کد خبر: 661084
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۳ ۰۹:۲۰:۰۸
| |

مضرات مکمل روغن ماهی برای افراد سالم

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های روغن ماهی برای اولین بار و در افراد سالم می‌تواند خطر بروز عوارض قلبی و عروقی را افزایش دهد.

مضرات  مکمل روغن ماهی برای افراد سالم
کد خبر: 661084
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۳ ۰۹:۲۰:۰۸

هرچند گفته می‌شود مکمل‌های روغن ماهی برای قلب بسیار مفید است اما نتایج تحقیقات جدید بیانگر چیز دیگری است و از مضرات روغن ماهی می‌گوید.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های روغن ماهی برای اولین بار و در افراد سالم می‌تواند خطر بروز عوارض قلبی و عروقی را افزایش دهد. بر اساس این نتایج به نظر می‌رسد که مصرف مکمل‌های روغن ماهی برای افراد سالم چندان بی‌خطر نباشد و خطرها و عوارض آن بیشتر از فوایدش باشد.

مکمل‌های روغن ماهی مشتق از ماهی‌های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی(خال‌خالی) و قزل‌آلا اغلب برای اثرات ضدالتهابی آن، به‌ویژه در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی وعروقی (CVD) و مبتلایان فشار خون بالا و آرتریت روماتوئید توصیه می‌شود.

به گزارش هلث لاین، ماهی‌های چرب منبع خوبی از دو اسید چرب امگا۳ به نام‌های دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) هستند که بدن انسان به آنها نیاز دارد اما خودش نمی‌تواند آنها را برای خود بسازد.

گرچه ممکن است برای افراد سالم استفاده از روغن ماهی در کمک به پیشگیری از بیماری ایده خوبی به نظر برسد، اما نتایج یک مطالعه بزرگ و طولانی‌مدت که اخیراً در مجله «بی‌ام‌جی مدیسین» (BMJ Medicine) منتشر شده، نشان می‌دهد که ممکن است این‌طور نباشد. محققان دریافتند که استفاده منظم از روغن ماهی ممکن است خطر ابتلای افراد سالم به بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد.

با این حال، استفاده منظم از این مکمل‌ها به کند کردن پیشرفت عوارض قلبی و عروقی موجود و همچنین به کاهش خطر مرگ در افراد مبتلا به این عوارض کمک می‌کند. محققان برای انجام این تحقیق اطلاعات مربوط ۴۱۵ هزار و ۷۳۷ نفر را از سامانه اطلاعات بهداشتی بیوبانک بریتانیا دریافت کردند. بیش از نیمی (۵۵ درصد) از شرکت‌کنندگان زن بودند و سن آنها بین ۴۰ تا ۶۹ سال بود. اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مورد سلامت افراد، شامل استفاده آنها از مکمل‌های روغن ماهی و دریافت رژیم غذایی از ماهی‌های روغنی و غیرروغنی بود. سلامت این افراد تا زمان مرگ یا پایان زمان مطالعه در مارس ۲۰۲۱ پیگیری شد.

حدود یک‌سوم از مشارکت‌کنندگان که اکثر آنها مسن‌تر، سفیدپوست و زن بودند، گفتند که از مکمل‌های روغن ماهی به طور منظم استفاده می‌کنند. در میان افرادی که در شروع مطالعه هیچ عوارض قلبی و عروقی شناخته‌شده‌ای نداشتند، استفاده منظم از مکمل‌های روغن ماهی با ۱۳ درصد افزایش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و ۵ درصد خطر بیشتر در معرض سکته قلبی قرار داشتند مرتبط بود.

بیماران قلبی مکمل روغن ماهی بخورند

با این حال، آن دسته از مصرف‌کنندگان دائمی روغن ماهی که در ابتدای مطالعه عوارض قلبی و عروقی داشتند، ۱۵ درصد کمتر در معرض خطر تبدیل فیبریلاسیون دهلیزی به حمله قلبی قرار داشتند و ۹ درصد کمتر در معرض خطر پیشرفت نارسایی قلبی منتهی به مرگ بودند.

دکتر مایکل او مک‌کینی، در این باره توضیح داد که اسیدهای چرب امگا۳ موجود در مکمل‌های روغن ماهی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و مشخص شده‌ که هم اثرات ضدالتهابی و هم اثرات کاهش چربی دارند.

او گفت: در افراد مبتلا به عوارض قلبی و عروقی، این خواص می‌تواند پلاک‌های آترواسکلروتیک و سطوح تری‌گلیسیرید را پایین بیاورند و عملکرد اندوتلیال را بهبود بخشند و در نتیجه عوارض جانبی قلبی و عروقی را کاهش دهند.

مک‌کینی خاطرنشان کرد، با این حال، زمانی که افراد از سلامت خوبی برخوردار هستند، وضعیت چندان ساده نیست. او در این باره گفت: مزایای بالقوه این قرص‌ها در دوزهای بالای امگا۳ می‌تواند در افرادی که خطرات بیماری قلبی عروقی قابل توجهی ندارند، خطر خونریزی را افزایش دهد. به گفته مک‌کینی، مصرف مکمل‌های روغن ماهی در زمانی که سالم هستید می‌تواند منجر به عدم تعادل اسیدهای چرب شود، که شاید به طور ناخواسته خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

دکتر سارا بونزا، پزشک خانواده نیز در این باره گفت: عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که روغن ماهی ممکن است خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، اختلال ریتم قلب مرتبط با خطر سکته قلبی را در افراد سالم افزایش دهد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها