صهیونیستی می‌گویند بیانیه حماس درخصوص پذیرش توافق، کابینه رژیم صهیونیستی را «غافلگیر» کرده و این رژیم پیامی را از سوی میانجیگران تا یک ساعت پس از انتشار بیانیه حماس دریافت نکرده است.

به گفته پایگاه آکسیوس، هنگامی که اسرائیلی‌ها، پاسخ حماس را خواندند، از اینکه موارد زیاد و جدیدی در آن ثبت شده بود، «غافلگیر» شدند؛ مواردی که در پیشنهاد قبلی، که اسرائیل با آنها موافق بود، ذکر نشده است.

دو مقام ارشد رژیم صهیونیستی هم‌چنین اعلام کردند وقتی هیئت حماس در قاهره حضور داشت، مصری‌ها بدون هماهنگی با این رژیم، پیشنهاد جدیدی به آنها ارائه داده بودند.

یک منبع آگاه نسبت به مذاکرات گفت آمریکا، مقامات صهیونیستی را به قاهره دعوت کرد، اما آنها هیچ گروهی را برای این مذاکرات اعزام نکردند. یکی از مقامات صهیونیستی هم اذعان کرد: «همین اشتباه منجر شد تا تل‌آویو در مذاکرات حضور کم‌رنگ‌تری داشته باشد.»

وی افزود: «رئیس سیا و سایر مقامات دولت بایدن که در مذاکرات حضور داشتند، از پیشنهاد جدید اطلاع داشتند اما به اسرائیل چیزی نگفتند.»

یک منبع دیگر صهیونیستی گفت صبح دوشنبه، برنز تلفنی با «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی صحبت کرد اما هنگامی که جنبش حماس بیانیه موافقت خود را منتشر کرد، این وزیر جنگ نیز «غافلگیر» شد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها