پیش‌بینی ناخوشایند یک کارشناس از قیمت دلار بعد از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی

یک کارشناس اقتصادی قیمت دلار بعد از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی را پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی ناخوشایند یک کارشناس از قیمت دلار بعد از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی
کد خبر: 628835
|
۱۴۰۲/۰۶/۰۱ ۱۲:۴۵:۰۹

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی گفت: باید گفت اقتصاد امروز ما به خبرهای سیاسی وابسته است. این به وضوح مشهود است که یک اتفاقی که برای مثال در یک کشور می‌افتد، بلافاصله دو سه هزار تومان روی قیمت ارز ما تاثیر می‌گذارد، یا اقتصاد ما این‌قدر متزلزل است که خبر توافق با عربستان، روی آن تاثیر دارد. البته به همان نسبت وفتی یک خبر منفی هم منتشر می‌شود، باز همین تاثیرات منفی خود را دارد.

به گزارش خبرآنلاین، وی افزود: معنای این اتفاقات این است که هنوز شرایط اقتصادی با توجه به وابستگی به روابط سیاسی و جایگاه اقتصاد ایران، این‌قدر متزلزل است که نتوانیم حتی چند ماه آینده را هم پیش‌بینی کنیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد که توافق برجامی دیگر اتفاق نمی‌افتد و اگر هم اتفاق بیفتد، یک توافق موقت یکی دو ساله تا پایان دوره بایدن خواهد بود و آن هم در حد آزادسازی ارزهای بلوکه شده است.

افقه متذکر شد: این می‌تواند یک تاثیر اولیه روی کاهش قیمت ارز داشته باشد، اما به دلیل این‌که هنوز تحریم‌ها برقرار است و سرنوشت تحریم‌ها و اف‌ای‌تی‌اف مشخص نیست، اصلا نمی‌شود نسبت به آینده امیدوار بود و هر لحظه با کمترین خبر مثبت یا منفی در فضای جهانی یا نظام بین‌الملل، با توجه به وابستگی کشور به تجارت خارجی، سفره مردم هم متاسفانه آسیب‌پذیر خواهد ماند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها