کد خبر: 528871

امیرعبداللهیان در پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران:

بحث قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور را مصوب می‌کنیم

تلاش دشمنان برای دمیدن بر موضوع آتش ایران هراسی است

وزیر امور خارجه گفت: دولت سیزدهم بر همکاری با حوزه همسایگان و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی تمرکز دارد و مصمم است باب همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و به ویژه درون منطقه‌ای را بیش از پیش بگشاید.

پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با موضوع تاریخ جوامع ایرانیان خارج از کشور و سیاست خارجی صبح امروز (دوشنبه) ششم دی ماه با حضور و  سخنرانی حسین  امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در ساختمان شهید سلیمانی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه  برگزار شد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه طی سخنانی در این نشست عنوان کرد: پرداختن به مباحث مهم با پشینه تاریخی و عمیقا اثرگذار بر سرنوشت ما و نسل‌های آینده ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید فرصت گفت‌وگو درباره موضوع مهمی چون سرنوشت جامعه ایرانیان خارج از کشور را مغتنم شمرد.

امیرعبداللهیان افزود: بزرگانی از نیاکان ما در دربار پادشاه مغولی هند مروج فرهنگ ایرانی، شیعی و گسترش زبان فارسی شدند. جامعه ایرانیان مقیم هند در پی این کوچ تاریخی شکل تازه‌ای گرفت و تاثیری عمیق بر سرنوشت ایران معاصر برجای نهاد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه‌ دو قدرت ایران و هند در ساخت تمدن به طور مشترک گام برداشتند، اظهار داشت: نقش ایرانیان آسیای مرکزی برای سرتاسر قرن ۱۸ و تا اواسط قرن ۱۹ میلادی در بسط تجارت و گسترش فرهنگ در این منطقه بی مانند است.

وی افزود: وقتی قفقاز در پی هجوم قوای مسلح روسیه تزاری از پیکره ایران جدا افتاد این امر سبب نشد دامنه حضور ایرانیان در آن منطقه تغییر کند. 

وزیر خارجه ایران گفت:‌ جنگ جهانی تغییرات بزرگی را در ترتیبات امنیتی و سیاسی دنیای آن زما برجا گذاشت و مسیر مهاجرت‌ها را تغییر داد و جوامع ایرانی در اقصی نقاط زمین پراکنده شدند. حاصل آن شرایط برقراری خط کشتیرانی از بندر هامبورگ تا انزلی و ارتباط ایران تا شرق و غرب عالم از سواحل و بنادر خلیج فارس بود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: نقش و حضور اتباع ایرانی هم به روابط تنوع بخشید و هم بر دامنه آن افزود. مهاجرت‌های این زمان به معنای گسستن از هویت و ارزش‌های فرهنگی و تمدنی نیست. ایرانیان مهاجر با حمایت دولت‌ها و یا بدون هر گونه امکان حمایتی نه تنها زبان مادری و فرهنگ و باورهای خود را پاسداشتند بلکه خود سبک‌ها و الگوهای فرهنگی متنوعی را به تاریخ ایران و زبان فارسی تقدیم کردن. با پیروزی انقلاب مردم ایران فصل نوینی از تماس‌ها و تبادلات با جامعه ایرانیان خارج از کشور را گشودند. 

وی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ تحمیلی یک نهضت کاملا پویا در بین ایرانیان خارج از کشور شکل گرفت که علاوه بر پذیرش و مداوای مجروحان حملات شیمیایی ارتش بعث عراق ابتکار جدیدی را رقم زد تا چشمان رسانه‌های غربی در مقابل واقعیات آن روز گشوده شود.

امیرعبداللهیان گفت: امروز سیزدهمین دولت ایران در سایه سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی پویا و هوشمند بر همکاری با حوزه همسایگان و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی تمرکز دارد و مصمم است باب همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و به ویژه درون منطقه‌ای را بیش از پیش بگشاید در این مسیر شبکه جامعه ایرانیان خارج از کشور نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: وزارت خارجه با دستانی گشوده متمرکز بر ارائه تسهیلات به جامعه ایرانیان خارج از کشور است. اولویت بخشیدن به سطح تماس‌هیا فرهنگی در برنامه کار دیپلماسی عمومی وزارت خارجه با ابتکاراتی تازه و خلاقانه یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرا توسط همکاران در دستگاه دیپلماسی است اولین نشست شورای ایرانیان خارج از کشور طی هفته جاری توسط آیت الله رئیسی برگزار خواهد شد که نویدبخش آینده‌ای روشن در مسیر ارتباط ایرانیان خارج از کشور با سرزمین مادری خواهد بود.

وی اضافه کرد: در سایه این نگاه آنچه اثرگذار است ارائه روان خدمات و تسهیلات کنسولی، تضمین آمد و شدهای پیوسته و بدون دغدغه جامعه ایرانیان خارج از کشور و اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، تسهیل ارائه خدمات مالی و بانکی به ایرانیان خارج از کشور، تاکید ٰرئیس جمهور بر تدوین قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور با همکاری مجلس شورای اسلامی در دستورکاری جدی قرار دارد.

وزیر خارجه بیان کرد: سیاست خارجی در دولت فعلی امیدوارانه بر آن است در همکاری وهمدلی با همه آحاد ملت ایران اعم از هموطنان ساکن در این جغرافیا و یا ایرانیان خارج از کشور وارد عمل شود و این آمادگی است با هم پیوندهایی که درح وزه پیرامونی ایران زندگی می‌کنند و قرن‌ها در بستر فرهنگی و تمدنی مشترک زیسنته‌ایم گام‌های بلندی را به سوی همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه برداریم.

وی گفت: در خصوص ایرانیان خارج از کشور تلاش دشمنان برای دمیدن بر موضوع آتش ایران هراسی است که رسانه‌های آن روی مرز تلاش زیادی را می‌کنند و برخی از ایرانیانی که سال‌ها به کشور سفر نکردند نگران هستند و اتفاقاتی در این سال‌ها در ایران افتاده که برخی از ایرانیان دوتابعیتی مورد سوءاستفاده دستگاه‌ها و سرویس‌های خارجی قرار گرفتند و ماموریت‌هایی به آنها داده شده که دستگیر شده‌اند و تعداد آنها به انگشتان دو دست نمی‌رسد. روز چهارشنبه نشست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست رئیس جمهور در ذیل سامانه میخک محیطی را تعریف کردیم که ایرانیان می‌توانند استعلام کنند که برای ورود و خروج دچار مشکل نشود.

وزیر خارجه افزود که بحث قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور مورد توجه جدی است که آن را به عنوان مصوبه خواهیم دشت.

امیرعبداللهیان به ایرانیان دوتابعیتی اشاره کرد و افزود: ما برای این ایرانیان وضعیت جدیدی را براساس قانون اساسی متصور نیستیم به همین دلیل است وقتی فرد ایرانی دوتابعیتی جرمی را مرتکب می‌شود در ایران باید طبق قوانین خودمان محاکمه شود و ما بیاییم برای اینها تعیین تکلیف کنیم و شورای عالی ایرانیان با همکاری مجلس و دولت برای همیشه این مشکل را رفع کند.

در حال تکمیل...

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی