کد خبر: 642116
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۲:۰۰:۰۰
| |

«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

رسانه‌های اسرائیلی: از سرگیری جنگ علیه غزه دشوار شده است

به رغم آنکه اعضای کابینه جنگ اسرائیل بارها بر از سرگیری جنگ بعد از آتش‌بس موقت تاکید می‌کنند، اما به نوشته برخی از تحلیلگران اسرائیلی این کار به شدت دشوار شده است.

رسانه‌های اسرائیلی: از سرگیری جنگ علیه غزه دشوار شده است
کد خبر: 642116
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۲:۰۰:۰۰

به رغم آنکه اعضای کابینه جنگ اسرائیل بارها بر از سرگیری جنگ بعد از آتش‌بس موقت تاکید می‌کنند، اما به نوشته برخی از تحلیلگران اسرائیلی این کار به شدت دشوار شده است.

به گزارش اعتمادآنلاین، بسیاری از کارشناسان اسرائیلی به شکلی تلویحی تاکید دارند، بعد از آنکه نتانیاهو و دستیارانش در تحقق وعده‌های خود در از بین بردن حماس و بازگرداندن اسرای اسرائیلی از طریق جنگ ناکام ماندند، احتمال آنکه بتوانند ادعای جدید خود درباره از سرگیری جنگ علیه حماس را هم عملی کنند، بسیار کم شده است.

این اخبار در حالی در رسانه‌های اسرائیلی منتشر شده که گفته می‌شود، گام‌‌هایی برای افزایش مدت آتش‌بس موقت تا ۱۰ روز هم وجود داشته و بسیاری از فلسطینیان ساکن بخش شمالی نوار غزه که به جنوب آن رفته بودند، بار دیگر به ویرانه‌‌هایی که پیش از این محل سکونت‌شان بود بازگشته‌اند.

امیر اورون، تحلیلگر مسائل راهبردی روزنامه هاآرتص، در این رابطه نوشت: بعد از حدود ۵۰ روز از جنگ حداکثر ۱۰ درصد از توانمندی جنگی حماس آسیب دیده است، در حالی که هیچ نشانه‌ای از فروپاشی این جنبش وجود نداشته و اسرائیل نتوانست از طریق عملیات نظامی هیچ‌یک از گروگان‌ها (اسرا)ی خود را آزاد کند.

این تحلیلگر معروف اسرائیلی افزود: اسرائیل نتوانست هیچ‌یک از شخصیت‌های بارز و رده اول رهبری حماس را ترور کند. جنگ در غزه یکی از طولانی‌‌ترین جنگ‌ها و ناکارآمد‌‌ترین آنها برای اسرائیل بود، سه جنگ 1956، 1967 و 1973 مجموعاً پنج هفته نبودند، اما جنگ 2023 در غزه را باید جنگ ۶ هفته‌ای نامید و اگر نتانیاهو موفق به تحقق اهداف خود نشود، ممکن است ۶ و حتی ۱۲ ماه هم به طول انجامیده و تا نوامبر سال آینده به درازا بکشد.

کارشناس سیاسی شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل هم در این رابطه گفت: یکی از وزرای مهم کابینه امنیتی گفته است که نتانیاهو سعی دارد جنگ را تا حداکثر زمان ممکن به درازا بکشاند، زیرا این موضوع در راستای منافع او قرار دارد.

راویو دروگر در این رابطه افزود: نتانیاهو در جنگ غزه شخصیتی متفاوت از آنچه قبل‌تر از او می‌شناختیم دارد. او خود را مجبور به شکست دادن نظامی حماس می‌بیند و فرقی هم برایش ندارد این کار چقدر به درازا بکشد. هر چه این زمان بیشتر شود، می‌تواند بیشتر منتقدین خود را به دلیل مشغول شدن به مسائل داخلی آن هم در شرایط جنگی مورد حمله قرار دهد.

به اعتقاد این تحلیلگر، ارتش اسرائیل هم که ضربه سختی در روز هفتم اکتبر از حماس دریافت کرده نمی‌تواند به چیزی کمتر از شکست کامل حماس راضی شود، پس این همسویی در ادامه جنگ می‌تواند باعث به درازا کشیده شدن چند ماهه آن شود و موجب خواهد شد تا ساکنان شهرک‌های پیرامونی نوار غزه نتوانند فعلاً به محل سکونت خود بازگردند.

وی تاکید کرد، این رویکرد نتانیاهو به طور حتم باعث ورشکستگی اقتصادی اسرئیل می‌شود، چون توانمندی تاب‌آوری جنگ‌های فرسایشی طولانی‌مدت را ندارد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها