کد خبر: 656389
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۹ ۱۱:۲۰:۵۲
| |

دلار ۱۶ برابر رشد کرده و ماشین ۱۹ برابر؛ متهم «اضافه‌پرش» قیمت خودرو از سال۹۶ تاکنون کیست؟

قیمت محصولات خودرویی از سال۹۶ تاکنون، حتی از تورم عمومی نیز پیشی گرفته است. نرخ دلار در هفت سال گذشته ۱۶.۱۵برابر شده، درصورنی که قیمت خودرو به‌طور میانگین ۱۸.۷۴برابر شده است. بنابراین رشد قیمت خودرو بیشتر از نرخ دلار بوده است.

دلار ۱۶ برابر رشد کرده و ماشین ۱۹ برابر؛ متهم «اضافه‌پرش» قیمت خودرو از سال۹۶ تاکنون کیست؟
کد خبر: 656389
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۹ ۱۱:۲۰:۵۲

روزنامه دنیای اقتصاد به این سوال پاسخ داد که متهم «اضافه‌پرش» قیمت خودرو از سال۹۶ تاکنون کیست؟

به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت محصولات خودرویی از سال۹۶ تاکنون، حتی از تورم عمومی نیز پیشی گرفته است.  نرخ دلار در هفت سال گذشته ۱۶.۱۵برابر شده، درصورنی که قیمت خودرو به‌طور میانگین ۱۸.۷۴برابر شده است. بنابراین رشد قیمت خودرو بیشتر از نرخ دلار بوده است. این یعنی سیاستگذار خودرو در این سال‌ها با گستردگی سایه خود بر خودرو، «سکوی پرش» برای قیمت این کالا را فراهم کرده است.

جهش دلاری قیمت خودرو نشان می‌دهد «سرکوب قیمت» با «قیمت دستوری» به ریزش عرضه از یکسو و رویش تقاضای سفته‌بازانه در بازار از سوی دیگر منجر شده که پیامد آن، «معاملات با قیمت نامتعارف» بوده است.اگر تنظیم‌گری درست انجام شده بود، امروز «قیمت بازار» جای «قیمت‌های نامتعارف» نشسته بود.

جالب اینکه سیاستگذار با اجرای برنامه‌هایی مانند سرکوب قیمت طولانی‌مدت، سعی کرد رضایت مصرف‌کنندگان را جلب کند اما در نهایت این سیاست موجب حباب قیمتی در بازار خودرو و کاهش قدرت خرید متقاضیان شد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها