کد خبر: 657809
|
۱۴۰۳/۰۲/۰۲ ۱۵:۴۰:۱۲
| |

اتمام پروژه‌های عمرانی ۸ سال زمان می‌برد؛ دولت رئیسی چه بودجه‌ای برای طرح‌های نیمه‌کاره گذاشته؟

روزنامه اعتماد نوشت: پیش‌بینی می‌شود که با ادامه پیدا کردن وضعیت کنونی در تأمین منابع مالی، اتمام هزار و 767 طرح نیمه کاره حدودا 8 سال زمان ببرد.

اتمام پروژه‌های عمرانی ۸ سال زمان می‌برد؛ دولت رئیسی چه بودجه‌ای برای طرح‌های نیمه‌کاره گذاشته؟
کد خبر: 657809
|
۱۴۰۳/۰۲/۰۲ ۱۵:۴۰:۱۲

روزنامه اعتماد در مطلبی با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داده که اتمام پروژه‌های عمرانی ۸ سال زمان می‌برد.

به گزارش اعتماد، در بخشی از این گزارش می‌خوانید: 

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی طرح‌های عمرانی را در لایحه 1403 بررسی و آن را با سال‌های قبل مقایسه کرده است. این گزارش نشان می‌دهد سهم این طرح‌ها از کل مصارف عمومی کشور به 16 درصد رسیده که کمترین سهم از سال 1400 تا کنون است. همچنین بیشتر این طرح‌ها دچار گذر زمان شده و طرح‌های توجیهی آنها مربوط به سال‌ها پیش است.

با این حال، دولت اقدام موثری برای غربال این پروژه‌ها در لایحه 1403 انجام نداده است. در واقع مهم‌ترین چالش در برنامه‌ریزی و مدیریت طرح‌های عمرانی دولت، ناکارایی مصارف عمومی و تعداد بالای طرح‌هایی است که بدون پیشرفت قابل توجه از سالی به سال دیگر منتقل می‌شوند.

در بودجه سال جاری، هزار و 767 طرح عمرانی نیمه کاره وجود دارد که اتمام همه آنها حدود 2000 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد . این در حالی است که در بودجه امسال چیزی نزدیک به یک دهم این رقم، یعنی صرفا 243 هزار میلیارد تومان آن قابل تأمین است. به این ترتیب، پیش بینی می شود که با ادامه پیدا کردن وضعیت کنونی در تأمین منابع مالی، اتمام همین هزار و 767 طرح نیمه کاره حدودا 8 سال زمان ببرد.

طرح‌هایی که میانگین عمر آنها به بیش از 17 سال رسیده است. مرکز پژوهش‌های مجلس می گوید توزیع منابع محدود بودجه‌ای به این حجم از طرح که زمان زیادی از انجام مطالعات توجیهی آنها گذشته است، یکی از عوامل ناکارایی مصارف عمومی در حوزه اعتبارات عمرانی است.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها