کد خبر: 655873
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۴ ۱۲:۳۰:۴۶
| |

ادعای جدید سازمان منابع طبیعی: تنها ۳۰ اصله درخت در الیمالات قطع شده!

سازمان منابع طبیعی اعلام کرد که تنها ۳۰ اصله درخت در الیمالات قطع شده است.

ادعای جدید سازمان منابع طبیعی: تنها ۳۰ اصله درخت در الیمالات قطع شده!
کد خبر: 655873
|
۱۴۰۳/۰۱/۱۴ ۱۲:۳۰:۴۶

سازمان منابع طبیعی اعلام کرد که تنها ۳۰ اصله درخت در الیمالات قطع شده است.

به گزارش ایرنا، به دنبال اخبار منتشره در رسانه‌ها طی روزهای اخیر پیرامون منطقه‌ الیمالات شهرستان نور در استان مازندران و بروز برخی ابهامات در این‌ خصوص، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور روز پنجشنبه توضیحاتی به منظور رفع ابهامات ارائه کرد.

در توضیحات این سازمان آمده است: در منطقه الیمالات، در محدوده‌ مربوط به ایجاد پارکینگ در حریم خطوط برق فشار قوی، تخلفاتی از قبیل خاکبرداری و خاکریزی، پاکتراشی تعدادی نهال و قطع ۳۰ اصله درخت از طرف سرمایه‌گذار حوزه گردشگری (که تاکنون در عرصه های جنگلی تجربه سرمایه گذاری نداشته) به دلیل عدم آگاهی از قوانین جاری رخ داده است که با تنظیم صورتجلسه تخلف توسط کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور و ورود بهنگام دادستان شهرستان نور و دستور دادستان مرکز استان، سرمایه‌گذار مربوطه موظف به بازگرداندن فضای مورد اشاره به وضعیت سابق و جبران خسارت‌های وارده شده است.

سازمان منابع طبیعی کشور در این اطلاعیه می افزاید: سرمایه گذار این طرح گردشگری به منظور جبران نهال های از بین رفته پیشنهاد غرس ۵ هزار اصله نهال با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان مازندران در عرصه های مناسب را داده است.

طبق این اطلاعیه، بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه اقدامات انجام شده خارج از مسئولیت دولت از جمله شرکت آب منطقه ای مازندران و خارج حریم سد بوده و این شرکت مسئولیتی در این خصوص نداشته و مجوزی صادر نکرده است.

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره حواشی ایجاد شده برای قطع درختان نیز با تاکید بر اینکه شبهات مربوط به قطع ۴ هزار درخت تکذیب می شود، توضیح داده است: بررسی ها حاکی از آن است که تعداد ۳۰ اصله درخت با قطر بیشتر از ۱۰سانتی متر قطع شده که متخلف متعهد به جبران آن و کاشت ۵ هزار درخت جایگزین شده است.

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از همدلی و همراهی همه دولتمردان، دستگاه قضایی کشور بویژه دادستان مرکز استان مازندران و اصحاب رسانه که صادقانه در راستای حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی قلم می زنند و همچنین از هم‌ میهنان شریف که مصداق بارز مشارکت مردم در نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی و انفال می باشند، قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، خبر قطع چهار هزار اصله درخت در منطقه گردشگری الیمالات واقع در مسیر جاده چمستان - نور در غرب مازندران در روزهای گذشته ابتدا در فضای مجازی مطرح شد. بر این اساس اواخر سال گذشته، حدود ۱.۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی منطقه الیمالات شهرستان نور به بهانه ایجاد پارکینگ برای طرح گردشگری تخریب و طی آن حدود سه هزار اصله نهال جنگلی قطع شد که در این خصوص با تشکیل پرونده قضایی، ضمن پلمب پارکینگ و باجه غیرقانونی دریافت وجه، دستور برخورد با متخلفین و متهمین از سوی دادستان مرکز مازندران صادر شد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها