سید جلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلیس، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

وقتی اسکاتلندی‌ها عکس‌های ملکه را از ساختمان‌های اداری خود برداشتند چاره‌ای جز عقب‌نشینی برای جانسون نماند/ انگلستان تا مدت‌ها درگیر بحث برگزیت خواهد بود

سید جلال ساداتیان گفت‌: شواهد نشانگر این است که انگلستان تا مدت‌ها درگیر بحث برگزیت خواهد بود، چون اختلاف سلیقه در این خصوص این گره را به گره‌ای کور تبدیل کرده است.

وقتی اسکاتلندی‌ها عکس‌های ملکه را از ساختمان‌های اداری خود برداشتند چاره‌ای جز عقب‌نشینی برای جانسون نماند/ انگلستان تا مدت‌ها درگیر بحث برگزیت خواهد بود
کد خبر: 358492
|
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۱۶:۵۰:۰۰

اعتمادآنلاین| سید جلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلیس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در واکنش به اخباری درباره استعفای بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، گفت: ماجرای برگزیت در انگلستان از سوریه آغاز شد. در واقع وقتی میزان هجوم آوارگان سوری بعد از بالا گرفتن جنگ در کشورشان افزایش پیدا کرد، ترکیه تعدادی از آنها را در مرزهایش جا داد و با بیشتر شدن آمار مهاجران آنها را به کشورهای اروپایی فرستاد که تلفاتی هم در دریا برایشان به بار آمد. همچنین بعد از افزایش مهاجران کشورهای اروپایی اعتراض کردند که نمی‌توانند مهاجرپذیر باشند.

او توضیح داد: با سخت شدن مدیریت مهاجران‌‌، آلمان به عنوان رئیس اتحادیه اروپا تصمیم گرفت هر یک از کشورهای عضو سهم مشخصی از مهاجران را بپذیرند که انگلستان هم یکی از آن کشورها بود. در آن زمان آقای بوریس جانسون که رهبری جناح ملی‌گرای حزب محافظه‌کار را بر عهده داشت گفت اگر قرار باشد مهاجر بپذیریم، باید از مردم نظرخواهی کنیم. مردم هم در رفراندوم با رأی بسیار ضعیفی به عدم پذیرش مهاجران رأی دادند که منجر به کناره‌گیری دیوید کامرون از سمت نخست‌وزیری شد.

ساداتیان تاکید کرد: بعد از استعفای کامرون خانم ترزا می روی کار آمد که ایشان هم خیلی موافق این امر نبود، اما به هر حال قبول کرد. او مشخصاً یک وزیر برای برگزیت تعیین کرد که باز هم تلاش‌ها به سرانجام نرسید تا خانم می جای خود را به جانسون بدهد.

او افزود: تلاش‌های چندماهه بوریس جانسون حتی کار را به تهدید پارلمان توسط نخست‌وزیری هم کشاند، اما به جایی نرسید. در نهایت بوریس جانسون به این نتیجه رسید که برای دستیابی به هدف خود شانسی ندارد .

این سفیر اسبق ایران ادامه داد: در واقع وقتی کشورهای ایرلند شمالی و اسکاتلند نظر نهایی خود مبنی بر ماندن در اتحادیه اروپا را علنی کردند و حتی اسکاتلندی‌ها عکس‌های ملکه را از ساختمان‌های اداری خود برداشتند، برای بوریس جانسون چاره‌ای جز عقب‌نشینی نمانده است.

سید جلال ساداتیان در پایان گفت: شواهد نشانگر این است که انگلستان تا مدت‌ها درگیر بحث برگزیت خواهد بود، چون اختلاف سلیقه در این خصوص این گره را به گره‌ای کور تبدیل کرده است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها