پاسخ رئیس فدراسیون هاکی به خبر بازگرداندن زنان در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

«زنان ایران جزو ۱۰ قدرت برتر دنیا» اشتباه تایپی است/ هنوز تصمیم قطعی نگرفتیم تیم هاکی روی چمن زنان را برگردانیم/ وزارت امور خارجه ویزای مربی آمریکایی چینی ما را صادر نمی‌کند

رئیس فدراسیون هاکی در مورد بازگرداندن تیم ملی زنان از عمان سه روز پیش از شروع مسابقات آسیایی توضیحاتی ارائه کرد.

«زنان ایران جزو ۱۰ قدرت برتر دنیا» اشتباه تایپی است/ هنوز تصمیم قطعی نگرفتیم تیم هاکی روی چمن زنان را برگردانیم/ وزارت امور خارجه ویزای مربی آمریکایی چینی ما را صادر نمی‌کند
کد خبر: 628413
|
۱۴۰۲/۰۵/۲۹ ۲۱:۰۰:۴۹

ساعاتی پیش خبرنگار اعتمادآنلاین مطلع شد تیم ملی هاکی روی چمن زنان ایران که برای برپایی اردو و سپس حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در عمان حضور دارد در فاصله سه روز تا شروع رقابت‌ها به ایران بازگردانده خواهد شد. (اینجا) این تصمیم در حالی اتخاذ شده که تیم مردان می‌مانند و در مسابقات آسیایی شرکت می‌کنند.

به گزارش اعتمادآنلاین، در همین رابطه با بهرام قدیمی، رئیس فدراسیون هاکی، تماس گرفتیم. قدیمی در واکنش به بازگشت تیم زنان به ایران ابتدا تلاش کرد متوجه شود این خبر از کجا درز پیدا کرده و سپس توضیح داد: «هنوز به هیچ عنوان نگفتیم که قرار است برگردند. ما در نخستین خبرهایی که در این زمینه منتشر کردیم اشاره کردیم بانوان ما بر اساس تفاهمنامه‌ای که با عمان منعقد شده است 6 روز به مسقط می‌روند و با تیم ملی زنان عمان بازی می‌کنند و بعد عازم مسابقات می‌شوند.»

قدیمی افزود: «در مورد مردان قطعاً اعزام می‌شوند اما در مورد زنان باید بررسی صورت بگیرد. چون آن مربی چینی آمریکایی تیم ملی ما چند ماه در مورد بحث ویزا درگیر بود و وزارت امور خارجه خودمان ویزای ایشان را صادر نمی‌کرد. با توجه به نوپا بودن هاکی روی چمن زنان این بحث بود که مربیان ببینند تیم بر اساس این بازی‌های تدارکاتی و سطح تیمی چه شرایطی دارد؛ مثلاً عمان که این همه از ما گل خورده از نظر شرایط سطح بالایی دارد یا نه؟ بعضی بردها با اینکه خوشحال‌کننده هستند اما نباید آدم را زیاد خوشحال کنند. یادتان هست تیم ملی ایران می‌رفت به مالدیو ده تا گل می‌زد؟ آیا این به آن معنا بود که تیم ملی در جام جهانی تا نیمه‌نهایی می‌رود؟ خیر! باید آنالیز صورت بگیرد و به خاطر همین در مورد بانوان فردا پیرامون اعزام به مسابقات و بازگشت‌شان تصمیم‌گیری می‌کنیم، برای اینکه هیچ گونه تصمیمی مبنی بر اینکه صد درصد تیم زنان برمی‌گردد اتخاذ نشده است.»

قدیمی در پاسخ به این سوال که پس چرا یکی از خبرگزاری‌ها نوشته بود زنان ایران جزو ۱۰ قدرت برتر جهان هستند و فدراسیون واکنشی به این مساله نشان نداده، گفت: «آن اشتباه تایپی است! آن خبر به این شکل درست است که تیم بانوان ایران در مسابقاتی شرکت می‌کند که تیم‌های هندوستان، ژاپن، کره و اندونزی که در ده رنکینگ اول دنیا قرار دارند در آن بازی می‌کنند؛ نه اینکه بانوان ما جزو ده قدرت برتر دنیا باشند. این اشتباهی بود که ما هم فهمیدیم، ولی خب دوستان منتشر کرده بودند، وگرنه زنان ما در بخش چمن نوپا هستند و این نخستین تجربه بین‌المللی آنهاست.»

قدیمی در ادامه تصریح کرد: «فردا مشخص می‌شود که تیم زنان می‌ماند یا برمی‌گردد. فردا تصمیم‌گیری می‌شود و اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد، اما اینکه برخی بخواهند با قاطعیت بگویند تیم برمی‌گردد از طرف فدراسیون مورد تایید نیست، چون ما از روز اول گفتیم ممکن است بروند و ممکن است نروند و پنجاه‌پنجاه است.»

رئیس فدراسیون هاکی در واکنش به این سوال که به هر حال برای رشد یک رشته حضور در مسابقات بین‌المللی مهم است، گفت: «یکی از دلایلی که با عمان توافقنامه امضا کردیم همین بود؛ اینکه بچه‌ها را اعزام کنیم. نباید بایستیم و مدام بگوییم ما نوپا هستیم. باید از یک جایی شروع شود. شروع شدن این مساله از حضور در یک تورنمنت بین‌المللی و زمین استاندارد است. اتفاقاً من حرف شما را تایید می‌کنم و ذهنیت فدراسیون در بخش چمنی بانوان همین است. در راستای همین هم بود که ما مذاکره کردیم مربی چینی آمریکایی را بیاوریم. 6 ماه پیش ما مجوز وزارت ورزش را گرفتیم ولی متاسفانه نزدیک به چهار ماه است از سمت وزارت امور خارجه نسبت به صدور ویزا برای این خانم مشکل ایجاد شده است.»

قدیمی افزود: «اینهایی که می‌گویم مربوط به میزان اهمیتی است که فدراسیون به بخش زنان می‌دهد. اینکه رفتیم با یک مربی سطح اول چینی آمریکایی به نام «جون کنت ول» مذاکره کردیم. ما آمادگی داریم ایشان تشریف بیاورند و همکاری کنند تا ما در سال‌های آینده بتوانیم در بخش چمنی هم همان‌طور که در بخش سالنی در دنیا حرف برای گفتن داریم مدعی باشیم. مردان ما در هاکی سالنی سوم دنیا هستند و اول آسیا. زنان ما در سالنی پنجم آسیا هستند و در بخش چمنی هم می‌خواهیم در سال‌های آینده مدعی باشیم.»

قدیمی در پاسخ به این سوال که مشکل وزارت امور خارجه چیست، اظهار داشت: «مکاتبات بسیار زیادی از طرف ما با بخش امور بین‌الملل وزارت ورزش و وزارت امور خارجه صورت گرفته است و گفتند قرار است انجام شود. ولی خب یک سری مسائل مربوط به امور خارجه است؛ یعنی از نظر فنی و سیاسی خودشان. این چیزها به صورت کتبی اعلام نمی‌شود و ما هم خیلی پیگیرش نشدیم چون ورود به این حوزه را بخش بین‌الملل وزارت ورزش انجام می‌دهد. دلیلی اعلام نشده است. چرا؟ چون هنوز قطعیت یا عدم قطعیت حضور را اعلام نکردند که بخواهد با ذکر دلیل باشد. تا به الان قرار بر این است که ویزا به ایشان بدهند. مشکلی که وجود دارد عدم صدور ویزا در ماه‌های گذشته بود که ما مسابقات انتخابی تیم ملی داشتیم و نیاز بود حضور داشته باشند. دو اردو برای بانوان داشتیم که نیاز بود ایشان حضور داشته باشند و متاسفانه این اتفاق افتاد.» 

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها