کد خبر: 646358
|
۱۴۰۲/۱۰/۰۹ ۰۷:۲۱:۱۲
| |

آکسیوس خبر داد:

طرح جدید برقراری آتش‌بس چند هفته‌ای در غزه در ازای آزادی 36 اسیر

یک پایگاه آمریکایی از طرحی جدید برای برقراری آتش‌بس چند هفته‌ای در غزه در ازای آزادی 36 اسیر خبر داده است.

طرح جدید برقراری آتش‌بس چند هفته‌ای در غزه در ازای آزادی 36 اسیر
کد خبر: 646358
|
۱۴۰۲/۱۰/۰۹ ۰۷:۲۱:۱۲

پایگاه آکسیوس، نزدیک به منابع آمریکایی و اسرائیلی به نقل از منابع آگاه مدعی شده میانجی‌های قطری به اسرائیل گفته‌اند که حماس با «اصل از سرگیری مذاکرات» بر سر توافقی جدید جهت آزادسازی حدود 36 اسیر از غزه در ازای چندین هفته آتش‌بس موافقت کرده‌ است.  

به گزارش فارس، در توافق آتش‌بس قبلی، رژیم اسرائیل به ازای آزادی هر 10 اسیر اسرائیلی یک روز آتش‌بس را تمدید می‌کرد. در صورت صحت خبر آکسیوس، موافقت اسرائیل با آزادی 36 اسیر در ازای آتش‌بس چند هفته‌ای از میزان فشارها بر تل‌آویو در مسئله این اسرا حکایت دارد.

آکسیوس با گزارش این خبر به نقل از سه مقام اسرائیلی نوشت مقام‌ها در تل‌آویو پیام قطر را با نهایت احتیاط بررسی می‌کنند و گفته‌اند که مایلند در روزهای آینده اطلاعات بیشتری دریافت کنند تا بدانند که آیا حماس جدی است یا خیر.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روزهای گذشته بارها تأکید کرده است که از سرگیری هر گونه مذاکره منوط به توقف جنگ و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از غزه است.

یک مقام اسرائیلی گفت که پیام قطر هنوز در مرحله بسیار مقدماتی است. او با وجود این گفت که این پیام «بسیار مثبت است، چون بعد از اتمام توافق قبلی این نخستین بار است که حماس برای بازگشت به میز مذاکرات ابراز تمایل کرده است. ما در حال حرکت از مرحله فریز کامل مذاکرات به مرحله‌ سرما هستیم.»

یک مقام دیگر اسرائیلی گفت که تل‌آویو هنوز طرح مفصلی دریافت نکرده و هنوز منتظر شنیدن جزئیات‌های بیشتر است. او گفت: «اما در هر صورت اختلاف‌ها هنوز بسیار زیاد هستند.»

یک نماینده قطری و یک مقام در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل به درخواست آکسیوس برای مصاحبه پاسخ نداده‌اند. پیش از این خبرگزاری فرانسه مدعی شده بود هیأتی از حماس قرار است روز جمعه برای گفت‌وگو درباره مذاکرات آتش‌بس روانه مصر شوند.

آکسیوس چند روز پیش از این گزارش داده بود اسرائیلی طرحی ارائه داده که طبق آن اسرائیل با وقفه در جنگ غزه برای یک هفته در ازای آزادی بیش از 36 اسیر موافقت خواهد کرد. اسرائیل علاوه بر این موافقت کرده بود تعداد بیشتری از زندانی‌های فلسطینی را نسبت به توافق اول آزاد کند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها