کد خبر: 661701
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۹ ۱۸:۳۰:۰۰
| |

همه مصائب امتحانات نهایی برای دانش‌آموزان؛ از بی‌نظمی در شروع جلسه امتحان تا خرید و فروش سوالات!

روزنامه اعتماد نوشت: عربی؛ اولین امتحان بچه‌ها بود و گویا بی‌نظم‌ترین امتحان تا امروز محسوب می‌شد. خانواده‌ها و دانش‌آموزان از روند برگزاری ناراضی‌اند و می‌گویند حق بچه‌های‌مان دارد نادیده گرفته می‌شود.

همه مصائب امتحانات نهایی برای دانش‌آموزان؛ از بی‌نظمی در شروع جلسه امتحان تا خرید و فروش سوالات!
کد خبر: 661701
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۹ ۱۸:۳۰:۰۰

غزل حضرتی-«تاثیر معدل یا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید برای تمامی داوطلبان گروه‌های ریاضی، تجربی و انسانی به میزان ۵۰‌درصد قطعی است. منظور از سوابق تحصیلی، معدل کتبی داوطلب است که با توجه به نمرات امتحانات نهایی محاسبه می‌شود. این تاثیر 50 درصدی هم در کنکور اردیبهشت و هم در کنکور تیر‌ماه ۱۴۰۳ اعمال می‌شود.»

به گزارش اعتماد، این آخرین خبری است که از قانون جدید تاثیر سه سال آخر دبیرستان بر کنکور به چشم می‌خورد؛ مساله‌ای که از خانواده‌ها تا بچه‌ها همه را ناراضی و شاکی کرده. از نگاه آنها این قانون جدید بسیار ناقص است و حق بچه‌ها پایمال می‌شود. امتحانات نهایی امسال از اول خرداد شروع شده و تا آخر ماه هم ادامه دارد. پایه‌های دهم و یازدهم روزهای زوج امتحان می‌دهند و پایه دوازدهم روزهای فرد. عربی؛ اولین امتحان بچه‌ها بود و گویا بی‌نظم‌ترین امتحان تا امروز محسوب می‌شد. خانواده‌ها و دانش‌آموزان از روند برگزاری ناراضی‌اند و می‌گویند حق بچه‌های‌مان دارد نادیده گرفته می‌شود. آنطور که از این قانون پیداست، نمرات درس‌های سه پایه در امتحان نهایی به شکل مستقیم بر تراز کنکور تاثیر می‌گذارد. غیر از بحث تاثیرگذاری نمرات بر کنکور که خود یک مثنوی هفتاد من است، بحث تقلب در امتحانات نهایی بچه‌ها مطرح است. تاثیر این مساله بر کنکور، قطعا بسیار بیشتر از نحوه برگزاری است و البته به نوعی با آن در پیوند هم هست. علی یوسفی؛ دانشجوست و عضو پویش هم‌اندیشی تغییرات کنکور که اعضای آن در پی مذاکره با تصمیم‌گیران در خصوص لغو تاثیرپذیری کنکور از سه سال آخر دبیرستان هستند.

او در خصوص نحوه برگزاری امتحان عربی که اولین امتحان بود، به «اعتماد» گفت: «در حوزه‌های شهرهای مختلف شاهد این بودیم که بی‌نظمی در سطح وسیعی در برگزاری اولین امتحان هماهنگ نهایی پایه دوازدهم بوده است. مثلا در ناحیه ... اصفهان شاهد این بودیم که امتحان به جای اینکه ساعت 30: 7 شروع شود، 15: 9 شروع شده. در منطقه ... تهران شاهد این بودیم که امتحان ساعت 8 و نیم شروع شده. این در حالی است که سوالات به همراه پاسخ‌های‌شان ساعت 55: 7 در کانال تلگرامی که سوالات را می‌گذارد، منتشر شده. برخی حوزه‌های امتحانی هم بچه‌ها را بعد از ساعت 30: 7به حوزه‌ها راه داده‌اند و این خودش شائبه تقلب را به همراه دارد.» اما مشکلات به همین جا ختم نمی‌شود، سطح بی‌نظمی در برگزاری امتحانات بالاتر از این حرف‌ها بوده؛ کارت ورود به جلسه دانش‌آموزان هم با مشکلات عدیده‌ای توزیع شده است. «کارت ورود به جلسه در چهار الی پنج مرحله توزیع شده. کارت‌ها شماره صندلی مشخصی نداشتند و اگر داشتند خیلی‌های‌شان اشتباه بودند. حتی حوزه‌هایی داشتیم که قبل از شروع امتحان، پایه‌های دهم و یازدهم را به صف کردند، دانه دانه اسامی را خواندند تا دانش‌آموزان رفتند سر صندلی‌های‌شان.» اینها را یوسفی اضافه می‌کند. مشکل بعدی بحث انتظامات امتحانات بود. «حوزه‌ها به لحاظ مراقبتی و گشتن وسایل بچه‌ها و دستگاه‌های راکت مشکل داشتند. یکسری از حوزه‌ها رعایت می‌کردند و بازرسی بدنی را خوب انجام می‌دادند، اما یکسری حوزه‌ها از تایم ورود گذشته شده بود و بدون بازرسی بدنی یا استفاده از راکت، بچه‌ها را می‌فرستادند.» کانال‌های لو دادن سوالات هم که به قدری زیادند و در دسترس که با ساده‌ترین سرچ در تلگرام می‌توانید به همه‌شان دسترسی داشته باشید. به قول مادر یکی دانش‌آموزان، کافی است عبارت «خرید و فروش سوالات نهایی» را سرچ کنید، همه کانال‌ها برای‌تان بالا می‌آید.

امتحان‌ مشورتی‌ بود

مشکل بعدی امتحانات نهایی تایمی بود که به خاطر بی‌نظمی در آغاز جلسه، از دانش‌آموزان دریغ شده بود. بر اساس گفته‌های یوسفی، یکسری از حوزه‌ها که به جای 30: 7 امتحان را دیر شروع کرده بودند، امتحان 80 دقیقه‌ای را 50 یا 60 دقیقه‌ای برگزار کردند و تاکید داشتند باید سر تایم خودش تمام شود و برگه‌ها را جمع کردند. این ناقض حقوق دانش‌آموزان است که بین 20 تا 30 دقیقه از وقت واقعی جلسه از آنها دریغ شد. «مشکل دیگر عدم نظارت درست مراقبین در جلسه بود، انگار امتحان مشورتی بود. موقع تحویل اوراق، آنقدر همهمه می‌شد که دانش‌آموزی اگر می‌خواست، می‌توانست از این فرصت استفاده کند و از دوستانش کمک بگیرد و جواب را داخل پاسخنامه بنویسد. این مشکلات برای امتحان اول خیلی بد است. آموزش و پرورش یکسال وقت داشت خودش را برای برگزاری امتحانات آماده کند. 4 تا 5 بار توزیع کارت شد، آنقدر مشکل پیش آمد که در نهایت گفتند با هر کارتی که دارید وارد حوزه شوید، ما به شما کارت می‌دهیم.»

این مشکلات را یک طرف درنظر بگیرید، آنچه در ادامه می‌خوانید اما نشان از سردرگمی آموزش و پرورش و ناتوانی مسوولان این حوزه در برگزاری یک امتحان ساده سراسری است. «برگه عربی انسانی پایه دهم را اشتباها به‌جای عربی تجربی تکثیر و توزیع می‌کنند که بعد از گذشت زمان زیادی و با اعتراض دانش آموز ها متوجه مشکل شده و برگه ها را جمع آوری می‌کنند. » این دو خط خود به تنهایی نشان از گیجی برگزارکنندگان آزمون می‌دهد و نیازی به ارایه مستندات محکم‌تر برای ثابت کردن این قضیه نیست. یوسفی می‌گوید: «آقای زارعی؛ رییس سنجش آموزش و پرورش تاکید دارند تقلبی صورت نمی‌گیرد. می‌خواستم بگویم مصداقش وجود دارد؛ نمونه‌اش عکس واضحی از حوزه امتحان بیرون می آید و قطعا از همان طریق جواب دقیق سوالات هم به داخل حوزه ارسال می‌شود.

سازوکار سازمان سنجش به این شکل است که در آزمون سراسری چند دفترچه و پاسخنامه را طبق پروتکل ها در زمان مشخصی توزیع می‌کنند و قبل از توزیع دفترچه و پاسخنامه جدید ، دفترچه و پاسخنامه قبلی را جمع آوری می‌کنند و همچنین از داوطلبین مشکوک به تقلب نیز آزمون مجدد برای تایید صلاحیت داوطلب می‌گیرند . امسال آموزش و پرورش هم برای تامین امنیت آزمون سازوکار سنجش را در پیش گرفته و اوراق امتحانی را در فاصله ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پخش می‌کند که هم باعث بی نظمی شدید شده و هم سازوکار ناقصی هست چرا که در سازوکار سنجش دفترچه های قبلی و پاسخنامه های آن قبل از توزیع دفترچه بعدی جمع آوری می‌شوند اما در امتحانات نهایی به این شکل نیست و فقط اوراق را تکثیر و پخش می‌کنند . اما برای آزمون تایید صلاحیت اگر دانش آموزی بنا به هر دلیلی نمره ۱۵ یا ۱۶ یا کمتر دریافت کند و اگر در آزمون دیگری موفق به کسب نمره بهتر یعنی ۱۹ یا ۲۰ شود به احتمال زیاد طبق گفته های مدیران آموزش و پرورش آزمون مجددی از این دانش آموز برای تایید صلاحیت نمره در آزمونی که نمره بالایی دریافت کرده گرفته می‌شود .

پس همه اینها نشان می‌دهد تقلبی صورت می‌گیرد که این سازو کارها را برایش درنظر گرفته‌اند. وقتی پای سرنوشت بچه‌ها در میان است و قرار است ارزیابی به این سه سال مربوط باشد، باید نیم نمره، 25 صدم هم مهم باشد. طرف ممکن است از پزشکی به پرستاری یا برعکس برسد. ما در این پویش دو سال و نیم است اینها را پیگیر هستیم، دست‌اندرکاران اعتنایی نمی‌کنند.» تصحیح برگه‌ها هم ورقی دیگر است از این داستان طولانی. «قرار بود تصحیح همه برگه‌ها الکترونیکی باشد و با مانیتور. طوری که مصحح نداند برگه کدام دانش‌آموز را تصحیح می‌کند، رندوم باشد. یک سال این اتفاق افتاد، امسال گفتند حجم برگه‌ها بالاست ما تصحیح ملی می‌کنیم. ما نمی‌دانیم تصحیح ملی یعنی چه. معلوم نیست می‌خواهند دستی تصحیح کنند یا چه.»

اگر سرما بخورم، دانشگاه را از دست می‌دهم

«من کلاس دوازدهم هستم، اگر سر یکی از امتحانات سرما بخورم و نتوانم درست درس بخوانم، ممکن است نتوانم به دانشگاه بروم.» این جمله یکی از بچه‌هاست. دانش‌آموز پسری که پایه دوازدهم است. مشهدی است و از نحوه برگزاری امتحانات دل خوشی ندارد. «آنقدر فاصله میزهای‌مان کم بود و بهم نزدیک نشسته بودیم که سروصدای بچه‌های دیگر نمی‌گذاشت تمرکز داشته باشم. در یک سالن اجتماعات با 150 دانش‌آموز، فقط 3 تا 4 مراقب بودند. آنها هم از چیزی مراقبت نمی‌کردند، اصلا از کسی به خاطر تقلب برگه نگرفتند. من به چشم خودم دیدم داشتند تقلب می‌کردند. امتحان عربی، امتحان اول‌مان بود. به جای ساعت 30: 7 امتحان ساعت 30: 8 شروع شد. یکی از دوستانم تقلب کرده بود، استرس داشت که مراقب ندیده باشد و امتحانش را صفر رد کنند، به مراقب گفته بود از روی برگه دوستم نگاه کردم که سوالات را چک کنم، ببینم سوالات او هم مثل من است یا نه، اما مراقب گفته بود اشکال ندارد.» مادر همین دانش‌آموز هم در تکمیل صحبت‌های پسرش می‌گوید: «پسرم امروز گفت مامان فکر کنم سرما خوردم. چنان استرسی گرفته که اگر بیفتد چه اتفاقی برای کنکورش می‌افتد و چه بلایی سر تراز کنکورش می‌آید. حالا بچه من می‌گوید شیمی را 19 و نیم می‌شوم، این نیم نمره هم برای او استرس‌زاست، چون کلی در ترازش تاثیر دارد. انگار بچه‌ها از پایه دهم تا دوازدهم هر سال کنکور دارند. بچه من به هیچ عنوانی نباید مریض شود، از فک و فامیل نباید کسی بمیرد که استرس نگیرد و امتحانی را جا نماند. پایه دهم یکماه، پایه یازدهم یکماه و پایه دوزادهم سه ماه استرس می‌کشند؛ از اردیبهشت تا خرداد و تیر که نوبت دوم کنکورشان است.»

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها