حمید درخشان در گفت‌وگوی اختصاصی با «اعتماد»:

آخر فاجعه است که می رویم بازیکن امید بخریم/ زنان به استادیوم می آیند و تماشاچیان‌ فحش می دهند؟ خب بدهند!

حمید درخشان بازیکن و سرمربی اسبق پرسپولیس درباره شروع لیگ با روزنامه اعتماد گفت و گو کرده است.

آخر فاجعه است که می رویم بازیکن امید بخریم/ زنان به استادیوم می آیند و تماشاچیان‌ فحش می دهند؟ خب بدهند!
کد خبر: 626598
|
۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۱۳:۱۲:۰۲

بیست و سومین دوره از رقابت‌های لیگ برتر، چهارشنبه هفته ‌جاری برگزار می‌شود و ۱۶ تیم حاضر در این رقابت‌ها به مصاف یکدیگر می‌روند.

به گزارش روزنامه اعتماد، در این دوره هم چهار تیم، پرسپولیس و استقلال و سپاهان و تراکتور از‌ مدعیان اصلی قهرمانی به حساب می‌آیند و بسیاری از کارشناسان هم همین اعتقاد را دارند. تماسی با حمید درخشان بازیکن دهه شصت تیم ملی که سابقه بازی و مربیگری در پرسپولیس را هم دارد برقرار کرده و با وی درباره شرایط فوتبال‌مان گفت‌وگو کردیم. درخشان با ناامیدی از حال این روزهای فوتبال باشگاهی ما حرف زد! در ادامه از شما دعوت می‌کنیم چکیده‌ای از صحبت‌های او با خبرنگار «اعتماد» را بخوانید.

 

‌آماده شروع فصل جدید می‌شویم. نظر شما درخصوص فصل بیست و سوم لیگ حرفه‌ای کشورمان چیست؟

تا بازی‌ها شروع نشود که نمی‌توانیم نظر بدهیم و هیچ اتفاق خاصی هم که نیفتاده که بخواهد شروع شود. نه! چند تا بازیکن جابه‌جا شدند یا باشگاه‌ها یکسری بازیکن خریدند. اتفاق آنچنانی نیفتاده و نخواهد افتاد. حالا باید صبر کرد تا بازی‌ها شروع شود اما فقط چند تا بازیکن خارجی به فوتبال باشگاهی ما اضافه شده‌‌. نهایتا ۵ تا بازیکن. همه اینها که از این باشگاه به آن باشگاه رفتند را هم می‌شناسیم و می‌دانیم چه کیفیتی دارند و در چه حد و حدودی هستند. چیز خاصی اتفاق نیفتاده.

‌در راستای صحبت‌های شما یکسری مربیان هم جابه‌جا شدند.

بله. مربیان هم همه جابه‌جا شدند به جز یک یا دو تا مربی اضافه شدند و بقیه هم همان‌ها هستند.

‌علتش چیست؟

مشخص است که یک عده واسط و دلال این وسط جابه‌جایی‌ها را انجام می‌دهند و خودشان هم‌ می‌دانند با چه افرادی باید تعامل و توافق کنند. این واضح است و نیاز به گفتن هم ندارد! مربی نتیجه نمی‌گیرد و تیمش در حال سقوط بوده اما از اینجا می‌رود به آنجا از آنجا می‌رود به جای دیگر. چه کیفیتی به فوتبال اضافه شده؟ شما بگویید شاید ما فوتبال نمی‌فهمیم! سرعتش زیاد شده؟ تاکتیکش عوض شده؟ تغییر ساختاری؟ مهم‌ترین اتفاق اینکه آقای گل ما ۱۳ تا گل زده و این یعنی فاجعه در فوتبال ما.

‌میانگین سنی بازیکنان لیگ هم رو به افزایش است.

آفرین! ورودی هم‌ نداشته. فاجعه اینجاست که می‌رویم بازیکن امید می‌خریم. این ته خط است که سازندگی و خروجی نداریم می‌رویم بازیکن امید می‌خریم برای باشگاه‌ها. خیلی بد است!

‌از این بحث بگذریم. درباره تغییر قوانین جدید باز هم‌ یکسری باشگاه‌ها اعتراض کردند. نظر شما؟

هر چیزی توی دنیا قوانینی دارد و فدراسیون هم قوانینی وضع می‌کند که باید تابع آن باشند. باشگاه‌ها که نباید قوانین بگذارند. بهتر است به جای آنکه از قوانین ایراد بگیریم برویم ‌کارهای خودمان را توسعه دهیم و زیرساخت‌های‌مان را درست کنیم یا آدم‌های‌ موجه را برای پایه‌ها انتخاب کنیم تا به فوتبال‌مان کمک کنند. اگر فلانی را بیاوریم ‌چون دوست آقای x بوده او نمی‌تواند به فوتبال ما کمک کند. سال‌هاست که از این رابطه‌ها استفاده کردیم ‌و ‌همیشه درجا زدیم. استقلال و پرسپولیس اگر زیرساخت نداشته باشند ‌یعنی فوتبال ما رو به نابودی است.

‌اصرار فیفا برای حضور بانوان ‌در استادیوم‌ هم سوژه دیگر ما است.

بله. فیفا چند سال است که به ما می‌گوید باید این کار را انجام‌ بدهید. چند ساله می‌گویند فوتبال را خصوصی کنید و بانوان به استادیوم‌ بیایند اما ما گوش شنوا نداریم. وقتی هم‌ گوش شنوا ‌نداریم مجبور می‌شوند ما را تهدید کنند‌ اگر باز هم‌ گوش نکنیم خدای نکرده تعلیق شویم‌ دیگر جبران‌ناپذیر است.

‌هر سال که بحث حضور بانوان می‌شود عده‌ای می‌گویند زیرساخت لازم نیست یا فحاشی می‌شود و...

اگر زیرساخت‌ها درست باشد اینها حل شدنی است و این حرف‌ها صورت مساله را پاک کردن است. تا کی می‌خواهیم‌ بگوییم نمی‌شود؟ مگر نمی‌گوییم با فرهنگ و با اصالتیم و تماشاگران خوبی داریم؟ ‌خب وقتی اینها را می‌گوییم باید ثابت هم کنیم. زیرساخت نداریم بعد می‌گوییم ممکن است در استادیوم‌ها فحش بدهند؟ خب بدهند! یک بار، دوبار فحش بدهند بار سوم وقتی می‌بینند خانواده ‌نشسته که دیگر فحش نمی‌دهند. اینها بهانه‌جویی است و باید فکر اساسی کنیم‌ وگرنه تبعات بدی برای فوتبال ما خواهد داشت.

‌پیش‌بینی تقابل باشگاه‌های ایرانی با تیم‌های پولدار کشورهای عربی در آسیا چیست؟

ما‌ عقب ماندیم‌ و آنها دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند‌ و‌ مطمئن باشید جواب می‌گیرند. مثل کاری که چند سال پیش ژاپن‌ انجام داد و‌حالا بردن این ‌تیم‌ کم‌کم برای ما آرزو می‌شود. حتی در رده‌های پایه ‌هم بردن این تیم دشوار است چه برسد به بردن ‌تیم بزرگسالان حرف‌هایی که در مورد دلایل عدم صدور مجوز برای ورود زنان به استادیوم مطرح می‌شود صورت مساله را پاک کردن است. تا کی می‌خواهیم‌ بگوییم نمی‌شود؟ مگر نمی‌گوییم با فرهنگ و با اصالتیم و تماشاگران خوبی داریم؟ ‌خب وقتی اینها را می‌گوییم باید ثابت هم کنیم. زیرساخت نداریم بعد می‌گوییم ممکن است در استادیوم‌ها فحش بدهند؟ خب بدهند! یک‌بار، دوبار فحش بدهند بار سوم وقتی می‌بینند خانواده‌ نشسته که دیگر فحش نمی‌دهند. اینها بهانه‌جویی است و باید فکر اساسی کنیم‌ وگرنه تبعات بدی برای فوتبال ما خواهد داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها