کد خبر: 651777
|
۱۴۰۲/۱۱/۲۷ ۱۳:۳۰:۴۸
| |

بازداشت خانواد ابوبکر البغدادی

مقامات قضایی عراق روز پنجشنبه از بازجویی از خانواده ابوبکر البغدادی، سرکرده سابق داعش خبر داده و افزودند آنها از خارج از عراق بازگردانده شده‌اند.

بازداشت خانواد ابوبکر البغدادی
کد خبر: 651777
|
۱۴۰۲/۱۱/۲۷ ۱۳:۳۰:۴۸

مقامات قضایی توانستند خانواده البغدادی را بازگردانند و این کار به عنوان بخشی از طرح آنها برای بازگرداندن متهمان پرونده‌های تروریستی است که به خارج از عراق گریخته‌اند.

به گزارش ایسنا، در نوامبر ۲۰۱۹، ترکیه از دستگیری بیوه البغدادی به همراه ۱۰ نفر دیگر از جمله دخترش خبر داد.

یک مقام ترکیه در آن زمان گفت که او «همسر اول» البغدادی است و در ژوئن ۲۰۱۸ در استان هاتای ترکیه، در مرز سوریه دستگیر شد.

به گفته این مقام، همسر البغدادی «اطلاعات متعددی درباره او و کارهای داخلی داعش ارائه کرده‌است».

دختر ابوبکر بغدادی

در آن زمان رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که نام این همسر اسماء فوزی محمد الکبیسی و نام دخترش لیلا است.

در اکتبر ۲۰۱۹، ایالات متحده از کشته شدن البغدادی در یک حمله شبانه در شمال غربی سوریه، کیلومترها از مرز با ترکیه خبر داد.

پس از کنترل مناطق وسیعی در سوریه و عراق در سال ۲۰۱۴، این سازمان افراطی متحمل شکست‌های پی در پی در هر ۲ کشور شد تا اینکه در سال ۲۰۱۹ از تمام مناطق تحت کنترل خود خارج گردید.

عراق در اواخر سال ۲۰۱۷ پیروزی خود را بر این سازمان اعلام کرد، اما همچنان این گروه تروریستی برخی از هسته‌ها را در مناطق دورافتاده در شمال این کشور حفظ کرده و هر از چندگاهی حملاتی را به ارتش و نیروهای امنیتی عراق انجام می‌دهند.

در گزارش سازمان ملل که در ژوئیه گذشته منتشر شد، آمده‌است که «عملیات ضد تروریستی انجام شده توسط نیروهای عراقی همچنان در راستای کاهش فعالیت‌های داعش ادامه دارد البته با این وجود این گروه تروریستی همچنان سطح پایینی از شورش را حفظ کرده‌است».

این سازمان افزود: «عملیات این تشکیلات تروریستی محدود به مناطق روستایی شده در حالی که حملات در مراکز شهری کمتر بوده‌است.»

بر اساس این گزارش، ساختار اصلی داعش هنوز ۵ هزار تا ۷ هزار نفر را در سرتاسر عراق و سوریه فرماندهی می‌کند که بیشتر آنها جنگجو هستند.

در این راستا «اسماء محمد» همسر ابوبکر البغدادی، سرکرده معدوم باند تروریستی داعش، برای نخستین بار از زمان کشته شدن او در پنج سال گذشته اسراری از زندگی شخصی اش را فاش کرد.

همسر ابوبکر بغدادی

به گزارش الفرات نیوز، همسر البغدادی در مصاحبه تلویزیونی با یکی از رسانه‌های عربی، اسرار شخصی ابوبکر البغدادی و لحظات فراموش نشدنی زندگی خود و جزئیات زندگی البغدادی را روایت کرد.

وی در این گفت‌وگو به نحوه پیوستن البغدادی به سازمان القاعده پس از سال ۲۰۱۰ و نحوه اطلاع یافتن خودش از عضویت البغدادی در این سازمان و همچنین روابط او با همسران و اعضای خانواده‌اش و حتی از روابطش با زنان به اسارت درآمده سخن گفت.

اسماء محمد گفت: ابوبکر البغدادی فقط بیش از ۱۰ زن به اسارت گرفته شده از اقلیت ایزدی‌های عراق داشت.

او همچنین جزئیات آخرین لحظات زندگی ابوبکر البغدادی پیش از کشته شدن در حمله آمریکایی‌ها در استان ادلب در شمال غرب سوریه در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۹ را بازگو کرد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها