کد خبر: 657293
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۷ ۱۴:۱۵:۵۸
| |

ماجرای دپوی ۳ ماهه سرم در کشور چیست؟

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در مورد تامین سرم در سال ۱۴۰۲ نیز گفت: نه تنها کشور دچار کمبود سرم‌های تزریقی نشد بلکه در حال حاضر دپو قریب به سه ماه از سرم در کشور موجود است.

ماجرای دپوی ۳ ماهه سرم در کشور چیست؟
کد خبر: 657293
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۷ ۱۴:۱۵:۵۸

محمد پیکانپور، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: «در سال ۱۴۰۲ جهت تأمین بهتر دارو‌های بیماران خاص، ضمن افزایش حمایت‌ها در جهت داخلی سازی تولید این محصولات، رایزنی‌های گسترده‌ای با شرکت‌های بین‌المللی دارویی به منظور تسهیل تأمین دارو‌های بیماران خاص انجام شد.»

به گزارش ایسنا، او تصریح کرد: سال گذشته با هماهنگی و رایزنی‌های صورت گرفته با مدیران عامل شرکت‌های بین المللی به منظور تسهیل تامین دارو‌های بیماران خاص نظیر برخی از فاکتور‌های خونی، دارو‌های شیمی درمانی، دارو‌های پیوند، انسولین‌های قلمی و دارو‌های ام اس، هماهنگی‌های فشرده‌ای صورت گرفت.

 وی افزود: همچنین به منظور ترخیص کالا‌های دچار کمبود مانند کتامین، پروپوفول، IVIG و سرم باقی مانده در گمرکات کشور نیز هماهنگی‌های مناسبی با این نهاد صورت گرفته و خوشبختانه روند ترخیص با سرعت بیشتری محقق شد.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در مورد تامین سرم در سال ۱۴۰۲ نیز تصریح کرد: با افزایش ظرفیت تولید، افتتاح خطوط جدید تولید سرم و واردات همزمان سرم، وضعیت تامین این اقلام به نسبت مدت مشابه بهبود چشمگیری یافت و همزمان با گرمای تیر و مرداد سال گذشته، ایام اربعین حسینی و دو پیک شیوع آنفلونزا و سوش‌های جدید کرونا، نه تنها کشور دچار کمبود سرم‌های تزریقی نشد بلکه در حال حاضر دپو قریب به سه ماه از سرم در کشور موجود است.

به گفته وی، در سال ۱۴۰۰ ماهانه ۹ تا ۱۱ میلیون سرم مصرف شده بود که طی یک سال گذشته ۲۴۳.۵ میلیون سرم تامین و در آبان ۱۴۰۲ رکورد تامین ۲۶ میلیون در ماه شکسته شد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها