کد خبر: 645242
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۹ ۲۱:۴۶:۲۵
| |

روسیه:

کنترل شمال اروپا به واشنگتن واگذار می‌شود!؟

روسیه می‌گوید توافقنامه همکاری دفاعی بین ایالات متحده و فنلاند و همچنین توافق مشابه بین ایالات متحده و سوئد به این معنی است که واشنگتن کنترل شمال اروپا را در دست گرفته است.

کنترل شمال اروپا به واشنگتن واگذار می‌شود!؟
کد خبر: 645242
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۹ ۲۱:۴۶:۲۵

سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز گفت: امضای سند همکاری آمریکا با فنلاند و سوئد بدین معناست که کنترل شمال اروپا به واشنگتن واگذار می‌شود.

به گزارش ایسنا، ماریا زاخارووا افزود: توافقنامه همکاری دفاعی بین ایالات متحده و فنلاند و همچنین توافق مشابه بین ایالات متحده و سوئد به این معنی است که واشنگتن کنترل شمال اروپا را در دست گرفته است.

روز دوشنبه، ایالات متحده و فنلاند یک توافقنامه همکاری دفاعی امضا کردند. بر اساس این پیمان، ارتش آمریکا اجازه دسترسی به ۱۵ منطقه و تأسیسات در سراسر فنلاند را دارد؛ اقدامی که با هدف ذخیره تجهیزات نظامی و تسلیحات صورت می‌پذیرد.

زاخارووا گفت: با امضای این توافق، کنترل این منطقه به واشنگتن می‌رسد. وی افزود: کشورهای ناتو به طور فعال در حال توسعه نظامی در قلمرو فنلاند و سوئد هستند، در حالی که سوئد حتی هنوز به این ائتلاف نپیوسته است.

به دنبال حمله روسیه به اوکراین، فنلاند و سوئد درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را ارائه کردند که به تایید تمامی اعضای آن بستگی دارد. ترکیه اما شروطی داشت؛ از جمله اینکه این دو کشور منطقه نوردیک از فعالان کُرد و حامیان پ‌ک‌ک حمایت نکرده و افراد مظنون را به ترکیه بازگردانند. همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که آنکارا مسئله خرید جنگنده‌های اف-۱۶ از آمریکا را به عضویت سوئد در ناتو گره زده است؛ بدین ترتیب که ترکیه می‌گوید در صورتی با عضویت سوئد در این ائتلاف نظامی موافقت می‌کند که کنگره ایالات متحده مجوز فروش جنگنده به ترکیه را تصویب کند. در ۳۱ مارس ۲۰۲۳ درخواست فنلاند به تایید تمام اعضای این اتحاد نظامی رسید؛ اما سوئد هنوز منتظر موافقت مجارستان و ترکیه است.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که مسکو سفیر فنلاند را برای اعلام اعتراض خود درباره توافق جدید دفاعی بین هلسینکی و آمریکا احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به سفیر فنلاند در مسکو گفته شد که این اقدام جدید دولت هلسینکی درباره استحکامات احتمالی نظامی ناتو در مرز بین فنلاند و روسیه بی پاسخ نمی‌ماند چون این روند تهدیدی علیه فدراسیون روسیه است و مسکو برای مقابله با تصمیم‌های تهاجمی فنلاند و متحدانش در ناتو اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها