کد خبر: 644169
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۰ ۱۶:۳۰:۱۸
| |

دیوان عالی هند لغو خودمختاری کشمیر را تایید کرد

لغو جایگاه ویژه جامو و کشمیر به عنوان یک قلمروی نیمه خودمختار در هند تایید شد.

دیوان عالی هند لغو خودمختاری کشمیر را تایید کرد
کد خبر: 644169
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۰ ۱۶:۳۰:۱۸

دیوان عالی هند روز دوشنبه تصمیم دولت این کشور برای لغو جایگاه ویژه جامو و کشمیر به عنوان یک قلمروی نیمه خودمختار را تایید کرد.

به گزارش یورونیوز، دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر ملی‌گرای هند تابستان سال ۲۰۱۹ تصمیم به لغو جایگاه جامو و کشمیر به عنوان یک قلمروی نیمه خودمختار گرفت. اکثریت ساکنان جامو و کشمیر مسلمان هستند. پنج قاضی دیوان عالی هند اعطای نیمه خودمختاری به جامو و کشمیر را «تدبیری موقت» ارزیابی کردند که لغو آن با قانون اساسی هند تناقض ندارد. 

رئیس دیوان عالی هند با این حال بر لزوم به رسمیت شناختن جامو و کشمیر به عنوان یک ایالت تاکید کرده است. او همچنین به کمیسیون انتخابات هند دستور داده است که انتخابات محلی و پارلمانی در منطقه را تا روز ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۴ برگزار کند. 

نارندرا مودی ضمن استقبال از تصمیم دیوان عالی هند، آن را «تاریخی» و «بارقه امید» خواند. 

تصمیم سال ۲۰۱۹ دولت هند برای لغو جایگاه نیمه خودمختار جامو و کشمیر با سرکوب و محدودیت‌های شدید در منطقه همراه بود تا به این ترتیب از بروز اعتراض‌ها جلوگیری کند. احزاب سیاسی محلی، کانون وکلای کشمیر و اشخاص حقیقی این تصمیم را از نظر حقوقی به چالش کشیده بودند. 

انتظار می‌رود که تصمیم دیوان عالی هند جایگاه نارندرا مودی و حزب ملی‌گرای «بهاراتیا جاناتا» را در آستانه انتخابات سراسری سال آینده تقویت کند. 

کشمیر از زمان استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ بین این دو کشور تقسیم شده است. هر دو طرف مدعی حق حاکمیت بر کل منطقه کشمیر هستند. از سه جنگی که بین هند و پاکستان روی داده است دو جنگ بر سر مناقشه کشمیر آغاز شد. 

دهلی نو دولت پاکستان را به حمایت از جدایی‌طلبان در کشمیر متهم می‌کند. اسلام‌آباد این اتهام را رد می‌کند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها