کد خبر: 642165
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۲:۴۰:۰۰
| |

ماجرای بیماری تنفسی شایع شده در چین؛ هنوز جزئیاتی از این بیماری منتشر نشده

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هنوز جزئیاتی از بیماری تنفسی شایع شده در چین منتشر نشده است، گفت: تاکنون دولت چین اعلام کرده که برآورد اولیه نشان می‌دهد که پس از رفع محدودیت‌های کرونایی و کاهش رعایت پروتکل‌ها، ویروس‌های تنفسی در کودکان شایع شده است.

ماجرای بیماری تنفسی شایع شده در چین؛ هنوز جزئیاتی از این بیماری منتشر نشده
کد خبر: 642165
|
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۲:۴۰:۰۰

شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شد از اواسط آبان ماه بروز آنفلوانزا افزایش یابد و در آذر ماه به اوج برسد، گفت: امسال این اتفاق دو هفته زودتر آغاز شد و از هفته گذشته موارد آنفلوانزا افزایش یافته و به حدود ۲۰ درصد موارد سرماخوردگی‌ها رسیده است. انتظار داریم که نهایتا سیر افزایشی بیماری تا اواخر آذر کند شود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در تابستان ۳۰ درصد افراد دارای علائم سرماخوردگی کشور مبتلا به کرونا بودند ، اما الان زیر ۵ درصد موارد سرماخوردگی کرونا هستند.

هنوز هم فرصت برای تزریق واکسن آنفلوانزا وجود دارد

عرشی ادامه داد: پیش بینی می‌کردیم امسال بیماری کمی نسبت به گذشته شدیدتر باشد که این اتفاق رخ داد. از طرفی سیستم بررسی و دیده‌وری را با همکاری انستیتو پاستور و تعدادی از دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی کردیم و از سرتاسر کشور نمونه‌هایی از موارد بیماری‌های تنفسی سرپایی و بستری جمع‌آوری می‌شود و در سایت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام می‌شود. در عین حال موارد آنفلوانزا به سازمان‌های جهانی نیز گزارش می‌شود.

به گفته وی از افرادی که به دلیل کرونا و آنفلوانزا بستری می‌شوند دو سوم موارد مبتلا به آنفلوانزا هستند و کمتر از یک سوم کرونا و مابقی درگیری‌های ریوی هستند.

او ادامه داد: متاسفانه علی‌رغم تاکیدات ما بر اهمیت تزریق واکسن اما عمده بستری‌ها مربوط به افراد واکسن نزده و بیماران مزمن است هرچند که هنوز هم فرصت برای تزریق واکسن آنفلوانزا وجود دارد.

آنفلوانزای پرندگان تاکنون در کشور شناسایی نشده است

وی به شناسایی نوع H5N1 آنفلوانزای پرندگان در جهان اشاره کرد و گفت: آنفلوانزای پرندگان تاکنون در کشور شناسایی نشده است اما این نوع از آنفلوآنزا در پرندگانی که به صورت گذری از کشور عبور می‌کنند گزارش شده است و برخی مرغداری‌های سنتی و صنعتی نیز گرفتار شده‌اند که سازمان دامپزشکی در حال کنترل این موارد است اما مورد ابتلای انسانی از آن تاکنون گزارش نشده است.

عرشی با اشاره به اخباری مبنی بر نگرانی سازمان جهانی بهداشت از شیوع بیماری تنفسی در چین، تاکید  کرد: اخیرا سازمان جهانی بهداشت به چین اعلام کرده که افزایش موارد بیماری‌های تنفسی را باید با جزییات به این سازمان ارائه کند. هنوز جزئیاتی از بیماری شایع شده تنفسی در چین منتشر نشده است و دولت چین اعلام کرده که برآورد اولیه نشان می‌دهد که پس از رفع محدودیت‌های کرونایی و کاهش رعایت پروتکل‌ها، ویروس‌های تنفسی در کودکان شایع شده است.

ادامه دارد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها