کد خبر: 634719
|
۱۴۰۲/۰۷/۱۳ ۱۹:۲۰:۰۰
| |

راهی جز افزایش قیمت بنزین یا سهمیه‌بندی نیست؛ سیاستگذار توجهی به افزایش نارضایتی‌ها نکند!

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: سیاستگذار به جای پرداختن به نارضایتی‌های این گروه از مردم از حساب اقتصاد، این نارضایتی‌های احتمالی غیرمعیشتی را از مسیرهای غیراقتصادی رفع و رجوع کند.

راهی جز افزایش قیمت بنزین یا سهمیه‌بندی نیست؛ سیاستگذار توجهی به افزایش نارضایتی‌ها نکند!
کد خبر: 634719
|
۱۴۰۲/۰۷/۱۳ ۱۹:۲۰:۰۰

روزنامه دنیای اقتصاد بر لزوم اصلاح قیمت بنزین تاکید کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، آیا اگر تعدیل قیمت بنزین باعث نارضایتی مردم شود، دلیل موجهی برای عدم افزایش قیمت آن است؟پاسخ این است که اگر همراه با تورم، قیمت بنزین افزایش پیدا نکند و در قیمتش در عدد اسمی خاصی ثابت بماند، گویی که روز به روز ارزان‌تر و تقاضایش هم بیشتر می‌شود و چون با آن قیمت، تولید در کوتاه‌مدت ممکن و در بلندمدت به صرفه نیست، طبیعتا دچار کمبود بنزین و افزایش نارضایتی‌ها هم می‌شویم.

این روزنامه افزوده است: راهکار موقت دیگر هم واردات آن است که به‌دلیل فشار آوردن به نرخ ارز، این راهکار گنجایش محدودی دارد و در ادامه واردات بنزین هم از سمت کفاف ندادن صادرات ما به ازای آن ممکن نخواهد بود. (چون سرمایه‌گذاری خارجی هم در این مقیاس بزرگ در کشورمان نداریم.) پس جز افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی سوخت راه دیگری باقی نمی‌ماند.

دنیای اقتصاد سپس پیشنهاد داده است سیاستگذار به جای پرداختن به نارضایتی‌های این گروه از مردم از حساب اقتصاد، این نارضایتی‌های احتمالی غیرمعیشتی را از مسیرهای غیراقتصادی رفع و رجوع کند. طبیعی است که تاخیر و تعلل در رفع مشکل قیمت سوخت، نیاز به افزایش‌های بزرگ‌تر و ناگهانی‌تر را بیشتر خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
  • ناشناس ارسالی در
    شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲

    بهترین راه آشتی با دنیا است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها