کد خبر: 530672

آغاز به کار باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: جامعه ایرانی اسلامی در عرصه آموزش الگوی خاص خود را دارد و استفاده از عنوان پرورش در کنار آموزش، دلیلی بر این مدعاست.

آیین افتتاح «باشگاه تعلیم و تربیت» روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۰ با حضور دکتر حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، پروفسور علی‌اکبر فرهنگی رئیس هیات مدیره، دکتر احمد قیومی رئیس کل باشگاه، امیر روشن‌بخش معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از اعضای هیئت امنا و هیات مدیره باشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، ایوبی در آیین افتتاحیه باشگاه تعلیم و تربیت اظهار کرد: این باشگاه بین جامعه و دولت می تواند موثر باشد. ما به عنوان جامعه ایرانی مسلمان در عرصه آموزش، الگوی خاص خود را داریم و تنها کشوریهستیم که نظام آموزشی ما با عنوان آموزش و پرورش شناخته می شود و دائم بر تعلیم و تربیت تاکید داریم و این دو مقوله را با یکدیگر می آوریم.

وی ادامه داد: این نگاه، ایرانی و متفاوت است و در سازمان یونسکو شاهد بازگشت به همین اصول هستیم. امروز یونسکو پس از ۷۰ سال و در پی تلاش‌های مشفقانه برای بردن آموزش به مناطق محروم، نگاه ایرانی ۱۷۵۰ سال پیش دانشگاه جندی شاپور را که منشور اخلاق در کنار کسب علم مطرح شده بود در دستور کار قرار می‌دهد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران یادآور شد: جامعه علمی منصف امروز، نگاه خطی را برنمی تابد و دوران نگاه تک بعدی به پیشرفت و تکیه بر یک الگو، گذشته و این نگاه مردود است. امروز پیشرفت و حتی توسعه و دموکراسی را به صورت جمع به کار می بریم زیرا هر تمدن و تاریخ و فرهنگی راه خود را برای پیشرفت دارد. در خیلی جاها راه های پیشرفت به هم نزدیک است اما ملت های مختلف راه های خود را متناسب با فرهنگ خود دارند.

ایوبی توضیح داد: امیدوارم این باشگاه با تیم خوب و همراه، الگوی ایرانی پیشرفت در آموزش را که امروز برای شنیدن آن گوش شنوا وجود دارد را ارائه کند و سند ایرانی توسعه ایرانی که قلب آن آموزش است از دل این باشگاه درآید و ما آن را با زبان یونسکو ترجمه کرده و بخش های قابل استفاده آنرا در یونسکو به تصویب برسانیم و به کشورهای مختلف معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که نظام آموزشی ما نیاز به اصلاح دارد و باید بدانیم راه اصلاح این نظام بر اساس اسناد ۲۰۳۰ نیست و باید به داشته‌های تمدنی و فرهنگی خود برگردیم و نظام معتبر آموزشی خود را داشته باشیم. راه پیشرفت از آموزش می‌گذرد و این باشگاه می تواند نقشه راه را برای کشور و وزارت آموزش و پرورش ترسیم کند.

در این مراسم، پروفسور فرهنگی در ارتباط تصویری، با اشاره به ریشه‌های تاریخی نظام تعلیم و تربیت در ایران باستان به جایگاه ویژه ایران در توسعه و بهبود سیستم‌های تعلیم و تربیتی جهان اشاره کرد و افزود: این باشگاه با حضور افرادی خلاق و پژوهنده سعی در ایجاد اکوسیستمی تعاملی با جهان جهت تحقق صلح و عدالت در زمینه‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد دارد.

در ادامه احمد قیومی، رئیس باشگاه تعلیم و تربیت با اشاره به وضعیت فعلی نظام آموزش و پرورش کشور به موانع و مشکلات موجود در این نظام بر اساس تجربه ۳۰ ساله خود در سطوح گوناگون مدیریتی وزارت آموزش و پرورش اشاره و خاطرنشان کرد: با حمایتیونسکو و تمامی اعضای باشگاه می‌توان به بهبود نظام تعلیم و تربیت و ترویج الگوهای موثر آموزشی و پرورشی در ایران و جهان پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به کارکردهای باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو، بر انجام اقدامات مختلفی تاکید کرد که از جمله آن می‌توان این موارد را برشمرد:

شناسایی و توسعه ظرفیت‌های تعلیم و تربیتی ایران و جهان

شبکه‌سازی نخبگان و ترویج و توسعه کارآفرینی و نوآوری مسئله‌محور در حوزه تعلیم و تربیت ایران و جهان

ایجاد تعامل سازنده با مراکز علمی و پژوهشی در حوزه تعلیم و تربیت در سطح جهان

تربیت نخبگان نقش‌آفرین در فضای حرفه‌ای نظام تعلیم و تربیت ایران و جهان

اعزام و مبادله دانش‌آموز، دانشجو، معلم و استاد با نهادهای آموزشی، کرسی‌ها و شبکه‌های آموزشییونسکو در کشورهای دیگر

حل مسائل نظام تعلیم و تربیت و رساندن راه‌حل به نقطه اثر مطلوب در ایران و جهان

آموزش و اجرای طرح‌های عملیاتی معرفی و ترویجی الگوهای بومی تعلیم و تربیتی ایرانی- اسلامی

یاری رساندن به طرح‌های نوآورانه نخبگان کشور در حوزه تعلیم و تربیت به سمت تجاری‌سازی و درآمدزایی

برگزاری گردهمایی و کنفرانس در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی

انجام فعالیت‌های پژوهشی، برگزاری جلسات سخنرانی و میزگردهای علمی

در ادامه این مراسم اعضای حاضر درباره کارکردهای باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو اظهار نظر کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی