کد خبر: 654239
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ ۲۱:۴۰:۰۰
| |

قیمت دلار چرا بالا رفت؛ چرا کاهشی شد؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: کارشناسان معتقدند که شوک برخی انتظارات نگران‌کننده نسبت به آینده اقتصاد ایران، مانند مساله انتخابات آمریکا و روی کار آمدن نامزد‌های مخالف ایران‌ نیز کاهش یافته و بازار در حال بازگشت به شرایط عادی خود است.

قیمت دلار چرا بالا رفت؛ چرا کاهشی شد؟
کد خبر: 654239
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ ۲۱:۴۰:۰۰

روزنامه دنیای اقتصاد علت کاهش نرخ دلار در بازار را بررسی کرده است. 

به گزارش دنیای اقتصاد، روند کاهشی بازار ارز شدت گرفت. در حالی که با شروع هفته جاری روند افزایشی نرخ ارز متوقف شد و در روز گذشته این روند تغییر فاز داد. دلار آزاد که در روز شنبه نتوانست وارد کانال ۶۱ هزار تومانی شود، در بازار دیروز به کانال ۵۹ بازگشت. تحلیلگران سقف فعلی بازار اسکناس آمریکایی را حوالی ۶۰هزار و ۸۰۰ تومان می‌دانند.به‌نظر می‌رسد شوک تقاضای ایجاد شده در بازار در حال فروکش کردن بوده و از شدت تاثیر‌گذاری ریسک‌های سیاسی نیز کاسته شده است. تقاضای آخر سال گریبان‌گیر بازار ارز شده بود. در راستای رشد سطح تقاضا در هفته‌های گذشته نرخ ارز رشد چشمگیری را تجربه کرده و در قله‌های قیمتی معامله می‌شد.

این روزنامه افزوده است: تحلیلگران معتقد بودند که بخشی از این تقاضا به‌واسطه سفر‌های نوروزی و بخش دیگر آن تحت تاثیر انتظارات تورمی شکل گرفته است. بانک مرکزی نیز در مقابل با افزایش سقف ارز مسافرتی و همچنین تقویت بازار به روش‌های گوناگون ارزی و طلایی اقدام به مقابله با این رشد تقاضا کرد. بررسی‌های به‌عمل آمده از بازار روز‌های اخیر نشان می‌دهد که مازاد تقاضا به مرور در حال از بین رفتن است. فعالان آزاد ارزی در میدان فردوسی و سبزه‌میدان با کاهش مراجعین مواجه شده و در مقابل مردم در حال مراجعه به صرافی‌های رسمی جهت برطرف‌سازی نیاز‌های خود در این بازار هستند. از سوی دیگر کارشناسان معتقدند که شوک برخی انتظارات نگران‌کننده نسبت به آینده اقتصاد ایران، مانند مساله انتخابات آمریکا و روی کار آمدن نامزد‌های مخالف ایران‌ نیز کاهش یافته و بازار در حال بازگشت به شرایط عادی خود است.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها