چرا بانک پاسارگاد پیامک‌ها را گران کرد؟
کد خبر: 574802
۱۴۰۱/۰۶/۲۹ ۱۳:۲۰:۰۲

چرا بانک پاسارگاد پیامک‌ها را گران کرد؟

بانک پاسارگاد با ارسال پیامک به مشتریان خودش، خبر از افزایش تعرفه پیامکی این بانک داده است.

در روزهای اخیر بانک پاسارگاد با ارسال پیامکی به مشتریان خود اعلام کرد که "« از ابتدای سال 1401 باتوجه به بخشنامه بانک مرکزی و با عنایت به تعرفه جدید اپراتورهای تلفن همراه، کارمزد پیامک براساس تعداد پیامک واریز و برداشت کلیه حساب های شما نزد این بانک محاسبه و هر شش ماه یک بار به ازای هر پیامک  900 ریال اخذ خواهد شد.»"

به گزارش تسنیم، این درحالی است که سخنگوی بانک مرکزی ساعتی بعد از انتشار اخبار مربوط به گران شدن سرویس پیامکی بانک‌ها اعلام کرد: بانک مرکزی بخشنامه‌ای به بانک‌ها مبنی بر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان نداشته است.

او گفت: پیرو انتشار برخی گزارش ها درخصوص بخشنامه ‎بانک مرکزی به بانک‌ها مبنی بر افزایش هزینه ارسال پیامک‌ به مشتریان، به اطلاع می‌رساند بانک مرکزی هیچگونه بخشنامه‌ای در این خصوص نداشته است.

لازم به ذکر است آخرین بخشنامه بانک مرکزی در این خصوص، آذر 1399 صادر شده و همچنان معتبر و لازم الاجراست.

البته کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از کانون بانک‌های خصوصی نیز نشان داد که این کانون هم مصوبه ای در این خصوص نداشته و افزایش پیامک تنها توسط یک بانک انجام شده است.

بانک پاسارگاد در همین ارتباط اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد: با توجه به افزایش بیش از صد درصدی هزینه پیامک‌های سازمانی توسط اپراتورهای تلفن همراه در سال جاری، و با عنایت به جدول کارمزد‌های خدمات الکترونیکی مندرج در پیوست بخشنامه شماره 99/250232 مورخ 1399/8/7 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عادلانه نمودن هزینه کارمزد دریافتی از مشتریان گرامی در دستور کار بانک قرار گرفته است.

از آنجا که طبق بررسی‌ها، بالغ بر 70درصد مشتریان بانک پاسارگاد تراکنش‌های محدودی در حسابهای خود داشته‌اند لذا روش محاسبه کارمزد ضرورتاً باید از آبونمان سالیانه به هزینه هر تراکنش اصلاح می‌شد. بنابراین روش عادلانه محاسبه هزینه‌های مشتریان اقتضا می‌نمود عملکرد هر مشتری جداگانه مبنای محاسبه و اعمال کارمزد قرار گیرد. دست‌یابی به این توفیق مهّم مستلزم تلاش سترگ بخش فنی بانک برای ایجاد زیرساخت‌های فنی مورد نیاز بود که این بانک موفق به انجام دادن آن شده است. 

به طور مثال یک مشتری که در هر هفته 2 تراکنش بانکی انجام می‌دهد، در سال حدود 100 تراکنش داشته و با روش قبلی یعنی آبونمان ثابت باید 50 هزار تومان در سال پرداخت می‌کرد، اما با روش جدید این میزان تراکنش در سال، فقط 9 هزار تومان کارمزد برای مشتری هزینه دارد. با همین روش محاسبه هزینه تراکنش‌های اغلب مشتریان که تا حدود 500 تراکنش در سال دارند رقم کمتری نسبت به روش آبونمان سالانه خواهند پرداخت. 

 براین اساس پیش بینی می‌شود محاسبات هزینه بیش از 70 درصد مشتریان کاهش یابد و در واقع حرکت جدی در خصوص عادلانه نمودن کارمزد پیامک توسط بانک پاسارگاد در چارچوب بخشنامه بانک مرکزی انجام پذیرفته است.

در پایان این اطلاعیه تأکید شده است که بانک مرکزی بخشنامه جدیدی برای افزایش کارمزد بانکی صادر ننموده بلکه آنچه در بانک پاسارگاد مورد اصلاح و اعمال واقع گردیده همان بخشنامه آبان سال 1399 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی