کد خبر: 656148
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۷ ۰۹:۴۲:۳۰
| |

وزیر خارجه آمریکا:

اوکراین در نهایت عضو ناتو خواهد شد

وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه گفت که اوکراین در نهایت به سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو٬ می‌پیوندد. به گفته آنتونی بلینکن، اوکراین از حمایت قوی کشور‌های عضو ناتو برای پیوستن به این پیمان برخوردار است.

اوکراین در نهایت عضو ناتو خواهد شد
کد خبر: 656148
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۷ ۰۹:۴۲:۳۰

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه گفت که اوکراین در نهایت به سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو٬ می‌پیوندد.

به گزارش انتخاب و به گفته آنتونی بلینکن، اوکراین از حمایت قوی کشورهای عضو ناتو برای پیوستن به این پیمان برخوردار است .

بلینکن پس از نشست ناتو در جمع خبرنگاران در بروکسل گفت: «اوکراین عضو ناتو خواهد شد. هدف ما در این اجلاس کمک به ایجاد پلی برای عضویت این کشور است.»‌

متحدان ناتو در اجلاس سال ۲۰۲۳ در لیتوانی، توافق کردند که اوکراین در صورت تحقق شرایط خاص می‌تواند به ناتو بپیوندد، اما انتقادات ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و متحدان بالتیک درباره ناتوانی ناتو در رسیدن به اهداف مشخص و جدول زمانی ، مانعی در تحقق این موضوع شد .

حامیان اوکراین در حال ایجاد راه‌هایی برای نشان دادن حمایت قوی بین المللی از کی‌یف هستند تا در نشست آتی ناتو در واشینگتن، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد این اتحاد، اعلام شود.

این در حالی است که نگرانی‌ها درباره عدم حمایت مالی واشینگتن از اوکراین به دلیل عدم حمایت نمایندگان جمهوری‌خواه بر این دستاوردها سایه افکنده‌است.

نشست دوروزه ناتو از روز چهارشنبه در بروکسل و به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس این اتحاد بزرگ بین‌المللی برگزار شد.

این سازمان ۷۵ سال پس از تأسیس ۳۲ عضو دارد که اعضای جدید آن یعنی سوئد و فنلاند، پس از حملهٔ نظامی روسیه به اوکراین به آن پیوستند.

در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس این سازمان که در حال برگزاری است، دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو این سازمان با اشاره به این که روسیه بر جنگ در اوکراین تسلط دارد، متعهد شدند که به حمایت اقتصادی و نظامی از اوکراین ادامه دهند.

تلاش‌های اصلی ناتو از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بر تقویت مرزها در نزدیکی روسیه و اوکراین متمرکز شده است تا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، را از هدف قرار دادن متحدان بعدی منصرف کند.

از سوی دیگر  پوتین پیشتر چنین اظهار نظر کرده که یکی از دلایل حمله‌اش به اوکراین گسترش مرزهای ناتو به نزدیکی خاک روسیه است.

روسیه دیروز نیز با انتقاد از عملکرد ناتو اعلام کرد که ناتو به طرز فکر جنگ سرد بازگشته است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها