کد خبر: 643626
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۰ ۰۶:۲۰:۰۰
| |

چشمان شما در خطرند؛ معایب استفاده زیاد از تلفن همراه

استفاده زیاد و طولانی مدت از تلفن همراه این‌روزها یک معضل همه‌گیر در سراسر دنیا است که می‌تواند مضرات متعددی برای سلامت داشته باشد.

چشمان شما در خطرند؛ معایب استفاده زیاد از تلفن همراه
کد خبر: 643626
|
۱۴۰۲/۰۹/۲۰ ۰۶:۲۰:۰۰

تلفن های همراه در زندگی روزمره ما جایگاه ویژه ای دارند، اما استفاده بیش از حد از آن ها می تواند عوارض جانبی منفی برای سلامتی چشم ما داشته باشد. در این مطلب به چند مورد از این معایب اشاره می کنیم:

1. خشکی چشم: نور آبی صفحه نمایش تلفن همراه، غدد اشکی را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث خشکی چشم می شود. سوزش، خارش و احساس وجود جسم خارجی در چشم از علائم شایع این مشکل هستند.

2. خستگی چشم: تمرکز طولانی مدت روی صفحه نمایش کوچک، عضلات چشم را خسته می کند و منجر به درد و سوزش چشم می شود. تاری دید، دوبینی و اشک ریزش نیز از دیگر عوارض خستگی چشم هستند.

3. اختلال خواب: نور آبی ساطع شده از تلفن همراه می تواند تولید ملاتونین، هورمون خواب، را مختل کند و باعث اختلال در خواب شود. این امر می تواند به بی خوابی، خستگی روزانه و کاهش تمرکز منجر شود.

4. سردرد و سرگیجه: خستگی چشم و نور آبی صفحه نمایش می تواند باعث سردرد و سرگیجه شود. این مشکل در افرادی که به میگرن مبتلا هستند، شدیدتر می باشد.

5. مشکلات گردن و کمر: نگه داشتن سر خمیده برای مدت طولانی در هنگام استفاده از تلفن همراه می تواند منجر به درد گردن و کمر شود. این وضعیت همچنین می تواند به بدتر شدن قوز کمر نیز منجر شود.

6. اعتیاد به تلفن همراه: استفاده بیش از حد از تلفن همراه می تواند منجر به اعتیاد شود که ترک آن دشوار است. این اعتیاد می تواند بر روابط اجتماعی، کار و تحصیل تأثیر منفی بگذارد.

برای حفظ سلامت چشم ها، توصیه می شود از قانون 20-20-20 پیروی کنید. به این معنی که هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه به یک شیء 20 فوت دورتر نگاه کنید تا چشم ها استراحت کنند. همچنین، استفاده از فیلترهای نور آبی و تنظیم روشنایی صفحه نمایش می تواند به کاهش عوارض جانبی استفاده از تلفن همراه کمک کند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها