داستان کمبود معلم در مدارس کشور ادامه دارد؛ درخواست از زنان خانه‌دار برای تدریس به دانش‌آموزان!

روزنامه اعتماد نوشت: چندین هزار کلاس درس بدون معلم مانده و در برخی موارد بعضی از والدین و در چندین مورد زنان خانه‌دار به درخواست ریاست مدرسه، کار مدیریت کلاس و به اصطلاحی معلمی را برعهده گرفتند.

داستان کمبود معلم در مدارس کشور ادامه دارد؛ درخواست از زنان خانه‌دار برای تدریس به دانش‌آموزان!
کد خبر: 638140
|
۱۴۰۲/۰۸/۰۶ ۱۹:۲۰:۰۱

«آن دوستانی که اکنون ما را نقد می‌کنند، خودشان می‌دانند چه کار کردند. پذیرش دانشگاه فرهنگیان را به زیر ۴۰۰۰ نفر آوردید. ما هم نمی‌خواهیم بگوییم شما چقدر به مردم جفا کردید. لااقل شما دیگر سکوت کنید و این کم‌توجهی به دانشگاه فرهنگیان تا یک زمانی یک ناترازی ایجاد کرد که اکنون معادل منهای ۷۹ هزار معلم است.»؛ این بخشی از سخنان همین دو روز پیش وزیر کنونی آموزش و پرورش ایران است که عملکرد کوتاهش در این وزارتخانه فریاد و انتقاد بسیاری را به همراه داشته چه از منتقدان دولت کنونی و چه حتی حامیان آن.

به گزارش اعتماد، خلاصه ماجرا این است که امسال کمبود معلم در مدارس ایران کار را به جایی رسانده که چندین هزار کلاس درس بدون معلم مانده و در برخی موارد و براساس اطلاعات مخاطبان در تماس با «اعتماد»، بعضی از والدین و در چندین مورد زنان خانه‌دار به درخواست ریاست مدرسه، کار مدیریت کلاس و به اصطلاحی معلمی را برعهده گرفتند. این مساله حالا به سطح بالای تصمیم‌گیری و قانونگذاری کشور هم کشیده و از یک ‌طرف مجلس و از طرفی دیگر هم سران سه قوه در هفته گذشته به این موضوع ورود کرده و تلاش کردند مشکل را به شیوه خود حل کنند هر چند که تازه‌ترین خبرهای رسمی همچنان از کمبود چندین هزار معلم حکایت دارد.

«سیدجواد حسینی»، وزیر پیشین آموزش و پرورش در این یادداشت تازه به ریشه این مساله پرداخته و ادعای تازه وزیر آموزش و پرورش را بررسی کرده است. اگرچه این یادداشت تا حد فراوانی مساله را ریشه‌یابی و وضعیت را شفاف می‌کند، اما «اعتماد» در روزهای آتی گفت‌وگو و یادداشت‌هایی از صاحب‌نظران این حوزه و همچنین وزرای پیشین آموزش و پرورش را بازتاب خواهد داد.

کمبود معلم؛ مقصر کیست؟ موثر کدام است؟

در فضای جامعه و شبکه‌های اجتماعی این روزها، دو مساله آموزش و پرورش یک کلاس‌های بدون معلم و دوم تعطیل کردن مدارس به دلیل عدم انجام ماموریت‌شان که در بیان آقای پناهیان مطرح شده بود، دست به دست می‌چرخد که سعی خواهم کرد طی دو یادداشت این دو موضوع را تحلیل کنم. ابتدا در خصوص کمبود معلم خصوصا با توجه به نقشی که کیفیت معلم در ارتقای کیفیت مدرسه و نظام تعلیم و تربیت ایفا می‌کند، توضیح خواهم داد پژوهش‌های بین‌المللی در حوزه آموزش و پرورش نشان می‌دهد نقش معلم در کیفیت آموزش و پرورش و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان نقش اساسی و اول را داراست. جان هتی، مدیر موسسه پژوهش در دانشگاه ملبورن استرالیا و یکی از موثرترین افراد دنیا در تعلیم و تربیت با بررسی ۱۵ ساله و مطالعه بیش از ۵۰۰۰ پژوهش که حدود ۲۴۰ میلیون دانش‌آموز و انواع نظام‌های آموزش و پرورش را بررسی کرده بود با روش تحلیل عاملی ١۵٩ عامل موثر در کیفیت عملکرد دانش‌آموزان را بررسی کرد.

نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد سه عامل اصلی که در کیفیت نظام تعلیم و تربیت نقش موثری دارند، عبارتند از: اتخاذ رویکردی از آموزش با محوریت علم، ذهن و مغز و تربیت، توجه به فلسفه علوم و دانش و کیفیت معلمین. در این میان کیفیت معلمین با فاصله زیاد از بقیه عوامل اصلی‌ترین عامل موثر در عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان محسوب می‌شود .به همین دلیل معلمان را کارگزاران اصلی توسعه و تحول جامعه می‌نامند. اکنون کمبود معلم در نظام تعلیم و تربیت ایران آن هم بعد از گذشت یک ماه از سال تحصیلی موضوع مهمی است که فارغ از اینکه کدام دولت و کدام وزیر مقصر است دو نگاه همواره در خصوص تامین معلم وجود داشته است. اولین نگاه تربیت معلمان باکیفیت مثلا در زمان تصدی دکتر مهرمحمدی در دانشگاه فرهنگیان که از صاحب‌نظران تعلیم و تربیت کشورند در مجموع چنین نگاهی وجود داشت که ما نباید کیفیت معلم را فدای به‌کارگیری فله‌ای معلمان کنیم و در نگاه دوم استخدام نیرو و جذب دانشجویان برای تامین معلم و گسترش بی‌رویه دانشگاه فرهنگیان برای تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش نگاه غالب بود.

در دولت اول آقای احمدی‌نژاد به یک‌باره حدود 120 هزار نیروی انسانی باتجربه و توانا با 5 سال ارفاق بازنشسته پیش از موعد شدند و در دولت دوم 160 هزار نیروی شرکتی و نوعا خدماتی با سنین بالا و غیرمعلم و اکثر آنها به استخدام آموزش و پرورش درآمدند. طبیعی است که راه اصولی نگاهی ترکیبی است که در آن هم کیفیت معلم و هم نیاز آموزش و پرورش در نظر گرفته شود، نگاهی که در دوره وزارت دکتر فانی و حاجی‌میرزایی نشانه‌گیری و دنبال شد. اول با گذراندن مصوبه‌ای راهبردی به‌کارگیری هرگونه نیرو جز از مسیر دانشگاه فرهنگیان ممنوع شد (سال 1399مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی)، این مصوبه راه‌هایی که به‌کارگیری نیروهای غیرکیفی و شبه‌معلم را به آموزش و پرورش باز کرده و باعث شده بود قانون به‌کارگیری و استخدام نیرو یازده بار الحاقیه بخورد را بست تا از این منظر کمک بزرگی به به‌کارگیری معلمان کیفی کند.

از سوی دیگر برای پاسخگویی به نیاز آموزش و پرورش دو مسیر دیگر را هم گشود، به‌کارگیری نیرو از طریق آزمون‌های ماده ٢٨ و ١. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دیگر که در صورت قبولی در آزمون پس از گذراندن دوره‌های آموزشی از دانشگاه فرهنگیان به‌کارگیری شوند، چون به قول دکتر فانی پیچیدن یک نسخه واحد برای تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش و منحصر کردن آن به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و منع به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌های مرتبط با آموزش و پرورش یک خطای استراتژیک است، زیرا 1- ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان سالانه 17500 نفر است و نیاز ما بیشتر از این تعداد است. 2- دانشگاه فرهنگیان از اعضای هیات علمی کمی برخوردار است. شاخص هیات علمی با شاخص وزارت علوم فاصله زیادی دارد. 3- فضا و تجهیزات دانشگاه فرهنگیان زیبنده یک مرکز آکادمیک نیست. 4- در بسیاری از شهرها و استان‌ها، فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های معتبر وجود دارند که با جذب آنها و گذراندن دوره یکساله می‌توان از وجودشان بهره برد. در دولت قبل عمده بهره‌برداری از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، از ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان استفاده شد.

همه ساله آزمون این سازمان برای متقاضیان ورود به آموزش و پرورش برگزار می‌شود. دوم مجموعه نیروهایی که قبلا به طریقی غیر از روش‌های مطلوب آموزش و پرورش به‌کار گرفته شده‌اند با شرایطی تعیین تکلیف و تبدیل وضعیت شوند و با این رویکرد ضمن تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، از ظرفیت سایر دانشگاه از مسیر آزمون و گذراندن دوره دانشگاه فرهنگیان برای پاسخ کیفی به نیاز آموزش و پرورش از یک سو و تعیین تکلیف سایر نیروها که مدت‌ها بلاتکلیف و خصوصا با شیوه‌های غیرضابطه‌مند به‌ کار گرفته شده بودند از دیگر سو مشکل کمبود معلم سامان یافته و تدبیر شده بود، اما در عین حال با توجه به نیاز بالای آموزش و پرورش برای خالی نشدن کلاس‌های درس در اول مهر به شکل موقت تا رسیدن به تامین معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی شیوه‌های متفاوت دیگری خصوصا در زمان وزارت دکتر فانی با توجه به تنوع شرایط در کشور پهناور عزیزمان و تفاوت در میزان تحصیلکردگان دانشگاهی و وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و... تجویز و به اجرا گذاشته شد و در دوره‌های بعدی هم جهت رفع مشکل کمبود معلم استمرار یافت .

در برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه هم با اتخاذ رویکرد مدرسه‌محوری (شامل انعطاف‌پذیری، مشارکت‌جویی و تفویض اختیار) از روش‌های متنوع برای آموزش دانش‌آموزان استفاده شده و در طول برنامه ارزشیابی می‌شود. 1-آموزش 80 درصد دانش‌آموزان به صورت سنتی با به حداقل رساندن تنوع مدارس. 2- 15 درصد در مدارس غیردولتی، 3- 2درصد خرید خدمات: خرید ظرفیت مدارس غیردولتی با هدف تعدیل تراکم در کلاس، 4- 2درصد مدارس مشارکتی، عقد قرارداد با موسسین خوشنام مدارس غیردولتی، آورده ما، فضا و تجهیزات، آورده موسس: معلم و مدیر و 5- یک درصد مدارس سرانه‌ای: اعتبار معادل تعداد دانش‌آموزان مدرسه ضرب در سرانه هر دانش‌آموز در دوره‌های گذشته. مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها با آمایش سرزمینی و تحلیل دقیق شرایط وضعیت کلاس‌ها و نیاز به معلم را احصا و با حضور در وزارتخانه با عقد تفاهمنامه‌ای دقیق تامین معلم از طرق گوناگون تضمین می‌شد اینکه کدام شیوه تامین و به‌کارگیری معلم در نظام تعلیم و تربیت مطلوب‌تر است، بحثی پردامنه است که باید توسط متخصصان به بحث گذاشته و تحلیل علمی شود و راه‌های مطلوب شناخته و به اجرا گذاشته شود، اما اینکه یک ماه از سال تحصیلی بگذرد و بیش از ٢۵ هزار کلاس درس بدون معلم باشد نشان از عدم آگاهی و اشراف مسوولان فعلی آموزش وپرورش به مسائل آموزش و پرورش و نیز عدم احاطه ایشان به نظام برنامه‌ریزی در این وزارتخانه پهن پیکر دارد و مطلوب آن است که به جای احاله موضوع به گذشتگان و دولت‌های قبل به فکر چاره‌ای درست و اندیشه‌ای موثر برای جبران مافات باشند.

وزیر محترم آموزش و پرورش اخیرا کلیپی را جهت تنویر افکار عمومی در خصوص کمبود معلم و ساماندهی نیروی انسانی ضبط و پخش کرده‌اند که کمبود معلم و کلاس‌های بدون معلم پس از یک‌ ماه از گذشت سال تحصیلی را اول به‌طور کلی به دولت‌های قبل نسبت داده‌اند و ساماندهی نیروی انسانی را در سال جدید تاریخی‌ترین نامیده‌اند. در این خصوص چند نکته قابل توجه است: اول اینکه به قول خود ایشان افزایش دانش‌آموز و معلم که خلق‌الساعه اتفاق نمی‌افتاد، بنابراین سال گذشته و سالیان گذشته هم با کمبود معلم و افزایش دانش‌آموز مواجه بوده‌ایم ولی پس از یک ماه از سال کلاس بدون معلم نداشته‌ایم به ایشان می‌گویم راست می‌گویید کمبود معلم و افزایش دانش‌آموز خلق‌الساعه روی نمی‌دهد، ‌اما ضعف و بحران مدیریت چرا.

این بحران مدیریت در عدم شناخت درست از تراز نیروی انسانی آموزش و پرورش، عدم پیش‌بینی درست میزان کلاس‌های درسی و عدم شناخت مطلوب میزان بازنشستگی از یک سو و راه‌اندازی کلاس‌های با تراکم ٣۵ نفر و تعطیلی یک‌شبه کلاس‌های دانشجو-‌ معلمانی که دو سال از تحصیل خود را در دوران کرونا گذرانده‌اند و امسال فرصتی بود که جبران کلاس‌های مجازی کنند و فرستادن اولیا و بازنشستگانی که گاه بیش از ده سال از دوران بازنشستگی‌شان گذشته و نیز عدم توزیع مناسب کتب درسی از سوی دیگر نمونه‌هایی از این تاریخی‌ترین ساماندهی است که وزیر محترم از آن سخن به میان آورده‌اند.

خوب است از وزیر محترم بپرسیم علاوه بر این نکاتی که از این ساماندهی تاریخی آوردیم، از نوآوری‌های این نوع مدیریت داهیانه هم برای‌مان بگوید تا چراغ راهی برای آیندگان باشد. ماده ٢٨ و ١ که اجازه می‌دهد از سایر دانشگاه‌ها وفق آزمون و پس از قبولی با گذراندن دوره دانشگاه فرهنگیان نیاز‌های آموزش و پرورش مرتفع شود که از مصوبات همان دولت قبلی است که از نظر شما عامل اصلی کمبود معلم است. استفاده از تمام ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از دوره آقای خنیفر کلید خورد و به انجام رسید که شما حداکثر کارتان اهتمام به همان روش بوده است، روشی که در قالب آن فقط در دوره وزارت دکتر حاجی‌میرزایی ۲۴۰ هزار نیرو به استخدام آموزش و پرورش درآمدند و شما آشکارا و خلاف واقع گفته‌اید بیشترین نیرو را در طول دوران آموزش و پرورش به استخدام در آورده‌اید، خرید خدمات آموزشی را هم حذف کردید دوباره با زحمت برای جبران کمبودهای معلمی مجوزش را از دولت گرفتید و آن را افتخار خود فرض می‌کنید.

این طرح هم که در زمان دکتر فانی شروع شد و استمرار یافت و نزدیک بیست هزار معلم در این قالب به‌ کار گرفته شده‌اند. ادعای دیگر آقای وزیر به‌کارگیری بهترین نیروها در قالب آزمون‌های استخدامی و ماده ٢٨ و ١ است. نمی‌دانم سنجه بهترین نیروها از نظر ایشان چیست، البته به برخی از آنها اشاره کرده‌اند که ۴٠ درصد نیروهای آزمون از دانشگاه‌های معتبر دولتی‌اند در حالی که در تمام دوره‌های قبلی این روش وجود داشته و این نسبت بیشتر از ۵۰ درصد بوده است، اما از سوی دیگر گزینش‌های سخت ایدئولوژیک که منجر به ناکامی بخشی از نیروهای کیفی در استخدام آموزش و پرورش شده‌اند، بسیار وجود داشته است که خسارتی جبران‌ناپذیر برای تعلیم و تربیت ایران به حساب می‌آید. آقای وزیر به عدم استخدام در برخی سال‌های پیشین اشاره کردند که بد نیست فلسفه آن را توضیح دهم. در سال ۱۳۹۳ موضوع ساماندهی نیروی انسانی به عنوان یکی از راهبردهای وزارت آموزش و پرورش مطرح شد و فلسفه وجودی آن بهینه‌سازی و بهروزی نیروی انسانی در آموزش و پرورش بود.

اولا قصد آن بود که میزان نیروهای اداری به آموزشی از بی‌تعادلی خارج شود و ثانیا در آن زمان آمایش سرزمینی انجام و مشخص شد که به عنوان یک شاخص مهم بیش از ۵۰ هزار معلم نیاز داریم و به همین نسبت معلم مازاد داریم. مازاد به این مفهوم که توزیع نامناسب نیروی انسانی از حیث جنس، رشته، منطقه وجود داشت. در برخی مناطق نیروی مازاد داشتیم و در منطقه‌ای دیگر نیاز وجود داشت. در برخی رشته‌ها معلم مازاد و در برخی دیگر به ‌شدت به معلم نیاز وجود داشت. در مناطقی نیروی زن مازاد و در مناطقی دیگر معلم مرد کمبود داشتیم. ساماندهی نیروی انسانی ناظر بر این موضوع بود که با نگاهی بهره‌ورانه این عدم تعادل‌ها را که هزینه‌های اضافی به آموزش و پرورش تحمیل می‌کند به سمت تعادل و بهره‌وری هدایت کنیم. یادم هست با روش‌های متعددی این ساماندهی محقق شد و فقط در استان خراسان رضوی در یک‌سال یکصد هزار ساعت حق‌التدریس کاهش یافت بدون آنکه کلاسی بدون معلم بماند در برخی سال‌ها که معلم کمتر به استخدام در آمد، بهره‌وری نیروی انسانی در قالب طرح ساماندهی به اجرا گذاشته شد.

 

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  چرا از زنان خانه دار ؟یه فراخوان برای حق التریس بدن ببینن چقدر جوان متعهد وتحصیل کرده بیکار میان هم مشکل کمبود معلم وهم مشکل بیکاری جوونا حل می شه بخدا به کم هم راضین همین حق التدریسی که میدن به باز نشسته ها بدن به اونا

  • مهدی توکلی ارسالی در
   سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

   به نظرت با حق التدریس مشکل معیشت حل میشه‌؟معلم رسمی زیر خط فقر هزار جور مشکلات داره سرویس دانش آموزشه اونوقت تو با سالی ی بار حقوق میخوای گذران زندگی کنی؟

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  به گفته ی خود آقای فلاحی نماینده مجلس :کمبود معلم حدود 600هزار تاست حالا گیرم 100هزار تا جذب کرده باشن!
  ما سرباز معلمان زیر نظر دانشگاه فرهنگیان دوره دیدیم و همونجا هم آزمون دادیم همگی لیسانس با کدپرسنلی
  دوره های بدو خدمت و ltmsرو هم گذراندیم،دو با هم گزینشو مصاحبه دفتیم هم در شهرستان هم استان،با چندرغاز در مناطق محروم هم خدمت کردیم!
  ولی کو؟هیچ استخدامی در کار نیست
  اتفاقا همین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بهانه ای شد برای عدم استخدام ما!در حالی که مصوبه شورا الزام آور هم نیست
  متاسفانه الان طرح محمودزاده در مورد تبدیل وضعیت نیروهای غیر رسمی(نهضتی،سرباز معلمان،غیر انتفاعی زیر نظر دولتی،پیش دبستانی،خرید خدمات)که همگی دولتی هستند 5ساله در مجلس و دولت گیر کرده!طرح در اولویت مجلس هست ولی رسیدگی نمیکنند

 • یک ایرانی ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  خب ازدانش آموزانی که درخواست مصاحبه تربیت دبیر داشتن ومجازشون نکردین برامصاحبه ،استفاده کنید شایدمادری سنش بالا باشه واونقد درس نخونده باشه یامادرشاغل باشه ونتونه بهرحال میتونید ازنخبه هاورتبه برترهای سایر دانشگاه هااستفاده کنید

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  تورا خدا برا دبیری تکیل ظرفیت بگذارید😔😔

 • امید ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  با سلام خدمت آقای صحرایی
  لطفا به فکر نیروهای غیرانتفاعی باشید الان به قول خودتان با کمبود معلم مواجه هستیم چرا از این نیروها استفاده نمی کنید غیرانتفاعی رو هم مثل نهضتی ها جذب کنید این ها تدریس را چندین سال هست به خوبی انجام می دهند دوره ضمن خدمت رو هم رفتند لطفا لطفا به فکر این نیروهای دلسوز باشید.همه چشم انتظار هستند ممنون تشکر

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  من با داشتن لیسانس علوم تربیتی گرایش مدیریت بیکارم بعد هی اعلام میکنن کمبود معلم
  این چه سیاستی هست واقعاااااا

 • مریم رحیمی ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام من ۳۲سالمه فارغ التحصیل رشته مهندسی معماری و علاقه بسیار زیادی به تدریس و شغل معلمی دارم چند سالم در خانه تدریس خصوصی انجام داده ام و مایلم حتی یک سال به صورت کاراموز دریک مدرسه کار کنم درصورت رضایت از کارم مشغول له کار بشم ،استان چهار محال و‌بختیاری شهر فارسان

 • محمد ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  وقتی یک میلیون افغانی ثبت نام میکنید باید معلم کم بیارید

 • برنا از اهواز ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  با سلام و ادب لطفا تکلیف مربیان پیش دبستانی ضمیمه مدارس دولتی که سالهاست در خدمت آموزش و پرورش و فرزندان این مرز و بوم هستند مشخص کنید و جذب نمایید اینهمه آموزش و پرورش نیرو داره که با حداقل حقوق.... خوب اینها رو جذب نمایید سپاس

 • ناشناس ارسالی در
  یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام. پس چرا در طی این دوسال معلمان بخاطر بی عدالتی وناراحتی از مدیرانی که یک ساعت تدریس نداشته اند از طریق بند پ همیشه مدیرند چطوری با معلم رفتار می کنند انگار معلم برده ی مدیر است مشکل اساسی بی عدالتی در سیستم است یک مدیر حداقل 4سال مدیر باشد بعد ایشان مثل یک معلم تدریس کنند چه اشکالی دارد تا باعث نشه معلمان زودتر از موعد خدمت خود. بازنشست شوندالان آمار بگیرید از سال قبل تا امروز چند معلم. خودشان را باز نشسته کرده آند بعد می گن معلم کم داریم نمی گویند معلمان هم فرار می گنند

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام من لیسانس جامعه شناسی دارم ،ولی بیکارم.لطفا به فکرکسانی هم که مثل من هیچ سهمیه ای ندارن ،باشید بعدنگید کمبودمعلم داریم.

  • ناشناس ارسالی در
   سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

   خودتم یه زن خانه داری. چرا توهین میکنی؟الان اکثر خانمای خانه دار تحصیلات بالایی دارن و به لطف سیستم غلط آموزش و پروش اتفاقا معلمای خوبین. چون تو خونه با بچه ها کار میکنن. خانم خانه دار لطف کرده که رفته سر کلاس. شما تقصیرو گردن کی میندازی؟

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲

  وای بر این مملکت
  کارمون به جایی رسیده که یک زن خانه دار باید بیاد تدریس کنه... این همه فوق لیسانس و دکتری بیکار داریم.. . برید بمیرید
  من که راضی نیستم از هیچ کدومشون
  من الان فوق لیسانس بیوشیمی دارم.. بیکار نشستم تو خونه...

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲

  بخدا عاشق معلمیم لیسانسم تولد ۶۲ حاضرم مجانی برم سر کار فقط هزینه خیلی کمی در حد کرایه رفت وبرگشتم را بدن چن ساله داخل محلمون بچهایی که درسشون ضعیفن یاد میدم وکمک میکنم تا کلاس چهارم کلا مسلطم چون دوتا بچه داشتم ومجازی بوده یادشون میدادم۰تو را خدا ما را بگیرن بکار فقط عشق بهمعلمی اینقدر باز نشستها استفاده نکنن گناهه گناهه بقیه ارزو به دل باشن

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام چرا به جای زنان خانه دار از فرزندان فارغ التحصیل فرهنگیان باز نشسته که خود عمری رادر مدارس سپری کرده اند استفاده نمی کنید که می تونن تجربیات خود رو به فرزندانشان انتقال دهند ودراین راه کمک حالشان باشن

  • ناشناس ارسالی در
   سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

   بیاد از این دکترا وفوق لیسانها ببرید سر کلاس درس که تموم عمرشون درس خوندن وتوی خونه به امید کار ن والا ثواب داره

 • مصطفی ارسالی در
  سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

  من فوق لیسانس دارم. دبیری شرکت کردم همه مراحل کتبی گزینش و مصاحبه و پزشکی و... رفتم، فقط ۲۰ امتیاز کم آوردم و قبول نشدم

 • ناشناس ارسالی در
  سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

  من مقصرم 🤣

 • مهدی توکلی ارسالی در
  سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

  اینهمه پول گرفتید در آزمون استخدامی این همه پول گرفتید در مصاحبه و نصف نیازتون رو هم نگرفتید خوب چرا از کارنامه سبز ها نمیگیرید احمق ها.یعنی تا این حد عقل ندارید.کارنامه سبز نه از اونایی که نجموعا حد نصاب ۴۷۰ رو آوردن میگرفتید.آخه تا کی خریت

 • پریسا طباطبایی ارسالی در
  سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

  به نظر من اگرازفارغ التحصیلان دانشگاهی برای تدریس ومعلمی استفاده شودهم کیفیت سطح آموزش رابالامیبردهم کمبود معلم جبران میشودمن خودم فارغ التحصیل دانشگاه پیام نورهستم در رشته حقوق واینکه دودانشگاه قبول شدم و به نظر من یکی از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان به دلیل استفاده نکردن از نیروی جوان و دارای تحصیلات دانشگاهی است

 • ناشناس ارسالی در
  سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲

  متاسفانه من علوم تربیتی خوندم و هفت ساله بیکارم. ننگ بر شما و مرگ برشما که جوانها با تحصیلات عالیه بیکارن و شما دنبال معلم میگردید.

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  کلاسهایی ک معلم ندارند ۵تا ۵ فرستادن تو کلاسهای دیگه۰ که معلم نه میرسه به کلاس خودش ن میرسه به اونا ک از کلاس دیگه امدند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها