ماجرای دیوار کجکی و ۲هزار هکتار زمین کشاورزان ایرانی که به دست طالبان افتاده است، چیست؟

روزنامه شرق ماجرای دیوار کجکی و ۲هزار هکتار زمین کشاورزان ایرانی که به دست طالبان افتاده است، را بررسی کرده است.

ماجرای دیوار کجکی و ۲هزار هکتار زمین کشاورزان ایرانی که به دست طالبان افتاده است، چیست؟
کد خبر: 627705
|
۱۴۰۲/۰۵/۲۴ ۲۳:۵۰:۰۰

روزنامه شرق گزارشی از یک حاشیه مرزی و اشتباه محاسباتی در ایجاد حصارهای مرزی و 2 هزار هکتار از زمین‌های ایران که بلاتکلیف مانده است، دارد. 

این روزنامه به نقل از پیرمحمد ملازهی تحلیلگر ارشد حوزه افغانستان و پاکستان نوشته است:

 

  • در محافل رسانه‌ای، سیاسی و دیپلماتیک هیچ‌گاه نباید از دیوار کشیده‌شده در زابل به‌عنوان «دیوار مرزی» یاد کرد؛ چراکه این غلط مصطلح می‌تواند ابرازی برای توجیه رفتار طالبان در قبال مرز با ایران باشد.
  • من نمی‌دانم آقای ناصر کنعانی به‌عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه چگونه می‌تواند این جملات را در قبال دیوار کشیده‌شده در زابل، زمین‌های کشاورزی مردم سیستان‌وبلوچستان که در پشت این دیوار افتاده و نیز تمامیت ارضی ازدست‌رفته مطرح کند؟!
  • اگر ناصر کنعانی و دیگر مقامات وزارت امور خارجه اطلاعات موثق و به‌روزشده‌ای در قبال این دیوار ندارند، دلیل و توجیهی بر این نیست که واقعیت‌ها کتمان شود .
  • واقعیت تلخ این است که به دلیل اشتباه فاحش انجام‌شده یک دیوار امنیتی کشیده شده است و زمین‌های کشاورزی ایران در پشت این دیوار قرار گرفته و اکنون طالبان همه زمین‌های پشت این دیوار را جزء خاک افغانستان تلقی می‌کند.
  • اکنون طالبان دیوار ساخته‌شده در زابل به دست خودمان را مرز دو کشور تلقی می‌کند و این چیزی نیست که ناصر کنعانی یا دیگر افراد حاضر در وزارت امور خارجه و سایر نهادها بتوانند آن را کتمان کنند.
  •  به آقای سخنگو و دیگر مقامات دستگاه دیپلماسی می‌گویم برای سنجش ادعای خود یا صحت سخنان من کافی است سری به منطقه مرزی زابل و این دیوار بزنند و ببینند آیا بدون اجازه طالبان می‌توانند از دیوار عبور کنند یا نه؟

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها