توت فرنگی محبوب‌ترین میوه‌ ایرانی

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از تامین و توزیع سالانه 135 میلیون تن محصولات کشاورزی خبر داد.

توت فرنگی محبوب‌ترین میوه‌ ایرانی
کد خبر: 614731
|
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۲۱:۴۰:۵۶

 محمدمهدی برومندی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ظهر امروز در چهارمین جشنواره توت‌فرنگی روستای شیان گفت: سالانه 6 میلیارد دلار ارزی در بخش کشاورزی در حوزه صادرات عاید کشور می‌شود که بیش از 50 درصد آن را محصولات باغبانی تشکیل داده است.

به گزارش تسنیم، معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کردستانی‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون مدافع انقلاب بوده و اکنون نیز در امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی یکی از استان‌ها پیشرو و پر‌افتخار کشور هستند، افزود: سالانه 3 میلیون تن محصولات کشاورزی در کردستان تولید می‌شود که سهم بخش باغبانی از این میزان 500 هزار تن است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان کردستانی علی‌رغم اینکه در حوزه زیرساخت‌ها با مشکلاتی مواجه‌اند، اما در سخت‌ترین شرایط، محصولات کشاورزی تولید و روانه بازار می‌کنند، افزود: تولید در این شرایط سخت و شیب‌های تند شجاعت می‌خواهد.

برومندی توت فرنگی را یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها دانست و با اشاره به اینکه سالانه 9 میلیون تن توت فرنگی در 400 هزار هکتار در دنیا تولید می‌شود، ادامه داد: از 120 هزار تن توت‌فرنگی تولیدی کشور، 65 هزار تن مربوط به کردستان است.

وی خاطر نشان کرد: توت فرنگی برای نخستین بار در سال 1317 از اروپا وارد کردستان شده و ابتدا در سنندج، سپس در مریوان و سایر مناطق کشت شد. کشاورزان کردستانی بسیار به توسعه این محصول گرانبها در کشور کمک کرده‌اند که باید همه با هم قدردان زحماتشان باشیم.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر در زمینه‌های کاشت، داشت، برداشت و بازاریابی اقدامات خوبی صورت گرفته است، عنوان کرد: در سند تحول کشاورزی استان، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها توت فرنگی بوده و یقیناً توسعه کشاورزی در توسعه استان به ویژه بخش اقتصاد تأثیرگذار خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها