کد خبر: 664562
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۱۱:۲۷:۵۸
| |

هشدار بانک مرکزی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری؛ سود 30 درصدی تخلف است، برخورد می‌شود

معاون نظارت بانک مرکزی با تأکید بر ابطال سود ۳۰ درصدی سپرده‌ها گفت: سود ۳۰ درصدی برای صندوق‌های سرمایه گذاری بانک‌ها هم تخلف است و حتما برخورد می‌شود.

هشدار بانک مرکزی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری؛ سود 30 درصدی تخلف است، برخورد می‌شود
کد خبر: 664562
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۱۱:۲۷:۵۸

فرشاد محمدپور معاونت نظارت بانک مرکزی درباره اقدام اخیر برخی بانک‌ها مبنی بر تبلیغات پرداخت سود ۳۰ درصدی صندوق‌های سرمایه گذاری، اظهار داشت: دیروز جلسه‌ای در بانک مرکزی درباره صندوق‌های سرمایه گذاری و نرخ‌های سود این صندوق‌ها که بعضا رعایت نمی‌شود، داشتیم. این موضوع از نظر ما تخلف است و حتما برخورد‌های لازم انجام می‌شود.

او در پاسخ به این که طبق بخشنامه بانک مرکزی آیا تفاوتی بین سود ۳۰ درصدی برای سپرده‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری نیست؟ گفت: هر نوع سپرده گذاری با هر منبعی اگر از سمت بانک‌ها عدم رعایت نرخ‌ها تلقی شود، از نظر بانک مرکزی تخلف است.

معاون نظارت بانک مرکزی تأکید کرد: درباره این صندوق‌های سرمایه گذاری نیز به دلیل اینکه نرخ‌های سود مصوب بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند قطعا تخلف است.

محمدپور در پاسخ به این که آیا اصلاح نرخ سود در بانک‌ها شروع شده است؟ گفت: بله اصلاح شروع شده و اقدامات خیلی خوبی بانک‌ها در یکی دو هفته گذشته داشته اند. نرخ‌های سود بالا هم ابطال شده است.  

او در پاسخ به اینکه "با این حساب سپرده‌های قبلی با سود ۳۰ درصدی هم ابطال شده اند" گفت: بله این سپرده‌ها ابطال شده اند.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه آماده دریافت گزارش تخلفات بانک‌ها در حوزه نرخ سود هستیم، تصریح کرد: برخورد‌های زیادی انجام شده است، لزوما خیلی از برخورد‌ها اطلاع رسانی نمی‌شود. برخورد در سطوح مختلف درخصوص بانک‌هایی که رعایت نمی‌کنند، انجام می‌شود.

همزمان با اوج گیری رقابت بانک‌ها در نرخ‌های سود بالا، بانک مرکزی وارد عمل شد و ضمن برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل بانک‌ها و اتمام حجت با بانکی‌ها در بخشنامه‌های جداگانه تأکید کرد که بانک‌ها باید نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تأکید کرد: جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ ۲۲/۰۳/۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

گفتنی است، طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار عبارت است از:

۱-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی:                                ۵ ٪

۲-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه:                     ۱۲ ٪

۳-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه:                  ۱۷ ٪

۴-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال:               ۲۰ و نیم درصد

۵-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال:                ۲۱ و نیم درصد

۶-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال:              ۲۲ و نیم درصد

همچنین نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی حداکثر ۲۳ ٪ و نرخ سود مورد  انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک/موسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل ۲۳ ٪ تعیین می‌شود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها