کد خبر: 653633
|
۱۴۰۲/۱۲/۱۵ ۱۱:۲۵:۰۰
| |

سوال مهم از وزیر اقتصاد: اگر نرخ دلار آزاد را قبول ندارید، چرا شمش طلا را به همین نرخ به مردم می‌فروشید؟

روزنامه اعتماد نوشت: باید پرسید اگر بازار آزاد به رسمیت شناخته نمی‌شود و قیمت‌های آن با «واقعیت‌های اقتصادی ایران» همخوانی ندارد؛ پس چرا شمش طلا با نرخ بازار آزاد «همسان‌سازی» می‌شود؟

سوال مهم از وزیر اقتصاد: اگر نرخ دلار آزاد را قبول ندارید، چرا شمش طلا را به همین نرخ به مردم می‌فروشید؟
کد خبر: 653633
|
۱۴۰۲/۱۲/۱۵ ۱۱:۲۵:۰۰

روزنامه اعتماد از وزیر اقتصاد و مسئولان اقتصادی کشور پرسید اگر نرخ ارز در بازار آزاد را قبول ندارند پس چرا طلا را به همین نرخ به مردم می‌فروشند؟

به گزارش اعتماد، بانک مرکزی حراج شمش طلا را از 27 دی ماه شروع کرده و قرار است امروز برای دوازدهمین بار این کار را انجام دهد. به گفته سخنگوی مرکز «مبادله ارز و طلا» این شمش‌ها توسط صادرکننده‌ها و در راستای رفع تعهد ارزی آنها عرضه می‌شود. حراج فرآیندی است که برای خرید و فروش کالاها یا خدمات با بهترین قیمت از طریق دریافت پیشنهاد خریداران برای آن کالا و سپس فروش آن به بیشترین قیمت استفاده می‌شود. در این روش شرکت‌کنندگان پیشنهادهای خود را ارایه می‌دهند و هر پیشنهاد جدید بالاتر از پیشنهاد قبلی است. حراج برای تجارت در زمینه‌های مختلف اعمال می‌شود. در میانه بهمن ماه امسال، اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا، از فروش 200 کیلوگرم شمش طلا در 5 دوره عرضه خبر داده بود که به گفته وی «متوسط قیمت شمش در این 5 حراج سه میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان بود.» این قیمتی است که نشان می‌دهد بانک مرکزی نرخ دلار در بازار آزاد را پذیرفته و معاملات شمش طلا را مبتنی بر قیمت بازار آزاد انجام داده است.

هر کیلوگرم شمش طلا به‌طور متوسط ۶۵ تا 67 هزار دلار قیمت دارد که با نرخ ۵۵ هزار تومانی دلار در بازار آزاد میانه بهمن‌ماه، سه میلیارد و ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین اظهارات رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه «قیمت بازار آزاد ارز را اصلا قبول نداریم» یا «بازار آزاد ارز را اصلا به رسمیت نمی‌شناسیم» یا «نرخ ارز در بازار آزاد صرفا براساس انتظارات تورمی ناشی از اخبار منفی شکل می‌گیرد و به هیچ‌وجه با واقعیات اقتصاد ما همخوانی ندارد» را باید گذاشت کنار چنین آمار و ارقامی و پرسید اگر بازار آزاد به رسمیت شناخته نمی‌شود و قیمت‌های آن با «واقعیت‌های اقتصادی ایران» همخوانی ندارد؛ پس چرا شمش طلا با نرخ بازار آزاد «همسان‌سازی» می‌شود؟

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
  • حامد ارسالی در
    سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

    اینها فقط میخوان جیب مردم را خالی کنند، دزدی که شاخ و دم ندارد !!!

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها