کد خبر: 663589
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۶ ۱۱:۵۰:۳۸
| |

وزارت بهداشت: سگ‌های ولگرد باید معدوم شوند

محمدرضا شیرزادی گفت: وزارت بهداشت با عقیم‌سازی و رهاسازی مخالف نیست، اما این روش درستی نیست و ممکن است برخی سگ‌ها بیمار باشند که باید معدوم شوند. اگر سگی متقاضی داشت هم باید برای نگهبانی از باغ یا منزل به فرد واگذار شود، اما رهاسازی سگ‌های بیمار کار درستی نیست و باید هر سازمانی در این زمینه به وظیفه خود به‌درستی عمل کند.

وزارت بهداشت: سگ‌های ولگرد باید معدوم شوند
کد خبر: 663589
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۶ ۱۱:۵۰:۳۸

محمدرضا شیرزادی رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان وزارت بهداشت اظهار داشت: علی‌رغم پیشرفت علم، اگر در فردی علائم هاری مشاده شود، مرگ وی قطعی است. باید پیشگیری را مد نظر داشته باشیم. اولین اقدام پیشگیرانه این است که در معرض گزش حیوانات قرار نگیریم.

به گزارش همشهری آنلاین، وی ادامه داد: عمده‌ترین گزش نیز سگ‌گزیدگی است، پس از سگ، گربه دومین آمار گزش را دارد که ممکن است منجر به بیماری شود.

شیرزادی با اشاره به افزایش تعداد سگ‌های ولگرد توضیح داد: در ابتدا باید جمعیت این حیوانات کاهش پیدا کند. از طرفی، افرادی که در منزل سگ یا سایر حیوانات را نگهداری می‌کنند، باید واکسیناسیون آنها را به‌درستی انجام دهند.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان وزارت بهداشت گفت: اگر فردی در معرض گزش قرار گرفت، باید کاری کرد که حیوان بیشتر تحریک نشود تا به فرد حمله‌ور شود و بی‌حرکت ماندن منجر به کاهش میزان گزش خواهد شد. البته حداقل گزش و خراش معمولی هم ممکن است هاری را منتقل کند.

به گفته وی، اگر شخصی مورد گزش قرار گرفت باید به مراکز بهداشتی مراجعه کند. در سطح کشور ۷۷۰ مرکز به صورت ۲۴ ساعته خدمات واکسیناسیون و سرم ضد هاری ارائه می‌کنند.

هزینه یورویی واکسن و سرم هاری

شیرازدی با بیان اینکه هر واکسن هاری حدود ۵ یورو و سرم هاری ۶۰ یورو خریداری می‌شود، گفت: این خدمات در مراکز بهداشتی رایگان ارائه می‌شود.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان وزارت بهداشت با بیان اینکه مدیریت سگ‌های ولگرد نیازمند همکاری بین بخشی همه سازمان‌هاست، گفت: رسانه‌ها باید به مردم آموزش دهند تا در مواجهه با حیوانات مراقبت کنند و از بیماری‌های آنها آگاه باشند.

وی اظهار داشت: کنترل جمعیت سگ‌ها باید مدنظر قرار گیرد. حیوان‌دوست‌ها هم باید نقش خود را به درستی اجرا کنند. افزایش جمعیت سگ‌ها به معنای افزایش هاری است.

شیرزادی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون خانگی باید بالا برود و سازمان دامپزشکی اثربخشی این واکسن‌ها را بررسی کند. هاری، عفونت‌های انگلی، بیماری‌های استخوانی و مرگ از جمله عوارض سگ‌گزیدگی است.

آمار هاری و حیوان‌گزیدگی در کشور

وی گفت: تاکنون ۵ مورد ابتلا به هاری و ۶۰ هزار مورد حیوان‌گزیدگی گزارش شده است. افراد از غذا دادن به حیوانات ولگرد پرهیز کنند و توجه داشته باشید که کوچک‌ترین خراش منجر به هاری خواهد شد.

راهکار کشورهای اروپایی برای مقابله با هاری

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان وزارت بهداشت گفت: در اروپا و آمریکا سگ ولگرد وجود ندارد. حتی اگر فردی در منزل سگ نگهداری می‌کند و از نگهداری آن خسته شده باشد، آن را به مراکز خاصی واگذار می‌کند. مرکز مورد نظر مشخصات را سگ را روی سایت خود قرار می‌دهد و پس از ۶۰ روز اگر شخصی برای نگهداری آن اقدام نکرد، سگ معدوم خواهد شد. اینگونه نیست که کشورهای اروپایی تا پایان عمر سگ از آن مراقبت کنند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت با عقیم‌سازی و رهاسازی مخالف نیست، اما این روش درستی نیست و ممکن است برخی سگ‌ها بیمار باشند که باید معدوم شوند. اگر سگی متقاضی داشت هم باید برای نگهبانی از باغ یا منزل به فرد واگذار شود، اما رهاسازی سگ‌های بیمار کار درستی نیست و باید هر سازمانی در این زمینه به وظیفه خود به‌درستی عمل کند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها