کد خبر: 536233

«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

اطرافیان بوریس جانسون از او فاصله می‌گیرند

فاصله گرفتن نزدیکان جانسون از او و درخواست جدی نمایندگان هر دو حزب برای استعفای نخست‌وزیر، جانسون را در شرایط سختی قرار داده است.

منیژه موذن- تلاش‌های بوریس جانسون برای جمع‌آوری تیم آسیب‌دیده‌اش در روز جمعه پس از اینکه دومین وزیر کابینه نیز از نخست‌وزیر فاصله گرفت و دو نماینده محافظه‌کار دیگر خواستار کناره‌گیری او شدند، به شکست انجامید.

جانسون در تلاش برای به دست آوردن حمایت به نمایندگان نامه‌ای نوشت و قول «خط مستقیم به خیابان داونینگ» را داد.

اما این حرکت او در حالی انجام شد که ساجد جاوید وزیر بهداشت بریتانیا در رد اظهارات جانسون از ریشی سوناک، صدراعظم، پیروی کرد.

ساجد جاوید از ادعای نادرست بوریس جانسون مبنی بر اینکه سر کی‌یر استارمر در پیگرد قانونی جیمی ساویل شکست خورده فاصله گرفت و گفت رهبر حزب کارگر برای وظیفه‌ای که در مقام مدیر دادگستری انجام داده سزاوار احترام مطلق است.

وزیر بهداشت گفت استارمر به عنوان مدیر دادستان عمومی «کار خوبی» انجام داده است و «باید به خاطر این کار به او احترام گذاشت». جاوید گفت خوشحال است که جانسون اظهارات خود را «روشن کرده است»، هرچند نخست‌وزیر به خاطر اظهاراتش عذرخواهی نکرده است.

سوناک درباره اظهارات جانسون در روز پنجشنبه گفت: «من چنین حرفی نمی‌زدم.» تلاش برای لکه‌دار کردن استارمر منجر به کناره‌گیری منیره میرزا، رئیس سابق سیاست جانسون، در روز پنجشنبه شد.

به عنوان نمونه‌ دیگری از کاهش قدرت جانسون، دو نماینده دیگر تایید کردند که نامه «عدم اعتماد به نخست‌وزیر» را ارسال کرده‌اند.

آرون بل، نماینده پارلمان از نیوکاسل-آندر-لایم، در بیانیه‌ای در بعدازظهر جمعه گفت: «نقض اعتمادی که وقایع داونینگ استریت نشان می‌دهد، و نحوه رسیدگی به آنها، باعث می‌شود جانسون موقعیت غیرقابل دفاعی داشته باشد.»

فاصله گرفتن نزدیکان جانسون از او و درخواست جدی نمایندگان هر دو حزب برای استعفای نخست‌وزیر، جانسون را در شرایط سختی قرار داده است.

باید منتظر ماند و دید آیا بوریس جانسون می‌تواند با همه مخالفت‌ها به کارش ادامه دهد یا نه.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی