کد خبر: 662831
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۰ ۱۰:۲۶:۳۶
| |

هشدار یک کارشناس: «نقش رستم» با خطر تخریب کامل روبه‌رو است؛ آثار تاریخی اصفهان، یزد، سمنان و کرمان هم در خطر تخریب‌اند

یک کارشناس هشدار داد که «نقش رستم» با خطر تخریب کامل روبه‌رو است.

هشدار یک کارشناس: «نقش رستم» با خطر تخریب کامل روبه‌رو است؛ آثار تاریخی اصفهان، یزد، سمنان و کرمان هم در خطر تخریب‌اند
کد خبر: 662831
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۰ ۱۰:۲۶:۳۶

روزنامه اعتماد با علی بیت‌اللهی؛ مدیر بخش زلزله و خطر‌پذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت‌وگو کرده است.

به گزارش اعتماد، بخش‌‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛

 

  • آنچه بر سر نقش رستم و شهر پارسه و سایر آثار ارزشمندمان آمده، محصول دست خود ماست و اگر هر چه زودتر برای جبران خساراتی که به میراث تاریخی‌مان زده‌ایم، اقدام نکنیم، دیگر از نقش رستم و تخت جمشید و میدان نقش جهان و ... اثری باقی نخواهد ماند .
  • نقش رستم و تخت جمشید، بارزترین مصداق از تاثیرات بهره‌برداری بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی است. اما مصداق دیگر، آثار تاریخی اصفهان و به خصوص، میدان نقش جهان است . ترک‌خوردگی‌ها در میدان نقش جهان مشهود است .
  • من در بازدید دقیقی که از میدان نقش جهان و مسجد جامع داشتم، پشت مسجد و در قسمتی که ورود بازدید‌کنندگان ممنوع است، ترک‌خوردگی در کاشیکاری‌ها و ترک‌خوردگی و اعوجاج در ستون‌ها را دیدم علاوه بر اینکه بعضی از پل‌های اصفهان هم دچار آسیب‌های ناشی از فرونشست شده‌اند، در شهر اصفهان حدود 350 مسجد در پهنه‌های فرونشستی است که تعدادی از این مساجد، بناهای تاریخی محسوب می‌شوند .
  • آثار تاریخی یزد و سمنان و کرمان هم تحت تاثیر فرونشست هستند، اما مهم این است که آثار تاریخی، سازه‌های فاقد اسکلت مهندسی هستند، چون در آن زمان‌ها، بتن و میلگرد نبوده و بناها با خشت و آجر ساخته شده که این مصالح هم گسستگی دارند و بر اثر کشش، به راحتی ترک می‌خورند . نگرانی ما همین است که وقتی فرونشست زمین تا این حد بناهای تاریخی را تهدید می‌کند، با وقوع یک زلزله متوسط یا کوچک، ممکن است این آثار ارزشمند تخریب شوند و به همین دلیل باید نگاه بسیار جدی‌تری به نگهداشت میراث تاریخی‌مان داشته باشیم .
  • فرونشست یک مخاطره انسان ساخت است . ما با مصرف بی‌رویه آب، با آبیاری‌های هدرده و کشت محصولات پر آب‌بر، با حفر بی‌رویه چاه‌های مجاز و غیرمجاز و استخراج آب زیر سطحی، باعث این مخاطره شدیم . نتیجه طبیعی این اقدامات، فرونشست زمین است . اگر اقدامی برای جلوگیری از افزایش این روند تخریبی و تلاش برای حفظ این آثار ارزشمند صورت بگیرد، پاسخ سوال شما منفی است، اما اگر با همین رویه ادامه دهیم، قطعا طبیعت با کسی شوخی ندارد و پاسخش را نشان خواهد داد .

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها