«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

تایم لاین ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان؛ همه آنچه همگان از آغاز تا امروز گفتند

این گزارش هر شب پیش از نیمه شب به روز خواهد شد

این گزارش مشروح رخدادها و واکنش‌ها درباره ماجرای مسومیت‌های اخیر دانش‌آموزان است که هر شب پیش از نیمه شب به روز خواهد شد.

تایم لاین ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان؛ همه آنچه همگان از آغاز تا امروز گفتند
کد خبر: 601454
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۹ ۱۱:۰۰:۵۲

 گزارش زیر مشروح رخدادها و واکنش‌ها درباره ماجرای مسومیت‌های اخیر دانش‌آموزان است که هر شب پیش از نیمه شب به روز خواهد شد. همه آنچه همگان از آغاز تا امروز گفتند.

 

23 اسفند 1401، سخنگوی قوه قضاییه در نشست هفتگی خود گفت با توجه به این که رخ دادن یا رخ ندادن مسمومیت در مدارس باید توسط آزمایشگاه های تخصصی و سم شناسی مشخص شود، بهتر است به جای عبارت « مسمومیت دانش اموزان» از « بد حالی دانش آموزان» استفاده شود. او البته توضیح نداد که چرا بعد از 114 روز از اولین گزارش مسمومیت دانش آموزان، هنوز نتایجی از آزمایشگاه های مرجع سم شناسی در مورد بررسی نمونه های اخذ شده منتشر نشده است. یک عضو دیگر کمیته ویژه مجلس برای بررسی گزارش های مسمومیت از بازداشت بیش از 100 نفر در پرونده مسمومیت های دانش آموزان خبر داد و گفت عده ای از کسانی که بازداشت شده اند دانش آموزانی بوده اند که قصد شیطنت داشته اند و تذکر دریافت کرده اند. او همچنین ادعا کرد دیگرانی که در رابطه با این پرونده بازداشت شده اند از کسانی هستند که در وقایع پاییز هم نقش داشته اند، و برخی دیگر مرتبط با رسانه ها و سایت های داخلی بودند و اخباری را پخش کردند و به خارج فرستاده اند. آقای اصفری با این حال تاکید کرده که عوامل اصلی در ارتباط با این پرونده هنوز دستگیر نشده اند.

اژه‌ای:اجازه ندهید رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مسمومیت دانش‌آموزان طولانی شود

22 اسفند 1401، محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه از قضات دادگاه‌ها خواست تا اجازه ندهند رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مسمومیت دانش‌آموزان طولانی شود، او در اظهاراتی گفت که ماجراهای اخیر {گزارش های مسمومیت} منجر به بروز اضطراب در مردم و مدارس شده است و خواهان رسیدگی به پرونده عاملان و شفاف شدن نوع کار و انگیزه آنها برای مردم شد. اژه‌ای علاوه بر این تاکید کرد «در ماجرای مدارس شایعات زیادی مطرح است که برخی واقعا بی‌اساس هستند و به دلهره مردم اضافه می‌کنند».

معاون درمان وزارت بهداشت در گزارشی در مورد پرونده گزارش مسمومیت‌های دانش‌آموزان گفت در مجموع 13 هزار دانش‌آموز طی ماه‌های اخیر در مدارس علایم مسمومیت گزارش داده‌اند، از این سیزده هزار نفر، تا روز 21 اسفند حدود 100 نفر همچنان در بیمارستان بستری بوده‌اند اما تمام کسانی که با علائم مسمومیت از مدارس به بیمارستان فرستاده شده‌اند، ظرف مدت کمتر از 9 ساعت از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند. این اظهارات در حالی مطرح شده است که در گزارش‌های متعدد قبلی در شهرهای مختلف مسئولان بهداشتی از بستری ماندن دانش‌آموزان برای ساعت‌های بیشتر از این گفته بودند. در چند مورد گزارش‌های بستری دانش‌آموزان برای اقلا یک شب در بیمارستان منتشر شده است که در توضیح آنها به بیماری‌های زمینه‌ای و نیاز به بررسی‌های بیشتر آزمایش‌ها اشاره شده است.

سرشبکه‌های مسمومیت‌ها در حال شناسایی هستند

21 اسفند 1401، وزیر ارشاد در واکنش به احضار، دستگیری و تشکیل پرونده برای رسانه‌ها و افراد شناخته شده در موضوع اظهارنظر در مورد گزارش‌های مسمومیت دانش‌آموزان گفت آزادی بیان در کشور ما با هیچ جای دیگری قابل مقایسه نیست و با کسانی که خطا می‌کنند طبق قانون برخورد می‌شود. کارگروه حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان که احتمالا نام دوم برای همان کمیته ویژه بررسی موضوع مسمومیت دانش‌آموزان است که در مجلس تشکیل شده، ادعا کرد که «با اقدامات انجام شده مسمومیت‌ها در کشور رو به کاهش است و سرشبکه‌های مسمومیت‌ها در حال شناسایی هستند» رئیس این کارگروه همچنین اعلام کرد که «تعدادی از عاملان مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند تا بتوان به صورت دقیق آمران و عاملان اصلی را شناسایی و به مردم معرفی کرد». پلیس اطلاعات کاشان اعلام کرد که در این شهر «عاملان مزاحمت برای مدارس» شناسایی و دستگیر شدند و مدارکی در ارتباط با جرم از آنها کشف شده است.

مسمومیت دانش‌آموزان توطئه علیه جمهوری اسلامی و سم‌پاشی رادیوهای بیگانه است

20 اسفند 1401، تعداد نامشخصی دانش‌آموز در مدرسه دخترانه دکتر معین شهر آبادان با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. تعداد نامشخصی دانش‌آموز در یک مدرسه در شهر باغملک در استان خوزستان با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند.

ستاد حقوق بشر قوه قضایه در گزارشی اعلام کرد که 10 درصد از گزارش‌های مسمومیت دانش‌آموزان مربوط به استنشاق ماده محرک و 90 درصد آن ناشی از اضطراب بوده است. ایرنا در گفت‌و‌گو با غلامعلی افروز، روانشناس، ادعا کرد که گزارش‌های مسمومیت ناشی از «حساسیت‌های روانشناختی و زیستی است و مسمومیتی در کار نیست».

کوچکی‌نژاد نماینده رشت در مجلس ادعا کرد که مسمومیت دانش‌آموزان توطئه علیه جمهوری اسلامی و سم‌پاشی رادیوهای بیگانه است.

مهدی سعادتی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادعا کرد که عوامل مسمومیت‌ها بازداشت شده و اعتراف کرده‌اند که از طریق فضای مجازی از خارج از کشور هدایت شده‌اند.

وزارت کشور در بیانه‌ای جدیدی اعلام کرد که بیش از 100 نفر در ارتباط با گزارش‌های مسمومیت در کشور بازداشت شده‌اند، در این بیانیه توضیح داده شده که برخی از بازداشت شدگان دانش‌آموزانی هستند که قصد شیطنت و برهم زدن کلاس‌ها را داشته‌اند، و برخی دیگر با آنچه که «انگیزه‌های معاندانه» خوانده شده است به دنبال ایجاد ترس و وحشت در بین مردم بوده‌اند.

چند نفر از جمله یک بلاگر در شهر ارومیه بازداشت شدند

19 اسفند 1401، یک منبع که نام آن اعلام نشده به روزنامه همشهری گفت چند نفر از جمله یک بلاگر در شهر ارومیه در رابطه با گزارش‌های مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند. امام جمعه موقت تهران، گزارش‌های مسمومیت دانش‌آموزان را به برنامه‌ریزی «سران اغتشاش‌گران» نسبت داد.

18 اسفند 1401، پارلمان اروپا اعلام کرد چهارشنبه آینده موضوع مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی را در جلسه خود بررسی خواهد کرد.

اعلام جرم علیه سه فرد و سه رسانه در جریان مسمومیت‌ها

17 اسفند 1401، معاون انتظامی خراسان شمالی گفت که یک نفر در مورد موضوع استفاده از ترقه بد بو در یک مدرسه در بجنورد بازداشت شده، و دانش آموزی که از این ترقه استفاده کرده تذکر گرفته است. وزارت اطلاعات در بیانیه ای در مورد مسمومیت های دانش آموزان گفت این وزارت خانه از آغاز روند گزارش های مسمومیت پیگیر ماجرا بوده است اما چون امکان تعمیم موراد کشف شده به کل گزارش ها وجود نداشته در اطلاع رسانی در این مورد تامل کرده است و از مردم خواست در این مورد به گزارش رسانه های بد سابقه توجه نکنند و اخبار را از مراجع رسمی دنبال کنند. سازمان ملل اعلام کرد تیم های کشوری این سازمان در ایران برای بررسی سریع و دقیق واقعیت ماجرای مسمویمت دانش آموزان اعلام آمادگی کرده اند. دکتر محمدرضا هاشمیان که قبلا گفته بود دسترسی به موادی که باعث بروز مسمومیت شده است برای افراد عادی ممکن نیست، در یک پست اینستاگرامی گفت که مشاهدات عینی و تحقیقات بالینی نشان می هد که 90 درصد مسمویمت دانش آموزان ناشی از استرس و هیستری است نه استنشاق ماده سمی.

دادستان تهران اعلام کرد که در مورد گزارش‌های مسمومیت علیه صادق زیباکلام، رضا کیانیان، آذر منصوری، روزنامه‌های شرق و هم‌میهن و سایت خبری رویداد 24 اعلام جرم کرده و برای آنها پرونده قضایی تشکیل داده است.

وقتی هنوز عامل مسمومیت ماده بد است نه سمی!

16 اسفند 1401، تعداد نامشخصی دانش آموز در دو دبیرستان فرزانگان و شهدای والفجر در نی‌ریز فارس گزارش مسمومیت دادند. 11 دانش آموز در علی آباد کتول، دو دانش آموز و یک معلم در شهر رامیان در استان گلستان با گزارش مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 43 دانش آموز در سه مدرسه علوی، آرمیتا و الزهرا یاسوج با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. دبیر علمی کمیته بررسی علل مسمومیت دانش آموزان استفاده از ماده سمی در مدارس را « منتفی» دانست و گفت عامل مسمومیت ها یک ماده «محرک» است نه یک ماده سمی. سازمان نظام پزشکی در بیانیه ای مسموم کردن دانش آموزان را محکوم کرد و آمادگی خود را برای کمک به بررسی مساله اعلام کرد. رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت تا کنون در مورد مسمومیت ها بازداشت نشده است.

داعش و مسمومیت دختران ایرانی

بادامچیان دبیرکل موتلفه اسلامی مسمومیت دانش آموزان را به گردن « کسانی که داعش را راه انداخته اند» منسوب کرد و گفت « قطعا چنین کاری از سازمان مجاهدین بر می آید». رییس کل دادگستری البرز از تشکیل شعب ویژه برای رسیدگی به مسمومیت های دانش آموزان در دادگستری این استان خبر داد. وزیر کشور از دستگیری تعدادی از عاملان مسمومیت دانش آموزان در برخی استان ها خبر داد. معاون امنیتی وزیر کشور گفت در پنج استان افرادی در پرونده مسمومیت دانش اموزان بازداشت شده اند اما بازداشت شدگان از کادر مدرسه نیستند. در بیانیه شماره سه وزارت کشور در مورد مساله مسمومیت ها اعلام شد که وزارت اطلاعات، اطلاعات نیروی انتظامی و سپاه در شش استان خوزستان، آذربایجان غربی، فارس، کرمانشاه، خراسان و البرز چند نفر را در مورد پرونده مسمومیت ها بازداشت کرده اند. استاندار خراسان رضوی گفت طی سه روز گذشته 400 دانش آموز در 23 مدرسه در هشت شهر این استان علایم مسمومیت گزارش کرده اند و همزمان گفت که مسمومیت دانش آموزان منشا جدی ندارد. ارتباط فوت دانش آموزی به نام اسرا عباس نژاد در دیوان دره، با گزارش های مسمومیت دانش آموزان تکذیب شد. معاون امنیتی وزارت کشور که پیشتر گفته بود در رابطه با گزارش های مسمومیت عده ای بازداشت شده و برخی «غیر معادنان» ارشاد شده اند، توضیح داد و گفت « برخی از دانش آموزان به واسطه ماجراجویی، با استفاده از موادی که در بازار پیدا می شود تلاش کردند کلاس ها را تعطیل کنند که پس از شناسایی تذکر گرفتند».

تاکید رهبری درباره مسمومیت‌ها؛ جنایت بزرگ و غیرقابل اغماض

15 اسفند 1401، رهبری در حاشیه مراسم روز درخت کاری با اشاره به موضوع مسمومیت دانش آموزان از مسئولان خواستند که این موضوع را با جدیت دنبال کنند و گفتند که در صورت عمدی بودن این مساله، « این یک جنایت بزرگ و غیرقابل اغماض» است. 30 دانش آموز یک دبیرستان دخترانه در قوچان، با گزارش مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 16 دانش آموز و یک معلم در دبیرستان های شهید مدنی و شهید امامیان در نیشابور با علایم مسمومیت به بیمارستان اعزام شدند، یکی از این مدارس، روز گذشته هم 37 دانش آموز را با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده بود. تعداد نامشخصی دانش آموز در یکی از مدارس شهر لار با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 49  دانش آموز در دو مدرسه در شهرهای همدان و ملایر با علایم مسمویمت راهی بیمارستان شدند. 13 دانش آموز یک کلاس در مدرسه شاهد شهیده مقبل در سنندج با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. در سه شهر دشت آزادگان، صدون و اندیمشک، در خوزستان 93 دانش آموز با گزارش مسمومیت در بیمارستان بستری شدند. 88 دانش آموز در دوگنبدان، 23 دانش آموز در دهدشت، و 18 دانش آموز در یاسوج در استان کهکیلویه و بویر احمد با علایم مسمومیت در بیمارستان پذیرش شدند. محسنی اژه ای عوامل «مسمومیت دانش آموزان» را « مفسد فی الارض» خواند و گفت هر کسی که به نحوی در این مسمومیت ها دخالت داشته باشد به اشد مجازات می رسد. اداره آموزش و پرورش استان تهران در جلساتی با مدیران مدارس ان ها خواست در صورت گزارش مسمومیت دانش آموزان در مدرسه شیرینی پخش کنند، و از صحبت با رسانه ها و خروج دانش آموزان از مدارس جلوگیری کنند. ارتباط فوت یک دانش آموز پسر در شهر کاشمر با گزارش های مسمومیت دانش آموزان تکذیب شد. فوت یک دانش آموز در شیراز، در ارتباط با گزارش های مسمومیت در مدارس تکذیب شد. آموزش و پرورش اصفهان گزارش روز گذشته در مورد مسمومیت در یکی از مدارس این شهر را به انتشار گاز فلفل نسبت داده و آن را تکذیب کرد. اصفری عضو کمیته بررسی مسمومیت های دانش آموزان در مجلس گفت تا روز 14 اسفند، 25 استان، 230 مدرسه و بیش از پنج هزار دانش آموز درگیر گزارش های مسمومیت شده اند. رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گزارش های مسمومیت را « کارزار جهانی منزوی کردن ایران، و پروژه صهیونیستی القای مسمومیت» نامید. اولین گزارش از نتایج بررسی مسمومیت های دانش آموزان توسط وزارت بهداشت منتشر شد، در این گزارش تصریح شده است که « ماده محرک استنشاقی است اما ماده اصلی ایجاد کننده مسمومیت ممکن است جامد باشد.» در این گزارش آمده است که گزارش های مسمومیت را باید به سه دسته تقسیم کرد، گروهی که در مدارس انها ماده محرک دیده شده است، گروهی که با ماده محرک ارتباط داشته اما دچار مسمومیت نشدند بلکه به دلیل اضطراب دچار علایم مسمومیت شدند و گروهی که در مدارس انها  هیچ ماده محرکی پیدا نشده اما به دلیل گزارش های منتشر شده دچار اضطراب شده اند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت میانگین سنی افرادی که با گزارش مسمومیت به بیمارستان مراجعه کرده اند 15 سال است و توصیه کرد که ماسک در مدارس اجباری شود.

مسمومیت گسترده در تبریز

14 اسفند 1401، 72 دانش آموز در تبریز با علایم مسمویمت در بیمارستان بستری شدند. تعداد نامعلومی دانش آموز در مدرسه دخترانه شاهد اصفهان با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. تعداد نامعلومی دانش آموز در دو مدرسه ابتدایی و دبیرستان در شهر زنجان به علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. 29 دانشجور دختر یک خوابگاه دانش گاه فنی و حرفه ای در شهر ارومیه با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 37 دانش آموز دیگر در تبریز با علایم مسومیت در بیمارستان بستری شدند. 46 دانش آموز از دبیرستان شاهد نرجس و یک ابتدایی مختلط در روستای گلی در شهر بجنورد با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. 15 دانش آموز در یک مدرسه غیرانتفاعی در ابیک به علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت در مناطق مختلف استان خوزستان 312 دانش آموز با علایم مسمومیت در بیمارستان بستری شده اند. 10 دانش آموز در مدرسه ای در ایوان استان ایلام با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند، تا ساعت شش عصر امروز تعداد دانش آموزانی که در خوزستان با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند به 700 نفر رسید، مسمومیت ها در اهواز، رامهرمز، ماهشهر، امیدیه، سربندر، و آبادان گزارش شد. در سه مدرسه دخترانه در مشهد و نیشابور جمعا 100 دانش آموز با علایم مسمومیت به بیماستارن منثل شدند. 26 دانش آموز در دو مدرسه درشهرهای یاسوج و سی سخت با گزارش علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. 40 دانش آموز در قزوین بر اثر آنچه معاون امنیتی استاندار قزوین استنشاق گاز فلفل نامیده است با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.17 دانش آموز، 15 پسر و 2 دختر در مدارس خرم آباد با گزارش مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. 3 دانش آموز در قم با علایم مسمومیت در بیمارستان بستری شدند. وزیر بهداشت بابت « نگرانی اولیای دانش آموزان در مساله مسمومیت دانش آموزان» عذرخواهی کرد و گفت در این مور منتظر اعلام نتیجه از سوی نهادهای ذی ربط هستیم. معاون امنیتی وزیر کشور طراحان مسمومیت دختران دانش آموز و شعار زن، زندگی، آزادی را یکی دانست و هدف اصلی آن را ایجاد ناامنی روانی، تعطیلی مدارس، و اتهام زنی به نظام توصیف کرد. اولین جلسه کمیته بررسی دلایل مسمومیت دانش آموز که قالیباف دستور تشکیل آن را داده بود برگزار شد و قرار شد نمایندگانی از سازمان پدافند غیرعامل، وزارت خانه های بهداشت، کشور، آموزش و پرورش، و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی به مجلس بیایند و به کمیته توضیح دهند. خبرگزاری فارس در گزارشی مقصر مسمومیت ها را « شیطنت دانش آموزان» خواند. سخنگوی دولت در توییتی، گزارش های مسمویمت را « القای ناامنی» خواند. فرمانده سپاه کرمانشاه گفت در موضوع مسمومیت دانش اموزان در این استان سرنخ هایی به دست آمده و نتایج بررسی ها در آینده عنوان خواهد شد. سید علی پور طباطبایی، از مدیران سایت خبری « قم نیوز» که از اولین روزهای گزارش مسمویمت در مدارس قم درحال پیگیری موضوع بود بازداشت شد.

استانداری اردبیل گزارش های مسمویت را « حمله بیولوژیکی» نامید

13 اسفند 1401، 70 نفر در هفتکل خوستان با علایم مسومیت به بیمارستان منتقل شدند. 37 دانش آموز در یک مدرسه در شهر کوار در استان فارس با علایم مسمویمت راهی بیمارستان شدند، تعداد نامشخصی از دانش آموزان دو مدرسه دخترانه در همدان و کبودرآهنگ در استان همدان با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 30 دانش آموز مدرسه شاهد نورالزهرا در ارومیه با علایم مسمویمت راهی بیمارستان شدند. تعداد نا مشخصی دانش آموز در یک مدرسه در اسلام آباد کرج با علایم مسمویمت راهی بیمارستان شدند.  29 دانش آموز دبیرستان ولی عصر در شهر زنجان با علایم مسمومیت به بیمارستان اعزام شدند. تعداد نامشخصی دانش اموز در مدرسه ام‌ابیها در اسلام شهر با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. 12 دانش آموز در سه مدرسه جوادالائمه، فرزانگان و هاجر در بهارستان با علایم مسمومیت به بیماستان فرستاده شدند. 60 دانش آموز در مدرسه امامت پاکدشت علایم مسمویمت گزارش کرده به بیمارستان فرستاده شدند. 8 دانش آموز یک مدرسه دخترانه در محلات اراک با علایم مسمومت به بیمارستان فرستاده شدند. 23 دانش آموز مدرسه حضرت مریم در بروجرد با علایم مسومیت به بیمارستان رفتند. در دبستان دخترانه سپهر مصباح در کرمانشاه تعداد نا مشخصی دانش آموز علایم مسمومیت گزارش کرده و به مراکز درمانی فرستاده شدند. 49 دانش آموز یک مدرسه دخترانه در تبریز و باسمنج به علایم مسمویمت به بیمارستان فرستاده شدند. تعداد نامشخصی  دانش آموز در مدارس شهرهای مشکین شهر و گرمی علایم مسمومیت گزارش کرده و به بیمارستان فرستاده شدند، مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل گزارش های مسمویت در این دو شهر را « حمله بیولوژیکی» نامید. 17 دانش آموز در هفتکل خوزستان با علایم مسمویمت به بیمارستان فرستاده شدند. 20 دانش آموز در مدرسه محمدی در رباط کریم با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. 44 دانش آموز قمی در پی گزارش مسمویمت در مدرسه در بیمارستان بستری شدند. در سمیرم 9 دانش آموز مدرسه بانو امین شهر حنا، با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. در کاشان یک اتش سوزی در کنار هنرستان کتابچی و ورود دود ناشی از آن به مدرسه منجر به درخواست آمبولانس برای مدرسه شد. در مدرسه قدسیه شهرک شهید کشوری در ایلام 7 دانش آموز با علایم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. مهدی اسماعیلی عضو کمیسون بهداشت مجلس گفت که « قطعا عامل خارجی در مسمومیت دانش آموزان دختر وجود دارد» نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت که دلیل بروز مسمویمت در دانش آموزان چند نوع گاز است، اما گفت بعید است گاز نیتروژن N2 در مسمومیت ها دخیل باشد. درگذشت یک دانش آموز دلیجانی در پی گزارش مسمویمت تکذیب شد. وزارت کشور در اولین بیاینه خود در مورد گزارش های مسمومیت گفت « در تحقیقات در مورد مسمومیت نمونه های مشکوکی پیدا شده که در حال بررسی است و نتایج آن توسط وزارت بهداشت به اطلاع عموم خواهد رسید». روزنامه کیهان مسمومیت های سریالی را «احیای اغتشاشات» نامید. رییس نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت « هیچ آدم عاقلی تصور نمی کند که مسمومیت دانش آموزان کار نظام باشد». روزنامه اطلاعات « افراط گرایان متحجر و منجرد» را عامل مسمومیت ها دانست. دکتر محمدرضا هاشمیان، یکی از پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری در مصاحبه ای گفت « دسترسی به گازهایی که دانش آموزان با آن مسموم شده اند برای افراد عادی امکان پذیر نیست». کریمی اصفهانی عضو شورای مرکزی حزب موتله گفت مسمویمت دانش آموزان واقعیت ندارد و « دشمنان مسمومیت سازی و کشته سازی می کنند».

کاسه و کوزه بر سر تانکر نفت شکست!

12 اسفند 1401، تسنیم یک بار دیگر تکرار کرد که مسمویمت دانش آموزان مدرسه خیام در تهران به دلیل توقف یک تانکر حامل نفت در کنار مدرسه بوده است و گفت که این تانکر روزهای گذشته در قم و بروجرد هم تردد داشته، و راننده آن در تهران بازداشت شده است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ادعا کرد که گزارش های مسمویمت و احتمال ارتباط آنها با تظاهرات پاییز امسال در ایران نگران کننده است و خواهان پاسخگویی ایران در این مورد شد، با این حال هماهنگ کننده ارشد راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در این مورد گفت که « هنوز نمی دانیم موضوع چیست و قبل از قضاوت باید منتظر نتیجه تحقیقات باشیم». دبیر ستاد حقوق بشر خواستار شناسایی فوری «عاملان» مسمومیت دانش آموزان شد و گفت ستاد حقوق بشر قوه قضاییه موضوع را پیگیری خواهد کرد. رییسی گفت که درموضوع مسمومیت دانش آموزان به وزرای اطلاعات و کشور دستور پیگیری داده است و گفت دشمنان با جنگ ترکیبی به دنبال ایجاد ناامنی در میان مردم بودند که به تازگی در جنگ رسانه ای به دنبال ایجاد استرس در دانش آموزان و والدین آنها هستند. الله کرم، « گروه های غرب گرا» را عامل اصلی ایجاد مسمومیت دانش آموزان دانست و گفت این گروه ها به « خراب کاری شرافت مندانه» به دنبال ورود به مجلس و بازگرداندن ریل کشور به سمت غرب و پذیرش برجام هستند.حمید رضا ترقی از اعضای موتلفه اسلامی گفت که عامل ضد انقلاب در مسمومیت ها دخیل بودند و اسناد متعددی در این مورد وجود دارد.امام جمعه موقت تهران خواهان برخورد با «عوامل ماجرای مسمومیت» شد. امام جمعه قم مسمویمت ها را به منافقین نسبت داد. امام جمعه اردبیل گفت مسمومیت دانش آموزان هیچ فایده ای برای نظام ندارد و امکان ندارد که این مساله کار نظام باشد. سازمان ملل خواهان تحقیقات شفاف در مورد موضوع مسمومیت دانش آموزان ایرانی شد. سخنگوی وزارت خارجه گفت پیگیری مساله مسمویمت ها از اولویت های دولت است و نسبت به سو استفاده خارجی از این موضوع هشدار داد. ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق تحصیل کودکان گزارش های مسمویمت را « تلاشی هولناک و خشونت آمیز برای ترساندن زنان جوان از تحصیل و خاموش کردن صدای آنها» دانست.

تشکیل شعبه مخصوص رسیدگی به موضوع مسمومیت ها در دادسرای تهران

11 اسفند 1401، 48 دانش آموز و اولیای مدرسه راه زینب در اصلاندوز اردبیل با گزارش مسمومیت راهی بیمارستان شدند. 21 دانشجوی یک خوابگاه دخترانه در کرج با گزارش مسمومیت راهی بیمارستان شدند. دادستان تهران اعلام کرد که به موضوع مسمومیت دانش آموزان تهرانی در شعبه ویژه دادسرای تهران رسیدگی می شود، و قول داد بعد از بازداشت مقصران این مسمومیت ها رسیدگی بدون نوبت به پرونده آنها انجام شود. آیت الله سبحانی در دیدار با وزیر آموزش و پروش خواستار رسیدگی به مساله مسمومیت ها و اطلاع رسانی دقیق درمورد ابعاد موضوع شد. آیت الله نوری همدانی در دیدار با سردار رادان بر حفظ کرامت زنان در اسلام تاکید کرد و از رادان خواست عوامل مسمومت در مدارس را دستگیر و با آنها برخورد قاطع صورت بگیرد. صدا و سیما در گزارشی ادعا کرد دلیل مسمومیت دانش آموزان تهرانی توقف یک تانکر حامل نفتا در کنار یکی از مدارسی که گزارش مسمویمت داده اند، بوده است. سید کاظم موسوی نماینده اردبیل در مجلس گفت که مسمومیت دانش آموزان در ده مدرسه در اردبیل بیوتروریستم بوده است و آن را به دشمنان نسبت داد. وزیر آموزش و پرورش یک بار دیگر تاکید کرد که بخش مهمی از گزارش های مسمومیت ناشی از ایجاد « جو روانی» است و گفت در وزارت کشور مرجع واحدی برای رسیدگی به موضوع ایجاد شده است. او همچنین از رسانه ها خواست تا کمک کنند جو روانی در مورد مسمومیت ها کم شود. فرماندار شاهین شهر اعلام کرد در رابطه با گزارش مسمومیت در مدارس شاهین شهر، «عامل مسمومیت» گاز فلفل بوده و یک نفر در این رابطه بازداشت شده است. معاون زنان رییس جمهور خبر داد که کمیته ای ویژه ای برای بررسی گزارش های مسمومیت ایجاد شده است، او همچنین گفت که « مسمومیت دانش آموزان را دشمن ایجاد کرده تا از آن سواستفاده و بهره برداری سیاسی کند». یونیسف به عنوان اولین نهاد بین المللی که در مورد گزارش های مسمومیت در ایران اظهار نظر کرده است، در توییتی نوشت « مدرسه باید پناه گاه امن دانش آموزان باشد» و گفت آماده ارائه هرگونه حمایت مورد نیاز برای حل مساله است. فراکسیون زنان مجلس درمورد مسمومیت ها بیانیه داد و آن را « خراب کاری» توصیف کردو قالیباف در نامه ای به روسای چهار کمیسیون امنیت ملی، امور داخلی، آموزش و تحقیقات و بهداشت، دستور تشکیل یک کارگروه ویژه برای بررسی گزارش های مسمومیت دانش آموزان را صادر کرد. 80 استاد دانشگاه چمران اهواز، در نامه ای خواهان پایان دادن به مسمومیت دانش آموزان شدند.

وزارت کشور مسئول رسیدگی به پرونده شد

10 اسفند 1401، زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت تعداد دانش آموزان مسموم شده در حوادث مختلف در سه ماه گذشته 800 نفر است که 400 نفر آنها تنها علایم خفیف را تجربه کرده اند. 15 دانش آموز در یک مدرسه در شهر کرمانشاه با علایم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند. گزارش مسمومیت ها به تهران هم رسید.  یک دبیرستان دخترانه در تهرانسر، یک مدرسه دخترانه در تهران پارس، دبستان دختران یارنجی در نارمک، مدرسه دخترانه 13 آبان و مدرسه هاجر در منطقه 9 تهران،  تعداد نامشخصی دانش آموزانشان را به علایم مسمومیت به بیمارستان فرستادند. شورای تامین استان تهران برای بررسی موضوع تشکیل جلسه دارد. در هفت مدرسه در اردبیل 108 دانش آموز با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. بالاخره بعد از گذشت سه ماه از آغاز سریال مسمومیت ها، مساله در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت مطرح شد، رییسی در جلسه هیات دولت احمد وحیدی وزیر کشور را مامور پیگیری موضوع مسمومیت ها کرد. وزیر آموزش پرورش بعد از جلسه هیات دولت گفت که چون مساله مسولیت ها بین بخشی است پیگیری موضوع به وزارت کشور واگذار شده است. درحالی که خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که سه نفر در مورد ماجرای مسمومیت ها بازداشت شدند، سردار رادان با تکذیب این خبر یک بار دیگر اعلام کرد که هیچ کس در مورد ماجرای مسمومیت ها بازداشت نشده است.

تشکیل کمیته ای از اساتید سم شناسی برای بررسی موضوع

9 اسفند 1401، 35 دانش آموز دختر در مدرسه خیام در پردیس با علایم مسمویت به بیمارستان منتقل شدند. 9 دانش اموز در قم با علایم مسمومیت در بیمارستان بستری شدند. امیرآبادی نماینده قم در مجلس با استناد به گفته های معاون وزیر بهداشت گفت اگر مسمومیت ها عمدی است، مسئولان امنیتی و انتظامی باید با آن برخورد کنند. وزیر بهداشت در جلسه ای در مجلس رسما اعلام کرد که مسمومیت دانش آموزان با « سم» بوده است و گفت کمیته ای از اساتید سم شناسی برای تحقیق در این مورد تشکیل شده است. او همچنین گفت این که سم چطور تولید شده، و آیا مسمومیت در مدارس عمدی است یا نه، در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست. قلیباف رییس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان که گفته بود 10 تا 15 شهر درگیر مسمومیت های سریالی هستند، گفت که تنها دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمویت ها بوده اند، کمیسیون بهداشت در مورد مسمویت ها گزارشی به او داده است و او در جلسه ای با حضور وزیر بهداشت در کمسیون بهداشت در مورد بررسی مسمومیت ها شرکت خواهد کرد. آیت الله علوی بروجردی در واکنش به اظهارات ضد و نقیض مسمولان در مورد مسمومیت دانش آموزان گفت در حالی که دادستان می گوید این حوادث عمدی است، نماینده می گویند در مورد آن بزرگ نمایی شده، آقایان اگر نمی توانند اصلا حرف نزنند چرا که حرف های شما بی اعتمادی به بار می آورد. او همچنین با اشاره به ترس خانواده ها از فرستادن فرزندانشان به مدرسه گفت هدف انها که این کار{ حمله به مدارس} را انجام دادند هم همین است. کوچکی نژآد نماینده رشت مسمومیت دانش آموزان را به « نفوذ» نسبت داد و گفت چطور ممکن است که سی دانش آموز مسموی شوند و مشخص نباشد که از چه گازی برای مسموم کردن آنها استفاده شده؟ او دستگاه های امنیتی را در این موضوع به کم کاری متهم کرد. احمدرضا رادان فرمانده نیروی انتظامی، گفت که سازمان اطلاعات نیروی انتظامی مشغول بررسی مساله مسمومیت دانش آموزان است و تاکید کرد که هنوز کسی در این زمینه بازداشت نشده است. جلسه فوق العاده و مشترک کمسیون های بهداشت و درمان و آموزش و تحقیقات با حضور مقامات امنیتی و بهداشتی و شرکت رییس مجلس برگزار شد و توضیحاتی درمورد سیر حوادث به نمایندگان داده شد، احمد نادری نماینده تهران بعد از این جلسه گفت که نماینده ها از توضیحات ارائه شده در این جلسه راضی نشده اند. علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای اولین بار بعد از گذشت سه ماه از آغاز سریال مسمویمت دانش آموزان گفت که به نظر می رسد عامل مسمومیت دانش آموزان انتظار گاز «N2» در مدارس باشد. او همچنین گفت که سم استفاده شده در مسمومیت ها ترکیبی و تلفیقی بوده و به همین دلیل شناسایی آن دشوار است.

مجلس سرنخ مسمومیت ها را در «خارج از کشور» معرفی کرد

8 اسفند 1401، رشیدی کوشکی نماینده مجلس اعلام کرد که به زودی کمیته حقیقت یابی در کمیسیون امور داخلی کشور برای پیگیری این موضوع و روشن شدن ابعاد آن ایجاد خواهد شد، او همچنین گفت که مسمومیت دانش آموزان « قطعا» از خارج از کشور هدایت می شود. مصدق، معاون اول قوه قضاییه یک بار دیگر به دادستان قم مامورت داد تا مساله مسمومیت دانش آموزان قمی را بررسی کند. در بروجرد یک گزارش دیگر از مسمویمت دانش آموزان این بار از مدرسه پسرانه خیام ثبت شد، تعداد دانش آموزانی که از این مدرسه به بیمارستان منتقل شدند اعلام نشد. فاضل میبدی اظهارات خود در مورد ربط مسمومیت دانش آموزان با گروه های تندروی مذهبی را تکذیب کرد. آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات در توییتر خود نوشت حالا که عمدی بودن مسمومیت دانش آموزان تایید شده، الویت بعدی باید « مقابله با اقدامات تروریستی» باشد. این اولین باری بود که یک شخصیت سیاسی، مسمویت های دانش آموزان را « تروریستی» خطاب می کرد. منتظری دادستان کل کشور یک بار دیگر بر لزوم پیگیری مساله مسمومیت دانش آموزان تاکید کرد و گفت کارهای جمعی مسمولان اطلاعاتی و بهداشتی در مورد پیگیری موضوع آغاز شده، اما هنوز سر نخی کشف نشده است. روزنامه همشهری مسمویت دانش آموزان را به گروهک منافقین نسبت داد.

ردپای کسانی که می خواهند مدارس دخترانه تعطیل شود

7 اسفند 1401، 107 دانش آموز دیگر در مدرسه دخترانه 15 خرداد در شهر بروجرد با علایم مسمومیت به بیمارستان منقتل شدند. معاون سیاسی استاندار لرستان در این مورد گفت که تیم های کارشناسی به محل مدرسه رفته اند تا موضوع را بررسی کنند و شورای تامین استان هم در این مورد جلسه اضطراری تشکیل داده است.. دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت علوم در جلسه ای در مشهد اعلام کرد که پس از مسمومیت چندین باره دانش آموزان در مدارس قم، مشخص شد افرادی دوست داشتند که تمامی مدارس، به خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند. او در اظهارت جنجالی خود گفت مسمومیت دانش آموزان مدارس قمی ناشی از ترکیبات شیمیایی در دسترس است اما مسری، شیمیایی و جنگی نیست. ساعتی بعد پاک آیین سخنگوی وزارت بهداشت با رد تلویحی اظهارات دکتر پناهی گفت نتایج مستندی در مورد علت بیرونی مسمومیت دانش آموزان وجود ندارد اما روشن است که منشا مسمومیت ها ویروسی و میکروبی نیست. منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش مجلس در مورد مسمویمت دختران دانش آموز گفت اراده و فکر پلیدی وجود دارد که می خواهد دختران کشور را از تحصیل باز دارد. فاطمه مقصودی نماینده بروجرد در مجلس هم گفت که وزیر آموزش و پرورش باید با حضور در بروجرد مساله مسمومیت دانش آموزان را پیگیری کند. در همین روز ادامه کل آموزش و پرورش شهر قزوین، گزارش های مسمومیت دانش آموزان در این شهر را تکذیب کرد. فاضل میبدی استاد حوزه و دانشگاه در مصاحبه ای گفت که گروه های هزاره گرا با تحصیل دختران مخالف هستند و تلویحا مسمومیت در مدارس را با تندروی های مذهبی مرتبط دانست.

شیوع مسمومیت دختران شهر به شهر؛ افراط گرایان داخلی در صدر متهمان حوادث 

6 اسفند 1401، 44 دانش آموزان مدرسه احمدیه بروجرد یک بار دیگر با گزارش مسمومیت راهی بیمارستان شدند. سازمان بازرسی استان لرستان اعلام کرد که دلیل مسومیت دانش آموزان مدرسه احمدیه روشن نشده است. فرماندار بروجرد گفت که مدرسه احمدیه تا اطلاع ثانوی تعطیل است و یک تیم تخصصی ویِژه موضع مسمومیت دانش آموزان مدرسه احمدیه را پیگیری خواهد کرد. در همین روز 4 دانش آموز قمی دیگر با علایم مسمویت در بیمارستان بستری شدند. روزنامه اطلاعات در گزارشی نوشت که افراط گرایان داخلی در صدر متهمان حوادث مسمومیت های سریالی دانش آموزان هستند و گفت تکرار حوادث مسمومیت در سه ماه گذشته نشان می دهد که این موضوع نمی تواند اتفاقی باشد.

5 اسفند 1401، همایون سامه‌یح، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت که وزارت بهداشت و وزارت اطلاعات پیگیری موضوع مسمومیت دانش آموزان هستند و این موضوع باید هر چه سریع تر حل شود.

نشت گاز منوکسید کربن در مدرسه ای در بروجرد

3 اسفند 1401، پانزده دانش آموز از سه مدرسه مختلف با گزارش مسمومیت به بیمارستان های قم مراجعه کردند. در مدرسه احمدیه بروجرد یک بار دیگر گزارش مسمویت اعلام شد و این بار 51 دانش آموز با علایم مسمویت به بیمارستان فرستاده شدند.سازمان بازرسی استان لرستان اعلام کرد که مساله مسمومیت دانش آموزان مدرسه احمدیه را بررسی خواهد کرد و فرماندار بروجرد اعلام کرد که علت مسمومیت دانش آموزان نشت گاز منوکسید کربن بوده است. پاک آیین سخنگوی وزارت بهداشت ارتباط مسمومیت دانش آموزان بروجردی با مسمومیت دانش آموزان قمی را رد کرد و یک بار دیگر تاکید کرد که مسمومیت دانش آموزان مدرسه احمدیه به دلیل نشت مونوکسید کربن بوده است.

2 اسفند 1401، رییس اورژانس استان لرستان اعلام کرد که 21 دانش آموز در دبیرستان دخترانه احمدیه بروجرد با علایم مسموییت در بیمارستان بستری شده اند، او گفت که کارشناسان آتش نشانی معتقد هستند مسمومیت این دانش آموزان به دلیل نشت منوکسید کربن رخ داده است.

دانشگاه علوم پزشکی قم: هیچ نشانه مشکوکی در جواب آزمایش های پزشکی دانش آموزان مسموم قمی پیدا نشد

1 اسفند 1401، دکتر محبی معاون دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت و گو با رسانه ها گفت که جلسه مسولان قمی با مسمولان وزارت بهداست که به قم آمده  بودند خروجی خاصی نداشته و هیچ نشانه مشکوکی در جواب آزمایش های پزشکی دانش آموزان مسموم قمی پیدا نشده است. 25 دانش آموز در این روز با علایم مسمویت در بیمارستان های قم بستری شدند که 18 نفر آنها مرخص شده و هفت نفر تحت نظر باقی ماندند. منتظری دادستان کل کشور در این روز به دادستان قم ماموریت داد تا مساله مسمومیت در مدارس قم را بررسی کند و با مقصرین این موضوع برخورد قانونی کند. دادستان کل در پیام خود برای دادستان قم، موضوع مسمومیت ها را نگران کننده خواند و گفت که این مساله احتمالا عمدی است. او همچنین از دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی خواست تا مساله مسمومیت دانش آموزان قمی را بررسی کنند.

30 بهمن 1401، 11 دانش آموز قمی با علایم مسمویت راهی بیمارستان شدند.  تیمی از وزارت بهداشت در قم با مسمولان استانی در مورد مسمومیت های دانش آموزان جلسه برگزار کردند.

تشکیل تیم ویژه ای در تهران برای پیگیری مساله مسمومیت دانش آموزان قمی

28 بهمن 1401، وزیر آموزش و پرورش ضمن عذرخواهی از خوانده هایی که دانش آموزانشان مسموم شده و در بیمارستان بستری شده اند، خبر داد که تیم ویژه ای در تهران برای پیگیری مساله مسمومیت دانش آموزان قمی تشکیل شده است و به خانواده ها اطمینان داد که آموزش و پرورش در کنار انها خواهد بود.

عیادت وزیر آموزش و پرورش از مسمومین

27 بهمن 1401، وزیر آموزش و پرورش با حضور در یکی از بیمارستان هایی که دانش آموزان مسموم قمی در آن بستری بودند از تعدادی از آنها عیادت کرد.

وزیر آموزش و پرورش: بخش اعظم مسمویت دانش آموزان قمی ناشی از ترس از شایعات است

26 بهمن 1401، وزیر آموزش و پرورش گفت که بخش اعظم مسمویت دانش آموزان قمی ناشی از شایعاتی است که مردم و دانش آموزان را دچار ترس کرده است، او همچنین گفت که بستری دانش آموزان در بیمارستان های قم به دلیل بیماری های زمینه ای آنها بوده است. عصر این روز، یوسف نوری که به قم رفته بود، گفت که با برخی از دانش آموزانی که به دلیل مسمویت در بیمارستان بستری شده اند ملاقات کرده است و تاکید کرد که مسمویت های گزارش شده در قم میکروبی نیست. او گفته ها در مورد مرگ یا فلج شدن دانش آموزان را هم تکذیب کرد و تاکید کرد که بویی در مدارسی که مسمومیت در آنها گزارش شده استشمام نشده است.  در همین روز دکتر محبی معاون درمان علوم پزشکی قم در گفت و گو با صدا و سیما خبر داد که 25 دانش آموز با علایم مسمومیت به بیمارستان های قم مراجعه کرده اند.

تجمع والدین دانش آموزان قمی مقابل فرمانداری و درخواست استعفا مسئولین

25 بهمن 1401، گروهی از والدین دانش آموزان قمی این بار در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و نسبت به عدم رسیدگی به موضوع مسمومیت دانش آموزان در مدارس اعتراض کردند. تجمع کنندگان در مقابل استانداری شعار استعفا استعفا سر دادند و در حالی که می خواستند وارد استانداری شوند با نیروهای امنیتی درگیر شدند. رسانه ها خبر دادند که 30 خانواده در مورد مساله مسمومیت دانش آموزان به قوه قضاییه شکایت کرده اند. در همین روز گزارش های دیگری از وقوع مسمومیت در مدارس قم منتشر شد، اما نام مدارس اعلام نشد، دکتر محبی معاون دانشگاه علوم پزشکی قم در این روز اعلام کرد که 117 دانش آموز با علایم مسمومیت به بیمارستان ها مراجعه کرده اند که نیمی از آن ها ظرف دو ساعت مرخص شده اند. تا عصر روز بیست و پنجم، 89 نفر از این دانش آموزان از بیمارستان ترخیص شده بودند و باقی آنها برای مراقبت بیشتر در بیمارستان باقی ماندند. در همین روز، ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که قوه قضاییه از وضعیت دانش آموزان قمی متاسف است و اعلام کرد که برخی از والدین دانش آموزان قمی در مورد مسمومیت فرزندانشان در دادسرای قم شکایت هایی را ثبت کرده اند. در همین روز امیر آبادی نماینده قم در اظهارات خلاف اظهارات قبلی اش گفت که در مورد مسمویمت ها بزرگ نمایی شده است و دانش آموزان استرس و بیماری زمینه ای داشته اند. او همچنین با ذکر مثالی گفت که حوادث مربوط به مدارس قم «فوبیا» است.

جمع کردن نمونه هوا با کیسه پلاستیکی!

24 بهمن 1401، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در نامه ای به مدیر کل مدیریت بحران قم خواست که با کیسه پلاستیکی از مدارسی که گزارش مسمومیت اعلام می کنند نمونه هوا جمع شود و برای آزمایش در اختیار علوم پزشکی قرار بگیرد، هر چند این روش معمول نمونه گیری از هوا ست، اما دستمایه شوخی و عصبانیت در فضای عمومی شد.

کمیته ویژه پیگیری مساله مسمومیت دانش آموزان در قم

23 بهمن 1401، دانش آموزان و کادر مدرسه ریحانه النبی قم و چند مدرسه دیگر که نام آنها اعلام نشده با علایم مسمومیت به اورژانس بیمارستان ها مراجعه کردند. محبی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم تعداد این دانش آموزان را 37 نفر اعلام کرد و گفت که علایم آنها به نسبت علایم دانش آموزانی که قبلا با شکایت مسمومیت به بیمارستان مراجعه کرده بودند، خفیف تر بوده است. با این حال او در مصاحبه با رادیو در ساعت شش بعد از ظهر گفته بود که از مجموع 37 دانش آموز تنها 12 نفر مرخص شده اند و باقی هم به مرور مرخص خواهند شد.

22 بهمن 1401، معاون سیاسی امنیتی استانداری قم اعلام کرد که کمیته ویژه ای برای پیگیری مساله مسمومیت دانش آموزان در مدارس قم تشکیل شده است و تیم های در این رابطه در قم مستقر شده اند.

رد احتمال استفاده از گاز آمونیاک

20 بهمن 1401، دکتر محبی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم هم گمانه زنی ها در مورد احتمال مسمومیت دانش آموزان با گاز امونیاک را رد کرد و گفت هیچ علامتی که نشان دهد دانش آموزان مسموم شده در معرض آمونیاک قرار داشتند مشاهده نشده است. او همچنین گفت که تا 19 بهمن ماه، 31 دانش آموز از مجموع دانش آموزانی که با علایم مسمومیت به بیمارستان های قم مراجعه کردند همچنان بستری بوده اند و ابراز امیدواری کرد که آنها کم کم از بیمارستان مرخص شوند.

19 بهمن 1401، تعدادی از والدین دانش آموزان قمی، در استانداری قم با احمد حاجی زاده معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم، علیرضا رحیمی مدیرکل آموزش و پرورش و دکتر محبی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قم دیدار کردند. در همین روز، مدیر ناحیه چهار آموزش و پرورش شهر قم گفت که استرس ناشی از احتمال مسمومیت در یکی از مدارس قم 18 دانش آموز را راهی بیمارستان کرده است و چهار مدرسه ای که گزارش مسمومیت داده بودند هیچ نوع الودگی نداشتند.

درخواست والدین دانش آموزان قمی برای دیدار با استاندار

18 بهمن 1401، تعدادی از والدین دانش آموزان قمی با تجمع در برابر استانداری خواهان دیدار با استاندار قم شدند. در همین روز، امیرآبادی نماینده قم از گفت و گو با وزیر آموزش و پرورش در مورد ماجرای مسمومیت دانش آموزان در قم خبر داد و گفت که وزیر می گوید علت مسمومیت ها، تنفس آمونیاک و منوکسید کربن است. او همچنین گفت که در مورد این مسمومیت ها چندین جلسه برگزار شده اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است و اضافه کرد که از وزیر اطلاعات هم در این مورد سوال کرده است اما هنوز نتیجه ای نگرفته است. ساعتی بعد از این اظهارات، وزیر آموزش و پرورش، نقل قول منتصب به خودش در مورد تنفس آمونیاک در مدارس را تکذیب کرد و گفت با مدیران آتش نشانی قم صحبت کرده و آنها به نشت گاز از موتورخانه مدارس اشاره کرده اما وجود آمونیاک در مدارس را تایید نکرده اند.

17 بهمن 1401، سه مدرسه فاطمه زهرا، شاهد رضوی و سید حسن برقعی اعلام کردند که دانش آموزانشان دچار مسمومیت شدند، شمار دانش آموزانی که در این سه مدرسه به بیمارستان فرستاده شدند اعلام نشد. گفته شده است که شمار مدارسی که در این روز اعلام مسمومیت کردند، هشت مدرسه و شمار دانش آموزانی که به بیمارستان فرستاده شدند 161 نفر بوده است.دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با این گزارش ها اعلام کرد که علایمی از وجود گاز منوکسید کربن در برخی از مدارسی که در این روز گزارش مسمومیت داده بودند مشاهده شده است. در همین روز آموزش و پرورش استان قم اعلام کرد تمام کلاس های درس در روزهای 18 و 19 بهمن ماه، سه شنبه و چهارشنبه، به صورت غیرحضوری دایر خواهد بود. با این تصمیم عملا مدارس قم، با احتساب سه روز پنجشنبه و جمعه، و شنبه 22 بهمن برای رسیدگی به موضوع مسمومیت ها و احتمالا نمونه برداری از محیط، به روی دانش آموزان بسته شد.

قم؛ شهر بی دفاع!

16 بهمن 1401، چهار گزارش مختلف از مسمومیت دانش آموزان مدرسه ای در قم منتشر شد، دبیرستان دخترانه قرائتی، مدرسه طاها، مدرسه میثم و مدرسه امامی، مدارسی بودند که گزارش مسمومیت داردند. در این روز برای اولین بار یک مدرسه پسرانه هم گزارش مسمومیت اعلام کرد، شمار دانش آموزانی که در این روز به بیمارستان فرستاده شدند، اعلام نشد. در همین روز، دکتر محبی، معاون دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت و گو با خبر صدا و سیما گفت علت بروز نشانه های مسمومیت، تند تند نفس کشیدن دانش آموزان است.

13 بهمن 1401، امیر آبادی نماینده قم اعلام کرد به دلیل این که مسولان استانی پاسخ دقیقی در مورد موضوع مسمومیت دانش آموزان قمی نمی دهند، او سوال از وزیر آموزش و پرورش در مورد این موضوع را ثبت کرده است. در همین روز مجتبی ذوالنوری نماینده دیگر قم در مجلس برای اولین بار تلویحا از تروریستی بودن موضوع مسمومیت دانش آموزان قمی حرف زد و گفت علاوه بر مسوولان آموزش و پرورش، مسوولان امنیتی هم باید پیگیر موضوع مسمومیت دانش آموزان باشند.

12 بهمن 1401، دادستان قم، در یک جلسه رسمی در مورد موضوع مسمومیت دانش آموزان اظهار نظر کرد، او در این جلسه که با حضور معاون استاندار قم و مسئولانی از پدافند غیر عامل، دانشکده علوم پزشکی، آتش نشانی، آموزش و پرورش استان در دادسرای قم برگزار شده بود گفت که «تمامی دستگاه‌های استان تا حصول نتیجه و آرامش خاطر خانواده ها برای مدیریت صحیح و شایسته این امر بسیج شوند تا شاهد حوادث مشابه و ناگواری در این زمینه نباشیم.». در همین روز دوزادهم بهمن ماه، پنجمین گزارش مسمومیت هم منتشر شد، هفت دانش آموز و یک معلم در مدرسه بلقیس برقعی شهر قم با علائم مسمومیت به بیمارستان فرستاده شدند.

10 بهمن 1401، چهارمین گزارش مسمومیت از مدرسه فاطمیه قم منتشر شد، در این حادثه 18 نفر از دانش آموزان و کادر مدرسه مسموم شدند.

8 بهمن 1401، گزارش مسمومیت در مدرسه فاطمیه قم در منطقه صفادشت اعلام شد، در این حادثه 18 دانش آموز دچار علایم مسمومیت شده و به بیمارستان منتقل شدند.

1 بهمن 1401، پانزده دانش آموز قمی با علائم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.

26 دی 1401، سی دانش آموز در مدرسه فرزانگان شهر اردبیل با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. در همین روز دادستان اردبیل اعلام کرد که در سه بیمارستانی که دانش اموزان در ان بستری شده اند حاضر شده و با دانش آموزان مسموم گفت و گو کرده است. در ساعت های اولیه بعد از این حادثه علت مسمومیت دانش آموزان تنفس مونوکسید کربن اعلام شد. ساعتی بعد فرماندار شهر اردبیل اعلام کرد که تعداد مسدومان این حادثه 70 نفر بوده است.

27 آذر 1401، احمد امیر آبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور در بیمارستان ولیعصر (عج) از شش دانش آموز که در پی حادثه روز 22 آذر هنرستان دخترانه نور یزدان هنوز در بیمارستان بستری بودند عیادت کرد. دکتر مهدی مصری رییس دانشگاه علوم پزشکی قم که امیرآبادی را در این عیادت همراهی می کرد گفت از شش دانش آموز بستری شده، حال پنج نفر خوب است، اما یکی از آنها دچار مشکل ریوی است. اسامی این دانش آموزان اعلام نشده است.

23 آذر 1401، مدیر کل آموزش و پرورش قم گفت که شدت حادثه مسمومیت در روز 22 آذر از شدت آن در روز 9 آذر کم تر بوده است، این در حالی است که طبق همان گزارش، حادثه روز 22 آذر تمام مدرسه را درگیر کرده، در حالی که حادثه روز 9 آذر تنها یک کلاس را درگیر کرده بود.

پدافند غیر عامل از مدرسه نور یزدانشهر نمونه برداری کرده است

23 آذر 1401، مجید محبی سرپرست معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم  گفت که پدافند غیر عامل از مدرسه نور یزدانشهر نمونه برداری کرده است و همین طور نمونه از دانش آموزان برای تشخیص مشکل گرفته شده است.

دومین گزارش مسمومیت باز هم در هنرستان نوریزدان شهر قم اعلام شد

22 آذر 1401، دومین گزارش مسمومیت باز هم در هنرستان نوریزدان شهر قم اعلام شد، 51 نفر از جمله سه معلم به اورژانس بیمارستان انتقال پیدا کردند، برخی از این دانش آموزان در بیمارستان بستری شدند.

9 آذر 1401، دانش آموزان هنرستان نور یزدانشهر قم دچار علایم مسمومیت شدند 18 دانش آموز به اورژانس بیمارستان انتقال پیدا کردند.

 

 

  • ناشناس ارسالی در
    جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱

    ریشه همه بدبختی‌ها در داخل است والسلام

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها